Węgierski przegląd prasy
#1
Cześć!

W temacie tym proponuję zamieszczać informację na temat artykułów traktujących o Węgrzech, które ukazały się niedawno w prasie, portalach internetowych, a także na łamach każdego innego medium. Na początek najnowszy numer miesięcznika Poznaj Świat i artykuł Budapeszt. Mowa pomników, którego fragment zamieszczam. Niestety całość dostępna tylko w wersji papierowej.

[Obrazek: 33xwrx0.png]

Cytat:Przez całe stulecia była czymś więcej niż królewskim nakryciem głowy. W świadomości Węgrów nie tylko gwarantuje ona istnienie państwa, ale posiada siłę mistyczną. Była traktowana niemal jak osoba, i to osoba ważniejsza niż wymienne persony królów. Korona świętego Stefana…
Trudno zliczyć, ile razy Szent Korona, czyli Korona Święta, była kradziona, ukrywana, przewożona, zakopywana i odkopywana. Jak poucza przez słuchawki wirtualna przewodniczka w kursującym ulicami Budapesztu autokarze Hop In Hop Off – święty Stefan, król Węgier, poprosił papieża Sylwestra II o koronę. Ale ten „miał tylko jedną, przeznaczoną dla kogo innego”. Tak przynajmniej brzmi to w polskiej wersji językowej, a pewna nieprecyzyjność tego sformułowania wiąże się może z faktem, że owym zagadkowym „kim innym” był Bolesław Chrobry, zaś Stefan sprzątnął mu koronę sprzed nosa.

Pozdrawiam! Uśmiech

PS. Pomijam jakość tekstu, w którego zajawce już znajduje się reklama Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
W Polityce z dn.05.02.2013 ukazal sie artykul PiS i Fidesz - dwa bratanki Zdrowy orbanizm
Odpowiedz
#3
Ákos Kertész, 81-letni pisarz i dramaturg węgierski, który opuścił Węgry po tym, jak po napisaniu artykułu oskarżającego Węgrów m.in. o ich rolę w Holocauście, był/czuł się prześladowany, otrzymał azyl polityczny w Kanadzie.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierski milioner kupuje polskie wydawnictwo eplus 4 2,291 10-08-2018, 21:26
Ostatni post: eplus
  Wolność prasy Ribizli 2 4,605 02-09-2014, 15:46
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości