Sándor Kőrösi Csoma
#1
229 lat temu urodził się Sándor Kőrösi Csoma.

Sándor Kőrösi Csoma (znany również jako Aleksander Csoma de Kőrös, ur. 27 marca 1784 w Kőrös, Siedmiogród, zm. 11 kwietnia 1842 w Darjeeling, Indie) - badacz, orientalista i podróżnik węgierski, pionier tybetologii i autor pierwszych prac na temat języka tybetańskiego.

[Obrazek: ixe32t.jpg]

W 1819 r. wyruszył pieszo w podróż na wschód w poszukiwaniu praojczyzny Węgrów, która zawiodła go w Himalaje do kraju Ladakh (trasa prowadziła przez Bukareszt, Sofię, Konstantynopol, Egipt, Cypr, Bejrut, Trypolis, Bagdad dokąd dotarł w 1820).
W Teheranie został na kilka lat, gdzie nauczył się języka perskiego. Przyjął tureckie imię i dotarł do Kabulu i Lahore. Na granicy Kaszmiru spotkał angielskiego odkrywcę, Williama Moorcrofta. On namówił Węgra do przyjęcia oferty Wschodnio-indyjskiego Towarzystwa i nauki języka tybetańskiego. Miało to swój cel. Brytyjczycy mieli strategiczne i handlowe cele w tym rejonie i chcieli poznać „dziki”, tybetański kraj. Tam spędził w klasztorach siedem lat, studiując język, religię, pisma i obrzędy buddyzmu tybetańskiego. W 1834 r. ukazał się drukiem w Kalkucie jego słownik tybetańsko-angielski, a następnie gramatyka języka tybetańskiego. Przez wiele lat pracował jako księgarz-bibliotekarz w Królewskim Azjatyckim Bengalskim Towarzystwie.

[Obrazek: rkal45.gif]

Przez lata swojej pracy nie zapomniał o pierwotnym celu – odnalezieniu praojczyzny Węgrów. Według ówczesnej wiedzy, przypadała ona gdzieś na zachodnie części Chin. W 1842 roku, w drodze powrotnej na Węgry zmarł na malarię w miejscowości Darjeeling w Indiach. Pochowano go na brytyjskim cmentarzu i jego szczątki leżą tam do dziś.
W Budapeszcie stoją jego dwa pomniki: na Kőbanya i w ogrodzie Muzeum György Ráth (na zdjeciu bodajze ten drugi):

[Obrazek: mx0ktj.jpg]

Pomnik (popiersie) w Balatonfüred:

[Obrazek: 2n9bybc.jpg]

Pomnik w Pecs:

[Obrazek: 1zyk8w7.jpg]
Odpowiedz
#2
(27-03-2013, 18:05)Tudós napisał(a): W Budapeszcie stoją jego dwa pomniki: na Kőbanya i w ogrodzie Muzeum György Ráth (na zdjeciu bodajze ten drugi):

poza tym myślę, że wielu osobom jest on znany głównie jako patron akademika przy Dayka Gábor utca. Uśmiech
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#3
(27-03-2013, 18:42)varpho napisał(a): poza tym myślę, że wielu osobom jest on znany głównie jako patron akademika przy Dayka Gábor utca. Uśmiech


:-) No ba! popularna Dojka i tak pozostanie Dojką Uśmiech
Odpowiedz
#4
(27-03-2013, 18:53)Tudós napisał(a): :-) No ba! popularna Dojka i tak pozostanie Dojką Uśmiech

co ciekawe sami Węgrzy nazywali go raczej nie od tej ulicy, do której faktycznie został przyporządkowany adresem, tylko od głównej drogi, czyli Budaőrsi. no ale mniejsza z akademikiem. Uśmiech

na pamiątkę tego naukowca został nazwany też np. ośrodek kultury w Kőbánya:

[Obrazek: korosi-csoma-sandor-kobanyai-kulturalis-...st-2-l.jpg]
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości