Sopron
#21
W wątku "Polskie akcenty w Budapeszcie "pisaliśmy na temat zakonu Paulinów, który przywędrował do Polski z Węgier. W każdym kościele tego zakonu jest kopia "Czarnej Madonny". Zresztą kopia tego obrazu jest w bardzo wielu kościołach katolickich na całym świecie.
Mój znajomy przez 7 lat pracował w północnym Ontario w Kanadzie. Uczęszczał z rodziną do pobliskiego katolickiego kościoła. Wyjeżdżając stamtąd, podarował kościołowi w dowód wdzięczności właśnie kopię obrazu "Czarnej Madonny". Ale jeszcze zanim ją podarował, pojechał z tą kopią do Watykanu, aby JP II ją poświęcił!
Odpowiedz
#22
Tak, ale najstarsza kopia jest jedna, a dar żołnierzy polskich uchodźców na na ziemi węgierskiej , jako podziękowanie dla bratanków ma swoje znaczenie.
Odpowiedz
#23
Tak naprawdę nie wiadomo czy to jest najstarsza kopia. To jest jedna z najstarszych kopii (było ich wiele). Prawdopodobnie istniała już w XVI wieku.
Do rwmagyar: których "żołnierzy polskich uchodźców na na ziemi węgierskiej" masz konkretnie na myśli?
Odpowiedz
#24
Tych z lat 1939 - 44.
Rzeczywiście co do najstarszej kopii to np.
"Do chlub muzeum (Tow. Jezusowego w Starej Wsi) należą: najstarsza datowana kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, malowana przez Franciszka Śniadeckiego w 1613 roku,...
"Wielkie Oczy to niewielka miejscowość położona przy wschodniej granicy Polski pomiędzy Przemyślem a Lubaczowem. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie możemy zasmakować jeszcze prawdziwej aury dawnego kresowego miasteczka. Pośrodku wsi znajduje się niewielki plac, który niegdyś służył jako rynek. Dzisiaj pasie się na nim stado gęsi i pojedyńcze kury. Doskonale widać stąd kościół, w którym zachowała się najstarsza kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Niedaleko jest też XVII-wieczna synagoga i jedyna w Polsce cerkiew o szachulcowej konstrukcji ścian.".
Każde miasto czy miejscowość chwali się swoimi rekordami, w szczególności swoimi "starożytnościami", przeważnie pewno są jakieś słabsze czy mocniejsze przesłanki. Chodziło mi o taką notkę związaną z Polską.
Odpowiedz
#25
czyli ci żołnierze z lat 1939-44 podarowali tę XVI-wieczna kopię "Czarnej Madonny" zakonowi paulinów w Bánfalva?
Ciekawe...Bo oni twierdzą, że są w posiadaniu tej kopii od XVI wieku...
Odpowiedz
#26
I oto jest pytanie dla znawców czy detektywów. Albo po prostu źle zapamiętałem. Czyli nikt nie oglądał filmu Węgierskie serce?
Odpowiedz
#27
Nie oglądałam filmu "Węgierskie serce" , ale na ścianie kościoła w Bánfalva wisi oprawiona w ramki historia kościoła i klasztoru (zrobiłam zdjęcie). Z tekstu jasno wynika, że obraz Czarnej Madonny był w posiadaniu zakonu od XVI wieku. Jest on jedną z najwcześniejszych kopii Czarnej Madonny z Częstochowy na obszarze Węgier.
Jeśli znasz węgierski, mogę Ci przesłać ten tekst na Twoj e-mail.
Ale chyba nie będziemy drążyć dalej tego tematu....Uśmiech
Odpowiedz
#28
Oczywiście, nie tutaj. Niestety nie znam węgierskiego!
Odpowiedz
#29
No to musisz mi wierzyć na słowo!Oczko
Odpowiedz
#30
No właśnie Sopron to rodzinne miasto mojego lubego Oczko Zawsze opowiada o nim z wielką dumą. Dla tych, którzy to przeczytają i zachęceni piekną historią zdecydują się tam wybrać mogę polecić Bianco panzió http://www.booking.com/hotel/hu/bianco-p...3god4gcAIQ
Pensjonat jego rodziców, którzy są takimi ludźmi, że głowę daje sobie uciąć że nie pożałujecie tego wyboru Szeroki uśmiech Posługują się językiem angielskim i niemieckim zawsze gotowi do udzielenia multum informacji, jako że historia to jedna z ich wielu pasji.
W ogóle zdjęcia w linku mówią same za siebie...
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości