Trasa na wschodnie Węgry
#1
Postanowiłem się z Wami podzielić propozycją trasy na wschodnie Węgry z Polski południowej. A nuż się przyda Uśmiech

Trasa biegnie tak: Kraków - Myślenice - Lubień - Mszana Dln. (żeby ominąć korki w Skomielnej, patent sprawdzony) - Rabka - Nw. Targ - Jurgów [SK] - Kezmarok - Poprad - Dobsina - Roznava - Moldava n/Bodvou (w kierunku Kosic z Roznavy) - Buzica [H]. Zaraz za granicą skręt w lewo i dojedziemy do trasy nr 3 na Kosice lub Miskolc. A później - jak już kto chce - czy do Abaujszanto, czy do Miskolca, czy do Satoraljaujhely itd. itp.. Do wyboru, do koloru Uśmiech

Czas przejazdu z Krakowa do szosy nr 3 ok. 6 godzin (wliczone postoje, w tym 1,5 h w Nowym Targu, które miało miejsce w naszym przypadku, jak szukaliśmy kantoru).

Czas przejazdu z Krakowa (bez postojów) do szosy nr 3: ok. 4 godziny. Nie ma ryzyka wjazdu na autostradę, trasa wiedzie w całości drogami bezpłatnymi. Tutaj relacja z przejazdu tą trasą.
Odpowiedz
#2
Złapał mnie dylemat, którą trasę wybrać z Muszynki do Debreczyna, różnice minimalne, mapa gogla mówi, że 12 km, 7 min.
a) przez Sátoraljaújhely - Nyiregyhaza (tą drogą jechałem w 2013 na odcinku od S-ujely do Tokaju, szybko i przyjemnie, Sarospatak już zwiedzone)
b) przez Koszyce - Abaújszántó - Tokaj
c) przez Koszyce - Miszkolc - Tiszaújváros
Jak aktualnie wygląda stan tych dróg i ich "szybkość"? Przy czym jako szybkość nie rozumiem możliwości jazdy szybciej niż wolno, ale ilość terenów zabudowanych, ograniczeń prędkości, możliwość swobodnego wyprzedzania (brak ciągłych i zakrętów), dwa pasy ruchu w jedną stronę itd.
Wyjazd bladym świtem na majówkę, zanim dotrę do Muszynki czeka mnie ~230 km jazdy (~3,5 godz.). Słowację i Węgry zamierzam przejechać drogami bezpłatnymi.
Dodatkowy dylemat to, czy jechać bez zwiedzania i po dotarciu na kwaterę w Debreczynie (1 noc, potem Rumunia) zwiedzić miasto, czy może na spokojnie po drodze coś zwiedzić/wykąpać się, przy czym to coś to byłoby przy wariancie:
a) termy w Sarospatak, albo w Sóstófürdő
b) zamek Boldogkő
c) termy w Tiszaújváros
Odpowiedz
#3
Ja pojechałbym chyba nr 1, ale dwupasmówki tam nie ma.
Pozostałe: do Koszyc polecisz obok słowackiej autostrady, od granicy do Miszkolca będziesz miał w większości dwa pasy i chyba 110km/h.
Drugą trasę mniej-więcej znam (za Miskolcem do T-ujvaros i dalej też nowa dobra droga), trzeciej nie kojarzę.
Ogólnie im bliżej Debreczyna tym drogi węższe, ale ruch mniejszy. Z wyprzedzaniem raczej problemu nie ma.
Skoro zapuszczasz się tak daleko, to zwiedź Debreczyn, raz, że będziesz po całej trasie i nie musisz patrzeć na zegarek, czy zdążysz, dwa, że dość daleko i drugi raz specjalnie nie pojedziesz zwiedzać Debreczyna, prędzej zaliczysz S-patak czy pozostałe obiekty bliższe.
Do Sostofurdo musiałbyś zboczyć z trasy jakieś 8km, to nie jest wprost na szlaku.
Odpowiedz
#4
Chyba trochę zamieszałem, dwupasmówki są raczej dopiero w rejonie Miskolca, na drodze 3 i na 37 chyba też. Patrzyłem na G. street view, ale słabo to u mnie chodzi albo nie umiem sterować tym ludkiem.
Odpowiedz
#5
Opcja zwiedzenia Debreczyna przeważyła, faktycznie, licho wie czy/kiedy tam mnie znowu poniesie. Póki co odrzuciłem trasę "b", przez Koszyce i Abaújszántó, przypomniałem sobie, że w 2013 jechałem kawałek tamtędy (zjeżdżałem z gór i potem na płd. do Tokaju) i mam wrażenie dłużenia się, powolności, licznych wiosek i związanych z tym ograniczeń prędkości.
A co do ludzika, on jest z 2012 r., tak że nie do końca można się sugerować. Nie zdziwiłbym się gdyby cośtam w międzyczasie poszerzyli.
Co do samego wyjazdu, plan zakłada, że chciałbym ruszyć o 3 rano, czyli zbierać się trzeba na 4, a pewnie wyjdzie o 5... czyli 8:30-9:30 jestem w Muszynce... przez co zwiedzanie czegoś "po drodze" samo z siebie raczej odpadnie.
Odpowiedz
#6
Tokaj i okolice to rzeczywiście trzeba zwolnić. Przedtem napisałem, że druga trasa jest ok - miałem oczywiście na myśli ostatnią, Miskolc-T-ujvaros "i dalej" - szosa przez pustkowia, pola, żwirownie, pusztę.
Odpowiedz
#7
Wczoraj z chatki o 4:20, Barwinek 5:45, duże przejście w S-ujhely 7:32, a 7:46 przejeżdżałem przez tory pod silosami w S-patak, razem 265km. Podjechaliśmy najpierw do centrum po chleb, na parkingu kąpieliska byliśmy przed ósmą. I wcale się nie chwalę zrobionymi czasami, ale tym, że jechałem prawie zupełnie przepisowo!
 ! Oczko
Odpowiedz
#8
eplus Ty to ze stoperem podróżujesz Język    Pozdrowionka miłego wypoczynku  Wino
Odpowiedz
#9
Mam pytanie, czy ta trasa sprawdzi się w nocy?
Będziemy jechać z Zielonej Góry do Egeru, google pokazuje, że w Jurgów będziemy około 1-2 w nocy.
Odpowiedz
#10
Post nr.1 pisał Simon 2,5 roku temu ... na tej trasie nie potrzebujesz winietek, jedynie niezbędnym jest skupienie podczas jazdy przez Słowację w granicach parku narodowego: droga kręta i trochę leśnej zwierzyny (Vernar, Dobsina).
Od kilku lat b.często podróżuję w nocy. Nie tak dawno jechałem z soboty na niedzielę z Warszawy do Budapesztu (Buda / bez winietek), nie było TIR-ów, ruch pojazdów niewielki.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg Sztasek 2,115 1,321,254 16-03-2024, 16:28
Ostatni post: Sztasek
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 424 489,106 10-09-2023, 11:33
Ostatni post: Waldek
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 95,081 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 931 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek
  Czy na Węgrzech braknie paliwa tego lata? josef.svejk 13 3,194 21-11-2022, 20:39
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości