Węgry - obiekty na liście światowego dziedzictwa UNSCO
#1
Węgierskie obiekty na liście światowego dziedzictwa UNSCO:Budapeszt - panorama nadbrzeży Dunaju i dzielnica zamkowa w Budzie (K II, IV / 1987-2002)

Miasto posiada fragmenty zabytków, takich jak miasta rzymskiego Aquincum czy zamku gotyckiego Budy, które w różnych epokach wywarły znaczny wpływ na jego architekturę. Jest to jeden z najpiękniejszych krajobrazów miejskich na świecie, ilustrujący okresy świetności w historii stolicy Węgier.

Hollókö (K V / 1987)

Hollókö stanowi wyjątkowy przykład celowo zachowanej osady tradycyjnej. Wieś, która rozwijała się głównie w XVII i XVIII w., jest żywym świadectwem życia wiejskiego przez kolektywizacją w XX w.

Opactwo benedyktyńskie Pannonhalma i jego otoczenie (K IV, VI / 1996)

Pierwsi mnisi benedyktyńscy, którzy przybyli tu w 996 r. by ewangelizować Węgrów, założyli pierwszą szkołę w tym kraju oraz, w 1055 r., zredagowali pierwszy tekst po węgiersku. Wspólnota klasztorna, począwszy od jej założenia, wpłynęła na rozprzestrzenianie się kultury w Europie Środkowej. Jej tysiącletnia historia widoczna jest w kolejnych stylach architektonicznych zabudowań klasztornych, z których najstarsze pochodzą z 1224 r., a obecnie nadal mieszczą szkołę i wspólnotę klasztorną.

Park Narodowy Hortobágy (K IV, V / 1999)

Krajobraz kulturowy puszty Hortobágy składa się z rozległych stepów i bagien we wschodniej części Węgier. Przez przeszło 2 tys. lat tradycyjne społeczeństwo pasterskie wykorzystywało ziemię jako miejsce wypasu zwierząt domowych.

Cmentarz wczesnochrześcijański w Peczu (Sopianae) (K III, IV / 2000)

Cmentarz prowincjonalnego miasta rzymskiego Sopianae (dzisiejszy Pecz) posiada niezwykłą serię IV-wiecznych zdobionych grobowców. Są one cenne ze względu na ich strukturę oraz architekturę, gdyż zostały zbudowane jako podziemne komory grobowe z kaplicami komemoratywnymi na powierzchni. Grobowce wyróżniają się również pod względem artystycznym, gdyż zostały bogato ozdobione wysokiej jakości malowidłami ściennymi o tematyce chrześcijańskiej.

Krajobraz kulturowy Tokaju (K III, V / 2002)

Krajobraz kulturowy Tokaju w żywy sposób świadczy o długiej tradycji produkcji wina w regionie, utworzonym z niewysokich pagórków i dolin rzecznych. Zawiła siatka winnic, ferm, wiosek i miasteczek, z ich historycznym labiryntem piwnic, ilustruje wszystkie etapy produkcji słynnych win Tokaju, których jakość i zarządzanie od przeszło trzech wieków podlegają ścisłej kontroli.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Witam
Warto pojechać do Hollókö fajna wioseczka, dużo jest do kupienia rękodzieła Połowców.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
dodam Jezioro Nezyderskie
Park Narodowy Krasu Węgierskiego
Wzgórze Gellerta
Zresztą znalazłam taką listę:
http://wyszehrad.com/wegry/kultura/obiekty-UNESCO
Odpowiedz
#4
(08-09-2012, 22:36)lisia312 napisał(a): Wzgórze Gellerta

sama góra chyba nie. a przynajmniej tak mi się wydaje. na listę wpisany jest pejzaż - panorama ze wzgórza.
Odpowiedz
#5
masz rację, skrót myślowy Uśmiech Dziękuję Uśmiech
Odpowiedz
#6
(08-09-2012, 23:58)Kamjon napisał(a): sama góra chyba nie. a przynajmniej tak mi się wydaje. na listę wpisany jest pejzaż - panorama ze wzgórza.

"skoro tam na dole jest tak pięknie, to po cholerę się tu wspinaliśmy?"

MSPANC Oczko
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#7
Jest i park jaskiń krasowych Aggtelek - byłem, jaskinie jak np. słowackie koło Mikulasza, osobliwością jest podziemna rzeka i sala koncertowa (nawet puszczali nam jakiś kawałek Vangelisa - światło i dźwięk).

[Obrazek: 9d66f48aca2f9796.jpg]

[Obrazek: 12e91de7c058bbaa.jpg]

[Obrazek: 0b69350e0203a2bc.jpg]
Odpowiedz
#8
Tak, rewelacja. Właśnie tam postanowiłem Nauczyć się węgierskiego, w czasie gdy przewodnik mówił, jeszcze bardziej Uśmiech.
Odpowiedz
#9
A ja byłem, ale nic nie postanowiłem. "Chleb", "ile kosztuje" i "dziękuję" umiałem już wcześniej. Te słowa umiem nawet po niemiecku. Oczko Podobno na naukę nigdy nie jest za późno, ale ja już raczej tak będę żył do śmierci nie ucząc się węgierskiego inaczej, niż z etykietek na kupowanych rzeczach: proszę bardzo - arany to złoty (na paście paprykowej), wspomniany już zsir, w tej chwili konsumuję feledes, bo szaraz konsumowałem tydzień temu... Oczko Proszę o wybaczenie offtopu, do dna jeszcze daleko... Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Radawa na Podkarpaciu anna758 2 84 16-06-2024, 17:19
Ostatni post: eplus
  Największa plantacja cytryn na Węgrzech jest w Lajosmizse. Waldek 0 1,475 27-12-2022, 22:38
Ostatni post: Waldek
  Węgry w poprzek Rafał 8 1,595 05-05-2022, 17:42
Ostatni post: Rafał
  Szarvas-Węgry w minaiaturze i Arboretum Cz@rek 8 21,127 08-11-2020, 17:41
Ostatni post: Cz@rek
  Prehistoryczne kurhany na Węgrzech ember 3 6,557 14-09-2019, 15:48
Ostatni post: emberUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości