Węgry najbardziej skorumpowanym krajem UE.
#1
Po raz pierwszy Węgry stały się najbardziej skorumpowanym państwem członkowskim UE.
W 2022 roku Transparency International po raz 28. przygotowała najbardziej kompleksowe badanie korupcji na świecie. Według tzw. indeksu postrzegania korupcji Węgry spadły w ubiegłym roku na ostatnie miejsce wśród krajów UE, wyprzedzając Bułgarię. Polska jest na 19 miejscu wśród państw UE. W badaniach organizacji antykorupcyjnej Węgry uzyskały 42 punkty w skali od 0 punktów (najbardziej skorumpowany kraj) do 100 punktów (kraj najmniej zarażony korupcją), tracąc tym samym w ciągu jednego roku jeden punkt i cztery miejsca w porównaniu  do wyniku z 2021 roku. W roku 2022 to wszystko wystarczyło na 77. miejsce w badaniu obejmującym 180 krajów, co można uznać za środek w skali globalnej, ale jest uważane za najgorszą wartość w UE.
W 2020 roku Węgry  dzieliły ostatnie miejsce w rankingu w ramach Unii Europejskiej razem z Bułgarią i Rumunią, a rok później Rumunia wyprzedziła Węgry, a Bułgaria trafiła na ostatnie miejsce. Tym samym Węgry po raz drugi po 2019 roku zepchnęły się na przedostatnie miejsce. Jednak po raz pierwszy w roku 2022 Węgry zajęły  ostatnie miejsce, co zdaniem Transparency można uznać za zwieńczenie trwającego od ponad dekady „systemowego procesu korupcyjnego”.
W 2012 r. w ówczesnej Unii Europejskiej (z 27 państwami członkowskimi) Węgry  były  na 19. miejscu, ale od tego czasu  wyniki systematycznie się pogarszały, stracili w sumie 13 punktów. W tym samym okresie Słowacja i Czechy poprawiły swoją ocenę  o 7 punktów, Węgrzy siódmy rok z rzędu  zajęli ostatnie miejsce w porównaniu w grupie V4. Według Transparency International Węgry  plasują się obecnie na światowym poziomie z Kuwejtem, Burkina Faso, Wyspami Salomona, Timorem Wschodnim, Trynidadem i Tobago oraz Wietnamem pod względem nasilenia korupcji. W państwach Unii korelacja między wynikami gospodarczymi mierzonymi wielkością produktu krajowego brutto (PKB) per capita a osiągniętym wynikiem we wskaźniku percepcji korupcji, czyli odpornością na korupcję, jest nadal silna. Efekt ten nie wszędzie występuje na takim poziomie. Na czele światowego rankingu zawsze znajdują się te same kraje w 2022 roku były to: Dania (90), Finlandia (87) i Nowa Zelandia (87), które ponownie zajęły miejsca w pierwszej trójce. Norwegia (84) pozostała niezmieniona na czwartym miejscu, a Szwecja (83) zajęła piąte miejsce, podobnie jak Singapur (83), a Szwajcaria (82), Holandia (80), Niemcy (79) i Irlandia (77) również zajęły miejsca w czołówce zestawienia.  Ostatnie miejsce dzielą Sudan Południowy, Syria i Somalia dzielą z dorobkiem po 13 punktów.

Na podstawie artykułu Atilla Papp w 24.hu
Odpowiedz
#2
^^^ @Sztasek czytał?
Odpowiedz
#3
A czy Parlament Europejski startuje w tym rankingu? Które miejsce zajął? A może ma oddzielną kategorię?  Uśmiech
Odpowiedz
#4
(31-01-2023, 22:21)eplus napisał(a): A czy Parlament Europejski startuje w tym rankingu? (...)

Czy Parlament Europejski jest państwem? ... No właśnie!
To nie jest ranking organizacji światowych tylko państw.

Ale jest kolejne stanowisko w tej sprawie. Tym razem z kręgów rządowych.

W związku z raportem redakcja Telex.hu skontaktowała się  z działem prasowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Byli ciekawi  jaka jest opinia premiera na temat światowego rankingu opracowanego przez organizację oraz pozycji Węgier.

Otrzymali następującą odpowiedź z Centrum Informacyjnego Rządu:

„Ciekawe, że Transparency International nie zbadała ani brukselskiej biurokracji, ani Parlamentu Europejskiego, zostali pominięci na liście.
Transparency International to organizacja należąca do siatki Sorosa, która jest umoczona po szyję w aferze korupcyjnej lewicy dolarowej i brukselskiej aferze korupcyjnej. Ta sieć finansuje kampanię krajowej i międzynarodowej lewicy i służy jej wszystkimi fałszywymi doniesieniami”.

Dyrektor prawny Transparency International Węgry, zaliczanej  przez rząd do  siatki Sorosa, został również włączony do niedawno powołanej,  przy  Urzędzie Integracyjnym,  Grupy Roboczej ds. Zwalczania Korupcji.  Według jego własnych słów Transparency pozostanie członkiem tej organizacji tak długo, jak będzie szansa na sensowną pracę.

Źródło: telex.hu
Odpowiedz
#5
(31-01-2023, 22:21)eplus napisał(a): A czy Parlament Europejski startuje w tym rankingu?


Myslisz o parlamentarzyscie od fiata punto?     Szeroki uśmiech

tapatalk
brak polskich liter
Nie odpowiadam na prywatne wiadomosci - z wielu powodow
Odpowiedz
#6
(01-02-2023, 10:21)ex-komar napisał(a): Myslisz o parlamentarzyscie od fiata punto?     Szeroki uśmiech (...)

Masz ma myśli zezłomowanego kabrioleta, który na papierze jeździł do PE z Jasła zamiast z Warszawy?
Więcej o jego kierowcy znajdziesz tutaj. Jak to teraz mówią bardzo kreatywny.
Odpowiedz
#7
Cytat:Czarnecki musi zwrócić Parlamentowi Europejskiemu nawet 100 tys. euro

Żałosna płotka. Oczywiście niech zwraca.

Stanisław Trembecki napisał(a):Prawa są nasze jako pajęczyna:
bąk się przebije, a na muchę wina.
Słynął z dawności świat tym obyczajem
i teraz tego doznajem.
Dobrze. Tylko jeszcze ostatnie pytanie: Ile kosztuje awans o jedno oczko na tej drabince? Oczko Oczko Oczko Oczko Oczko Oczko Oczko Oczko Oczko

EDIT: Dopiszę tutaj, żeby nie trollować. Dla mnie to ani u was, ani u nas, ani w Ameryce, tyle samo mam wspólnego z parlamentem europejskim, co z rządem węgierskim. Jedynie chyba moment publikacji rankingu był średnio szczęśliwy. Oczko
Odpowiedz
#8
(31-01-2023, 22:21)eplus napisał(a): A czy Parlament Europejski startuje w tym rankingu? Które miejsce zajął? A może ma oddzielną kategorię?

Typowe: "a u was to Murzynów..."
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Głowy jeszcze polecą, na trójstyku Węgry-Ukraina-Rumunia Waldek 0 138 21-02-2024, 20:44
Ostatni post: Waldek
  Węgry jedynym państwem członkowskim UE bez kobiety ministry. Waldek 0 156 02-08-2023, 0:11
Ostatni post: Waldek
  Orbán Viktor najbardziej popularny w Bułgarii i na Słowacji Waldek 0 215 05-06-2023, 14:16
Ostatni post: Waldek
  Najbardziej popularne języki obce na Węgrzech. Waldek 4 1,054 12-12-2022, 16:58
Ostatni post: polijerry
  Węgry - baza linków fvg 24 66,200 27-11-2021, 10:44
Ostatni post: AattaaUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości