Rejestracja Samochodu z darowizny
#1
Hej,


Przeprowadzam się niedługo (od czerwca około) do Budapesztu na jakieś 3-4 lata i właśnie zacząłem się zastanawiać co z samochodem.

Aktualnie jego właścicielem w papierach jest moja Babcia mieszkająca w Gdańsku natomiast jeżdżę nim ja i go używam w Warszawie od jakiegoś czasu.


Teraz jako że jedziemy za granicę chcę w końcu uporządkować sprawę własności ale nie wiem jak to do końca zrobić.

Opcja 1. Umowa darowizny w polsce, rejestracja w warszawie i potem przerejestrowanie na Węgrzech -> Kupa papierologii, wizyt w urzędach i zabaw z ubezpieczeniem.

Opcja 2. Umowa darowizny od czerwca/lipca i rejestracja od razu na Węgrzech. -> Niby łatwiej ale nie wiem jak wygląda dla Węgrów umowa darowizny. Czy to będzie sprzedaż za 0 zł czy będzie trzeba płacić podatek? Czy darowizna będzie w Polsce ale rejestracja pierwsza już na Węgrzech?

Czy ktoś orientuje się jak rozwiązać taki problem?

Dzięki!
Odpowiedz
#2
(19-04-2019, 12:16)michalma7 napisał(a): ... Aktualnie jego właścicielem w papierach jest moja Babcia mieszkająca w Gdańsku natomiast jeżdżę nim ja i go używam w Warszawie od jakiegoś czasu. ...

Wspólnie z Babcią udaj się do wydziału kominikacji, za jej zgodą możesz zostać współwłaścicielem pojazdu, W ten sposób prawnie zostanie uregulowana sprawa własności (posiadania, dysponowania) autem. Otrzymasz nowy dowód rejestracyjny, w którym będą twoje dane. Pozostanie tylko kwestia ubezpieczenia do załatwienia z formą ubezpieczającą pojazd. 
Na Węgrzech nie będziesz mieszkać na stałe, tylko tymczasowo - i tutaj jest furtka, aby nie przerejestrowywać auta.
PS. Dodam, że są możliwości wyboru i najlepiej jak w dowodzie rejestracyjnym figurujesz jako "pierwszy właściciel"  !
Odpowiedz
#3
A jak wygląda w takim wypadku kwestia ubezpieczenia samochodu? Będę musiał szukać ubezpieczenia które domyślnie jest na całą Europę?
Odpowiedz
#4
Ubezpieczenie niech zostanie jak jest, tylko trzeba prosić o rozszerzenie uprawnień. Zielona karta do krajów UE nie jest potrzebna.
Ubezpieczenie OC obowiązuje na auto z jego danymi w dowodzie rejestracyjnym, więc w przypadku zmiany dowodu trzeba powiadomić ubezpieczyciela o zmianie dotyczącej wpisu. Adres (jednego) współwłaściciela nie zmienia się, tablice rejestracyjne pozostają, ubezpieczenie też powinno pozostać. Dodam, że najlepiej w takim przypadku ubezpieczenie opłacać za rok z góry.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dokumenty samochodu Michal7 38 15,650 17-08-2019, 22:56
Ostatni post: Agamek12
  Pomoc w zakupie samochodu na Węgrzech Maciejka 9 732 15-05-2019, 23:56
Ostatni post: Saawik
  Rejestracja motocykla z Węgier JanosikETZ 6 743 28-04-2019, 19:57
Ostatni post: JanosikETZ
  Kupno samochodu na Węgrzech denyero3 1 362 20-04-2019, 6:04
Ostatni post: Sztasek
  Zagubione dokumenty samochodu - prośba o pomoc Zenith 7 509 21-11-2018, 22:43
Ostatni post: ZenithUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości