Rynek szampana (win musujących) na Węgrzech
#1
W rozmowie z Világgazdaság dyrektor zarządzający Törley Pezsgőpinceszét Kornél Müller mówił  o tym, czy zwiększony popyt  pod koniec roku może spowodować brak towaru na półkach w ostatnich dniach roku. W niektórych grupach produktów mogą wystąpić problemy zaopatrzeniowe, dlatego warto nie  zostawiać zakupów na ostatnią chwilę.  W tym roku wszystko wywróciło się do góry nogami.

Jaki był ten rok na rynku szampana?
Kornél Müller: W roku 2022 mieliśmy do czynienia z wahaniami na rynku szampana. W pierwszych dwóch kwartałach doszło do umocnienia, zwłaszcza na rynku szampanów wysokowartościowych, które kontynuowane było w kolejnych okresach. W trzecim kwartale nastąpił nieznaczny spadek sprzedaży szampanów mainstreamowych, ale pod koniec roku również ten segment ponownie odbił. Ogólnie powiedziałbym, że wzrost rynku szampana jest bardzo pozytywny i spodziewamy się dalszej ekspansji w ostatnich tygodniach roku. Oczekuje się, że sprzedaż bezalkoholowego Törleya będzie sukcesem roku, nasi partnerzy również nie mogli się tego doczekać. To bardzo ważne, ponieważ ci, którzy z jakichkolwiek powodów nie chcą pić napojów alkoholowych, mogą stać się pełnoprawnymi uczestnikami, podnoszącego na duchu, momentu wzniesienia toastu.

Skoro o tym mowa, pod względem smaku i stylu, jaki rodzaj szampana dominuje na Węgrzech?
W przeważającej części węgierscy konsumenci nadal preferują słodkiego szampana, ale jeśli chodzi o jego trend, można wyczuć wyraźną zmianę w kierunku wytrawnych. Dużą popularnością cieszą się także limitowane edycje, małoseryjne produkty, które przyciągają fanów wyjątkowych smaków i nowości. Na rynku wciąż królują rodzime szampany, ale coraz większą popularnością cieszą się tu również trendy międzynarodowe. Na przykład Prosecco odnosi ogromny sukces, ale z roku na rok rośnie również sprzedaż w dużych domach Champagne. Konsumentom coraz bardziej zależy na poznawaniu magicznego świata produkcji szampana. Potwierdza to również fakt, że liczba odwiedzających Manufakturę Szampana Törley znacząco wzrosła w tym roku. Dzięki przekazanej wiedzy zainteresowani chcą próbować poznać coraz więcej wersji szampana.

Na ile mniejsze winnice mogą wpływać na sytuację szampana?
Węgry mają doskonałe regiony winiarskie, z których niektóre nadają się do uprawy wysokiej jakości wina musującego. Wyróżniłbym tutaj region winiarski Etyek-Buda, którego terroir (charakter gleby – tłumacz) jest bardzo podobny do regionu Szampanii. Duża liczba winnic korzysta z tej możliwości i zaczyna produkować szampana. To sprawia, że rynek szampana staje się coraz bardziej kolorowy i ekscytujący.

Jak obecna sytuacja gospodarcza wpływa na rynek szampana, zwłaszcza w odniesieniu do cen konsumpcyjnych?
W porównaniu ze stopą średniej inflacji cen żywności ceny szampana wzrosły mniej w tym roku. Konsumenci poszukujący musujących napojów na okres świąteczny mogą znaleźć w sklepach kilka promocji, zwłaszcza w grudniu. Dzięki temu szampany dojrzewające w zbiornikach osiągają bardzo dobre wyniki sprzedaży. Poza rosnącym popytem na początku roku, w listopadzie i grudniu szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się również produkty premium, chętnie proponujemy naszej rodzinie i gościom specjalny napój na świąteczny stół.
Czy masz problemy z zaopatrzeniem w szampana? Czy wojna w Ukrainie wpłynęła na rynek szampanów?
W chwili wybuchu konfliktu zbrojnego wystąpiły problemy z zaopatrzeniem w szkło i druciane kosze. Na szczęście jednak ustabilizowały się nasze dostawy surowców. W wyniku wojny utracono część mocy produkcyjnych opakowań, w związku z czym w Europie Zachodniej wzrósł popyt na butelki. 

Törley spodziewa się szczególnie dobrego roku 2022 pod względem sprzedaży, po którym nastąpi trudny rok 2023 pod względem kosztów.[/align]

Na podstawie artykułu Flóriána Heckera z Világgazdaság
Odpowiedz
#2
Koleś chyba ma jakieś dobre różowe okulary. Ja ostatni raz byłem w Tesco 6 stycznia, a on nie widzi kryzysu popytowego. Uśmiech Na forum zwykle poza sezonem był jeden post dziennie dla podtrzymania uwagi, ale od maja do sierpnia przynajmniej 10 postów na dzień - jak dojechać/gdzie zjeść/czy kąpielisko akceptuje karty. W ostatnie wakacje z trudem jeden post, i to o piłce nożnej, bonach na cukier albo "Orban wuj". Jasne, że Węgrzy są w stanie wypić wszystko, co sami wyprodukują, ale z tej mąki eurasów nie przybędzie. Tokajskie i egerskie piwniczki przypuszczalnie w znacznej części żyły z turystów - w końcu miejscowi muszą wiedzieć, gdzie tanio kupić dobre wino, ale turysta potrzebuje winka w ładnej butelce na prezent. Jakieś 3-4 lata temu początkiem grudnia chciałem dołączyć do Sylwestra w Termalapartman Nyirbator - wejściówki dawno sprzedane! A tym razem do wczoraj dwa razy dziennie ogólne zaproszenie na fejsie - Szilveszter buli w Termalapartman.

Tak offtopic - ogromnie mnie zawsze dziwiła cena wielbłądziego moczu o handlowej nazwie Sowieckoje igristoje - z reguły stał wyżej, niż te wszystkie turlaje. A dla mnie to było, jakbym telewizor Rubin miał kupić. Uśmiech

Bardzo ponura satysfakcja - ale może bieda nauczy ich, jakie wiązać sojusze. Dawniej się mawiało: Związek Radziecki to nasz brat! Bo przyjaciół każdy może sobie sam wybrać. Uśmiech

[Obrazek: 3d0b2d1b603c198bmed.jpg]
Odpowiedz
#3
(27-12-2022, 9:55)eplus napisał(a): Koleś chyba ma jakieś dobre różowe okulary. Ja ostatni raz byłem w Tesco 6 stycznia, a on nie widzi kryzysu popytowego. Uśmiech (...)

Sporo informacji przekazałeś, ale coś musiało pójść nie tak. Turyści nie są w stanie wykupić całej produkcji szampana/win musujących na Węgrzech.
Sam Törley w zeszłym roku sprzedał na Węgrzech i na eksport :
19,4 milionów butelek szampana,
15,6 milionów butelek wina i
0,5 miliona butelek napojów alkoholowych (palinki i wódki)
Blisko 7000 000 butelek szampana sprzedali na Węgrzech.
Nie wiem na ile mógłbyś poprawić sprzedaż firmy częściej odwiedzając Tesco? Oczko

Co do rezerwacji sylwestrowych to wszędzie jest ciężko. Ceny w Polsce w stosunku do ubiegłego roku, jak podają właściciele obiektów, wzrosły o jakieś 30 %. Wszyscy podkreślają, że wzrost cen nie pokrywa wzrostu wydatków na energie, pracowników, itp. W wielu restauracjach w Polsce zrezygnowano z organizacji zabaw sylwestrowych z powodu braku chętnych.
Na Węgrzech kilka zacnych hoteli zamknęło swoje drzwi bo nie mieli potwierdzonych rezerwacji na poziomie dających realny zysk.   
Odpowiedz
#4
(27-12-2022, 19:18)Waldek napisał(a): Nie wiem na ile mógłbyś poprawić sprzedaż firmy częściej odwiedzając Tesco? Oczko

Każdy mierzy własną miarą: Uśmiech

[Obrazek: 27251f36bbd93848.jpg]

[Obrazek: 236a4c408e098a9a.jpg]
Odpowiedz
#5
zamiast Torley'a i odwiedzania Tesco, wolę takie butelki, część z nich tworzona metodą tradycyjną https://winawulkaniczne.pl/pl_PL/c/Wina-musujace/88
Odpowiedz
#6
(03-01-2023, 10:21)Slowine24 napisał(a): zamiast Torley'a i odwiedzania Tesco, wolę takie butelki ...


Szanuje twoj gust i znajomosc tematu, ale to ludzie glosuja swoimi pieniedzmi i malo kto zaplaci powyzej 6tys ft za flaszke  Szeroki uśmiech
Törley to potentat przy ktorym producenci wulkanicznych babelkow to zwykle popierdulki
Raczej dobrze trzymaja jakosc do ceny bo troche tego wozimy po Wegrzech i na zachod, tylko w grudniu 18 aut do Wiednia

tapatalk
brak polskich liter
Nie odpowiadam na prywatne wiadomosci - z wielu powodow
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wędliny drobiowe na Węgrzech Slavekk 5 3,189 01-02-2019, 16:23
Ostatni post: eplus
  Czy na Węgrzech rosną figi? :) fvg 13 16,900 25-08-2017, 13:53
Ostatni post: ember
  Kody rabatowe na wino węgierskie dla użytkowników forum ! smak_węgier 4 6,572 17-02-2015, 19:54
Ostatni post: Sztasek
  Odpowiedniki polskich produktów na Węgrzech Marteme 6 10,307 26-04-2014, 19:32
Ostatni post: Sztasek
  Bizarre Foods na Węgrzech fvg 1 3,308 08-03-2014, 1:03
Ostatni post: fvgUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości