Sopron
#1
Sopron to miasto w północno-zachodnich Węgrzech, do Wiednia 60 km, do Budapesztu 220 km. Za czasów rzymskich nazywało się Scarbantia, a po niemiecku używa się nazwy Ödenburg. Tutaj zamieszkuje największe skupisko ludności pochodzenia niemieckiego na terenie dzisiejszych Węgier. Sto lat temu 51 % deklarowało pochodzenie niemieckie a 44% węgierskie. Dzisiaj 92% to Węgrzy, a Niemcy tylko 3,5%. Jednak ich ślady są widoczne na każdym kroku.
Tutaj jest również największe stężenie dentystów, pracujących w ponad 300 klinikach dentystycznych (domyślamy się dlaczego) a więc nie powinno być problemu z bólem zęba...
Jak pisano w poprzednich wątkach, w plebiscycie ludność Sopronu (często niemieckojęzyczna) zagłosowała za przynależnością Sopronu i kilku okrężnych miasteczek do Węgier a nie do Austrii. Dlatego też Sopron zyskało miano najbardziej lojalnego miasta (Civitas Fidelissima) i uczczono to pomnikiem-fontanną.
Fontanna Wierności ma upamiętniać ważne daty w historii miasta: rok 1277 w którym Sopron otrzymał prawa miejskie i rok 1921, w którym mieszkańcy Sopronu opowiedzieli się za przynależnością do Wegier a nie do Austrii jak było pierwotnie wyznaczone, a takze rok 1989.

[Obrazek: 1es4k1.jpg]
Odpowiedz
#2
I tu się wszystko zaczęło...Kosciół pod wezwaniem Św.Michala, stoi na pagórku w najwyższym punkcie miasta. Powstał w XIII wieku, obecną formę przybrał w drugiej połowie XV wieku. Od 1565 r. był używany wspólnie przez katolików i protestantów. Poźniej był kościołem ewangielickim (1606-1674), aby następnie stać się kościołem katolickim.
Jak byłam w Sopronie rok temu w sierpniu, zostałam zaproszona na ślub właśnie w tym kościele (panna młoda katoliczka, pan młody luteranin). Wokół tego kościoła zaczęło rozrastać sięmiasto. Obok kościoła znajduje się stary cmentarz, gdzie jest wiele grobów z inskrypcjami w języku niemieckim.

[Obrazek: 358s8jd.jpg]
Odpowiedz
#3
Idąc w dół ulicą Szent Mihály, dojdziemy do centrum miasta. Po drodze miniemy domki z wmurowanymi u góry kapliczkami. Najczęściej jest tam Św.Maryja z Jezusikiem, ale nie brak też innych świętych.

[Obrazek: 28sc2hk.jpg]

[Obrazek: 2sajswh.jpg]

[Obrazek: 10xhhly.jpg]
Odpowiedz
#4
Na ulicy Św.Michała (Szent Mihály u.) jest jeden z osobliwych domów w Sopronie: dom pod dwoma Maurami, a właściwie dwa domy połączone wspolną bramą. Na dwóch kolumnach w stylu korynckim stoją dwaj Maurowie (jest to tzw. chłopski barok).

[Obrazek: dvr88n.jpg]

[Obrazek: 15ejvdh.jpg]

[Obrazek: mn2bdx.jpg]
Odpowiedz
#5
Sopron jest znany ze swojej barokowej starówki, która przetrwała od XIII wieku. Głównym miejscem jest Fő tér (Plac Główny). Na placu znajduje się ratusz, wieża strażacka, a także wiele innych historycznych budynków. Każdy budynek jest zabytkiem. Po środku placu stoi barokowa kolumna Św.Trójcy, wybudowana na pamiątkę ocalenia z epidemii dżumy, która panowała w latach 1695-1701.
Oto górna "połowa" tej kolumny, bo dolna byla w remoncie:

[Obrazek: 25iodv7.jpg]
Odpowiedz
#6
Również na Placu Głównym stoi XIII wieczny kościół, który ostał się mimo trzęsienia ziemi w 1590 r. i wielkiego pożaru w w 1676 r., z zewnątrz gotyk, wnętrze barokowe.Tutaj również koronowano królów i królowe węgierskie. Potocznie nazywa się go Kościołem Kozim (Kecske templom). Oficjalnie kościół i obok niego stojący klasztor należą do zakonu franciszkanów.
Tympanon kościoła przedstawiający Św.Maryję w płaszczu (Köpenyes Mária)

[Obrazek: 294i05v.jpg]
Odpowiedz
#7
Na Placu Głównym stoi również dom Gambrinusa (Gambrinus ház) , który w XV wieku funkcjonował jako ratusz, a także obecny ratusz ( na zdjęciu prawe skrzydło, bo lewe było w remoncie):

[Obrazek: 29v070i.jpg]

[Obrazek: 13yl7jd.jpg]
Odpowiedz
#8
Z Głównego Placu możemy skręcić w ulicę Kościelną (Templom utca), zaraz na początku tej ulicy znajduje się budynek z XV wieku, niegdyś pałac rodziny Esterházy. Obecnie mieści się tu muzeum, a pod świętą figurą herb rodziny Esterházy.

[Obrazek: 2gwbdll.jpg]
Odpowiedz
#9
Cała starówka to zbiór urokliwych uliczek, domów, kościołów. Właściwie każda kamieniczka jest zabytkiem. Znajduje się tu kościół i klasztor urszulanek, a także średniowieczna synagoga i 20- metrowy odkopany kamienny szlak bursztynowy ktory prowadził z Polski przez Węgry. Do końca XVIII wieku na starówkę wiodły tylko dwie bramy:przednia i tylnia, a cała starówka była ogrodzona barbakanem. Teraz jest jeszcze Brama Wierności, która przechodzi pod Wieżą Strażacką.
Tutaj zdjęcie Wieży Strażackiej z Wikipedii (w czasie mojej wizyty właśnie przechodziła remont): po prawej stronie widać część ratusza a po lewej renesansową kamieniczkę tzw. Storno ház (dom Storno, od nazwiska dawnych właścicieli).

[Obrazek: 34oczsp.jpg]
Odpowiedz
#10
W Sopronie znajduje się osobliwe muzeum Gustava Zettla. Osobliwość tego muzeum polega na tym, że jest ono prowadzone przez potomków Gustava, który był dyrektorem dużej fabryki spiritusu odziedziczonej po przodkach. Mimo to ciągnęło go do sztuki i sam został malarzem, a także kolekcjonerem. Przez lata nagromadził sporą ilość różnych obiektów od porcelany i fajansu przez zbiór fajek i zegarów, a także mebli i obrazów. Od kilku lat część mieszkania z całym wyposażeniem jest udostępniona zwiedzajcym. W ten sposób można zobaczyć jak zamożni mieszczanie mieszkali w XIX wieku, a także obejrzeć kolekcje.
Potomkowie mieszkają w prywatnej części mieszkania i oprowadzają zwiedzających. Byłam i polecam!
Oto budynek z zewnątr (Balfi u.11) i wnętrza udostępnione do zwiedzania (jadalnia i salon):

[Obrazek: 2iu98bd.jpg]

[Obrazek: 2whjej6.jpg]

[Obrazek: ofzfo.jpg]

[Obrazek: smbtig.jpg]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości