Sauny Sarospatak
#1
Sauny na Vegardo działają już od dwóch lat, a ja dotąd nie byłem w środku. Nie przepadam za tą rozrywką, ale w gorszą pogodę zostaje tylko Świat Sauny i kryty basen, w dodatku ciepły brodzik jest teraz w remoncie.
Wstęp do sauny jest aktualnie droższy od samego kąpieliska, za które też trzeba zapłacić. Dostaje się chip "zegarek" (kaucja 1000ft gotówką) do otwierania bramki i jednorazową opaskę, aby goście nie przekazywali sobie zegarków. Za klucz do szafki w szatni też zostawiamy 1000ft kaucji, chyba tyle samo jest za ręcznik. My pokazujemy swoje ręczniki, i choć wg regulaminu powinny być białe, to z kolorowymi wchodzimy bez problemu. Sauny są otwierane o godzinie 10:00, w tygodniu chyba nawet później. Wejście dozwolone od lat 15.

[Obrazek: f31a19947edae511.jpg]

Całym obiektem zajmują się panie, które w wakacje obsługiwały recepcję kempingu. Główna część mieści się na pięterku, gdzie dawniej suszyła się pościel. Na dole jest jedna duża fińska sauna i basenik z chłodną wodą oraz prysznic z hydromasażem.

[Obrazek: 5e0e4dce3fdc1dca.jpg]

Na górze jest hol z sześcioma leżakami i nastrojowym oświetleniem, sauna fińska, komora parowa i infrasauna oraz solarium z wrzutnikiem monet - nie zauważyłem, aby ktoś się opalał.

[Obrazek: 0a4c7c67af5f4f1a.jpg]

Do tego łazienka i prysznice. Całość elegancko wykończona, jest stolik z czasopismami, cztery fotele, dystrybutor z darmową wodą i relaksująca muzyka - szum fal, ćwierkanie ptaków, flet i skrzypce. Ukryte drzwi prowadzą do pomieszczeń technicznych.

[Obrazek: ff3c98221117b0f0.jpg]

[Obrazek: aee86abc97ad6453.jpg]

Zaproszenie do saun z fejsbuka Vegardo, w interpretacji Google Translatora:
Cytat:SAUNA WORLD - Skorzystaj z tego!

Nasz świat saun osiągnął nowy sezon z odnowionym i rozszerzonym stanem. Oprócz słonecznych dni będzie coraz chłodniej, gdy będzie dobrze się przegrzać. Jednym z najlepszych sposobów na to jest skorzystanie z sauny, co chcemy zrobić z następującymi wpisami, które opisują właściwe korzystanie z sauny oraz różnice między saunami fińską i sauną na podczerwień a kabiną parową.
Nasz świat saun obejmuje saunę na podczerwień, kabinę parową, dwie sauny fińskie, basen z hydromasażem, kabinę do solarium i oczywiście leżaki. Warto skorzystać z tego rodzaju doładowań w chłodniejszych miesiącach roku.

Tradycyjna sauna fińska ma drewniane półki-siedzenia na dwóch poziomach. Rozgrzane kamienie polewa się wodą z olejkiem miętowym, jest i klepsydra 5-10-15 minut.

[Obrazek: 0ca8e563e384fcbd.jpg]

Z pomocą Googla:
Cytat:Fińska sauna - nie spiesz się!

Oprócz sauny na podczerwień w Graduating Bath Sauna World istnieje również tradycyjna sauna fińska. Chociaż oba typy służą do relaksu, detoksykacji, doładowania, sauna fińska daje poczucie, że nie spieszy się z zakończeniem samoopieki. Fińska sauna może być seansem lub wydarzeniem towarzyskim z opryskami sauny, gorącymi i zimnymi kręgami oraz olejkami eterycznymi.
Jeśli nie spiesz się, możesz wybrać saunę fińską.
Miłego wypoczynku i odświeżenia w Graduating Bath!

Komora parowa ma posadzkę i siedzenia z płytek, bo wilgotność jest tu stuprocentowa, co chwilę wpuszczana jest para z wytwornicy. Tu goście mają do dyspozycji prysznic z chłodną wodą.

[Obrazek: b64ef089adefedf2.jpg]                                      
Cytat:CO DOBRE DLA KABINY PAROWEJ?

Chociaż sauna i łaźnia parowa są ciepłe, istnieje kilka różnic, które są dobre, jeśli możemy.
Co to jest
Największą różnicą między łaźnią parową a sauną jest wilgotność. Podczas gdy wilgotność w saunie wynosi 5-30%, wilgotność w kabinie parowej wynosi 100%. Sauna ma suche ciepło i parę z kabiny parowej.
Temperatura w saunie wynosi ok. 80–90 ° C i 40–60 ° C w kabinie parowej, ale ponieważ wilgotność w kabinie parowej jest znacznie wyższa, odczuwamy również, że 40–60 stopni Celsjusza jest bardzo ciepłe.
Biorąc pod uwagę te różnice, komu zaleca się korzystanie z kabiny parowej?
Inhalacja parowa jest zalecana wszystkim, aby wspomóc funkcjonowanie układu oddechowego, ale jest szczególnie zalecana tym, którzy mają problemy z oddychaniem, zapalenie zatok, alergie.
Ze względu na niższą temperaturę i wyższą wilgotność w kabinie parowej ciało rozgrzewa się wolniej, jest łagodniejszy od potu, a także jest używany przez tych, którzy nie lubią wysokiej temperatury sauny fińskiej i nie znoszą jej dobrze.
Mamy nadzieję, że dobrze się bawisz korzystając z kabiny parowej!
Odwiedź nasz Świat Sauny!

Infrasauna wykończona jest drewnem i efektownie podświetlona, jak zresztą wszystkie pomieszczenia. Tutaj promieniowanie wytwarzane jest przez panele grzejne o dużej powierzchni.

[Obrazek: 18b6f44bf38cd120.jpg]

Cytat:PODCZERWIENI MOC SAUNY

Sauna na podczerwień jest przyjaznym dla serca i stosunkowo szybkim rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą znieść upału tradycyjnej sauny lub spędzają ponad pół godziny na tego rodzaju relaksie i detoksykacji.
Temperatura powietrza w saunie na podczerwień wynosi tylko 40–60 ° C, więc jest to rozwiązanie przyjazne dla serca. Kolejną korzyścią jest to, że promieniowanie podczerwone wnika w głębsze warstwy skóry (1-4 centymetry), zamienia się w nerw cieplny i dociera do wszystkich narządów, przyczyniając się znacząco do detoksykacji i gojenia. Może także skrócić czas gojenia się kontuzji sportowych, rozciągania i szarpania.
Miłego wypoczynku i odświeżenia w Graduating Bath!

W kabinach są przyciski bezpieczeństwa dla wezwania pomocy. Drzwi są szklane, przyciemnione.
W czasie naszego pobytu na górze bywało maksymalnie 10-12 osób i jest to w sam raz, nie było tłoku. Wszyscy chodzą i siedzą przyzwoicie ubrani w stroje, jak to na basenie, pomimo braku szczegółowych ustaleń w regulaminie, bardzo bogatym zresztą. Jeśli już ktoś jest w ręczniku, to owinięty szczelnie i cały czas. Regulaminowe ręczniki służą do siedzenia na nich w kabinach, a nie do odziania. W dwóch prysznicach na sześć jest kurtynka i można się w nich przebrać.

[Obrazek: 21ff0107be760a99gen.jpg]

Cytat:PO SAUNIE

Głównym celem sauny jest detoksykacja i odświeżenie. Aby było najbardziej kompletne, nie ma znaczenia, co stanie się zaraz po saunie, więc podsumowaliśmy najważniejsze.
Po skorzystaniu z sauny fińskiej i sauny na podczerwień konieczny jest relaks i relaks. Prysznic powinien być krótki i powinien odbywać się w zimnej lub letniej wodzie, ale w żaden sposób (naszym celem jest ochłodzenie ciała, powstrzymanie pocenia się). Substancje toksyczne wynikające z pocenia się (silne chemikalia mogą podrażniać ogrzewaną skórę).
Proces relaksacji jest zakończony, gdy kładziemy się przez 10-15 minut po prysznicu i przed ubiorem.
Jeśli poświęcisz trochę czasu, nie próbuj oszczędzać pieniędzy, biorąc prysznic i relaksując się, aby zakończyć działanie sauny.
Odpowiedz
#2
Chyba nie byłeś pod namiotem Uśmiech ?
Odpowiedz
#3
Kemping jest nieczynny, byłem w d0mku na ulicy Rozmaring. Czwarty raz chyba.
Odpowiedz
#4
(06-11-2019, 12:49)eplus napisał(a): Kemping jest nieczynny, byłem w domku na ulicy Rozmaring. Czwarty raz chyba.

Tylko żartowałem Uśmiech
Odpowiedz
#5
Ta dziewczyna na zdjęciu wygląda bardzo młodo jak na osobę, która ukończyła 15 lat Oczko

Tak z ciekawości: dlaczego ręcznik ma być biały??
Odpowiedz
#6
Cytat:Wszyscy chodzą i siedzą przyzwoicie ubrani w stroje, jak to na basenie

i dzięki tej informacji już wiem, aby tam nie zaglądać. Myślałem, że na Węgrzech jest normalna kultura saunowania, a nie wdychanie wyziewów z cudzych strojów kąpielowych  Zdziwiony
Odpowiedz
#7
Ad. 1 Przecież ona nie jest w saunie.
Ad. 2 No to się nie spotkamy. Smutek
Odpowiedz
#8
Spotkamy się, jeśli zaczną się rozbierać Oczko
Odpowiedz
#9
To mnie nie będzie. Po pierwsze - nie będę gorszył dziecka, po drugie - nie mam się czym chwalić. Uśmiech
Odpowiedz
#10
Lycra w saunie to trucizna - dla noszącego i dla wdychających. Kultura saunowania to rzeczywiście gdzie indziej i nie ma nic wspólnego z gorszeniem.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sárospatak monia 1,578 678,940 11-10-2023, 15:07
Ostatni post: Tomeq
  Sauny opalarek 1 319 25-06-2023, 18:07
Ostatni post: eplus
  Potrzebuję namiary na nocleg Sarospatak lub Tiszaujvaros annrac222 1 4,215 15-09-2017, 10:14
Ostatni post: Tomeq
  HAJDUNANAS, TISZAUJVAROS, SAROSPATAK drake112 17 20,787 26-08-2015, 21:12
Ostatni post: tkoko
  objazd Sárospatak - Nyíregyháza -Hajduszoboszlo-Debrecen hlasco 1 8,384 28-09-2012, 10:00
Ostatni post: AattaaUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości