Region Mór
#1
Region Mór na południu części południowo zachodniej zboczy pasma Vértes. Bliskość dużej ilości dużych miast, sprzyjających tej okolicy i wyśmienite wina zainicjowały rozwój turystyki wina. Wina doskonałej jakości odgrywają znaczącą rolę w kuchni.
W kwietniu 2002 roku ukształtowało się Stowarzyszenie Szlaku Wina Ezerjó. Liczyło ono wtedy 21 członków, w większości od lat zajmujących się wyrobem wina, wynajmowaniem kwater, prowadzeniem restauracji lub świadczących inne usługi.
Celem Stowarzyszenia jest ochrona dziedzictwa kulturalnego Mór i kultury Węgier liczącej tysiąc lat. Szczególny nacisk położono na rozwój agroturystyki, zachowanie ekologii regionu, jak również obrona wartości artystycznych i kulturalnych, ochrona zabytków architektury ludowej.
Goście na tym szlaku mogą poznać kulturę niemiecką oraz kulturę wina tego obszaru. Mogą skosztować wina Ezerjó i miejscowych potraw – specjalności tego regionu.
Ogrom pasma górskiego Vértes można odkryć chociażby konno. Natomiast zmęczonych wędrowców przywitają zajazdy i zagrody wiejskie.

całkowity obszar regionu 1944 ha
według ewidencji gmin winnych 799 ha
ilość miejscowości należących do regionu 6

Region ten jest stosunkowo mały. Oprócz miasta Mór jest jeszcze 5 innych: Csákberény, Csókakő, Pusztavám, Sőréd, Zámoly. Lata są tu stosunkowo ciepłe i suche, wiosny umiarkowane. Jesień jest długa i ciepła, zimy wprawdzie zimne, ale nie srogie. Roczne opady deszczu są równomierne (między 600-650 mm). Góry i wzgórza w południowej i południowo-zachodniej stronie wytworzyły nadzwyczaj sprzyjający mikroklimat, co stwarza doskonałe, urodzajne warunki.
Główną formacją skalną jest dolomit i less, który w niektórych miejscach miesza się z gruzami wapiennymi. Spośród różnorodnych gleb trzeba wspomnieć następujące: gołoziemy, pustoziemy, piasek z próchnicą; ziemie próchniczo-węglowe, rędziny, gleby brunatne poerozyjne, gleby brunatne Rachmanna. Wspólną cechą gleb, na których są winnice jest duża zawartość wapna.
Obecnie wśród gatunków win główną rolę odgrywają Ezerjó, Chardonnay, Sauvignon, Pinot blanc, Szürkebarát, Rajnai rizling; wino łączące dwa gatunki win węgierskich – Leányka i Királyleányka, jak również wonne gatunki win; wino muszkatułowe Ottonel, Tramini, Rizlingszilváni.

 

<span style="text-decoration: underline">Region u podnóży wzgórza Pannonhalma-Sokoró</span>

<span style="text-decoration: underline">
</span>

Region ten na północy graniczy z Győr; na południu od regionu Bakony oddziela go dolina potoku Bernát. Atrakcje turystyczne Győr, Opactwo Pannonhalma i naturalne piękno Bakony kuszą turystów.

Wyprodukowane tutaj, przez Stowarzyszenie Szlaku Wina według starej tradycji, wonne, pełne wina są serwowane w czasie imprez kulinarnych. W ten sposób Stowarzyszenie pomaga ponownie poznać wina tego regionu i rozpowszechnić kulturę wina. Szlak wina tego regionu znajdujący się w cichej, malowniczej okolicy oprowadza zainteresowanych gości po wyśmienitych winach i smacznych potrawach.

Lessowe, głęboko do piwnic żłobione szlaki dostarczają szczególnych przeżyć. W piwnicach obok doskonałych win do stołu podaje się tradycyjne potrawy tego regionu.

&nbsp;

całkowity obszar regionu  4234 ha

według ewidencji gmin winnych  618 ha

ilość miejscowości  należących do regionu  13

&nbsp;

Region u podnóży wzgórza Pannonhalma-Sokoró rozciąga się w kierunku północnym, północno-zachodnim, południowym i południowo-wschodnim.

List fundatorski  św. Stefana króla jest pierwszą pisemną wzmianką na temat wyrobu wina. W rozpowszechnieniu wyrobu wina dużą rolę odegrali osadnicy włoscy i francuscy oraz zakonnicy.

Zimy są łagodne, szkody wyrządzone przez mróz zdarzają się rzadko. Region powstał w dogodnym położeniu, w miejscu o umiarkowanym, suchym mikroklimacie. Warunki panujące tutaj sprzyjają uprawie winorośli. Opady deszczu są większe w pierwszej połowie okresu wegetacji.

Większość winnic jest na glebach brunatnych poerozyjnych. Biorąc pod uwagę właściwości gleb i teren pagórkowaty trzeba się liczyć z erozją.

W regionie obecnie uprawia się tylko szczepy białych winogron. Główny gatunek win to Olaszrizling, a także Chardonnay, Királyleányka, Rajnai rizling, Szürkebarát, Tramini, korzenne Cserszegi, Pinot blanc, Sauvignon blanc. Produkuje się tutaj wina wonne, aromatyczne, pełne. W szczególności wyróżnia się charakterystyczne Olaszrizling, jego piękny wygląd (opakowanie).

&nbsp;

&nbsp;
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Region Szekszárd Klimaty Węgierskie 2 7,031 03-05-2021, 17:24
Ostatni post: Konrad15
  Region Eger Klimaty Węgierskie 55 56,916 14-09-2019, 15:47
Ostatni post: ember
  Jaki region za rok? Sekwens73 1 3,144 17-09-2015, 19:39
Ostatni post: Simon
  Region u podnóży gór Tokaju Klimaty Węgierskie 18 18,225 10-02-2013, 15:09
Ostatni post: misiek34
  Region Villány Klimaty Węgierskie 8 12,962 29-12-2012, 12:51
Ostatni post: Orvos



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości