Udmurcja
#1
w Udmurcji byłem wprawdzie tylko raz, ale bardzo mi się spodobało... mógłbym długo opowiadać, ale najwygodniej chyba będzie, jak sami poczytacie / pooglądacie materiały dostępne na stronie Udmurcja.pl.

[Obrazek: udmurcjapl.gif]

w każdym razie wszystkich zainteresowanych specyficzną egzotyką z głębi Rosji zachęcam do wyjazdu w te rejony. do niedawna Udmurcja słynęła głównie jako ojczyzna Kałasznikowa [ma on nawet swój pomnik w Iżewsku], jednak od zeszłorocznej Eurowizji jego rolę przejęły Buranowskie Babuszki, które zajęły w tym konkursie drugie miejsce. co ważne, śpiewały nie tylko po angielsku, ale również po udmurcku!
język ten powinien wydać się nam ciekawym z kilku względów. po pierwsze jest to język ugrofiński, a więc spokrewniony z węgierskim. po drugie - jego wymowa nie powinna nastręczać Polakom specjalnych trudności, bo te głoski udmurckie, które najtrudniej wymówić, występują też w polszczyźnie: ś, sz, , , ć, cz itd. po trzecie przynajmniej jeden wyraz udmurcki jest notowany przez słowniki języka polskiego - pierożki pielmienie to po udmurcku dosłownie "ucho-chleb". Oczko

teraz nadarza się okazja, żeby poznać bliżej ten język, kraj i kulturę. do końca maja można zgłaszać się na kurs letni, organizowany w dniach 10-31 lipca w Udmurcji. zachęcam serdecznie, szczegóły w zakładce "kursy".
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#2
Będąc przejazdem w Udmurcji pytano mnie czy często odwiedzam Węgry. Trochę mnie to zdziwiło. Ktoś opowiadał o wspólnych korzeniach, tyle zapamiętałem.
Zdjęcie z granicy Udmurcji w 2007 roku.
https://picasaweb.google.com/11361185394...0349410610
Jak to jest z tą Udmurcją?
Odpowiedz
#3
o, też przekraczałem granicę udmurcko-tatarstańską. i chyba nawet w tymże miejscu. Uśmiech ale zdjęcie mam gorsze:

[Obrazek: dtj6W]
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#4
Obrazek z granicy Tatarstanu
https://picasaweb.google.com/11361185394...7853135186
W Iżewsku produkują motocykle Iż,
https://picasaweb.google.com/11361185394...8942189970
u nas też znane w latach 60tych.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości