Wycieczka hybrydowa: Rowerem i koleją nad Balatonem
#1
Cześć,

Dotychczas w Polsce korzystałem z rozwiązań takiego modelu podróży:
Jadę rowerem z puntu A do punktu B (np. Jastrzębia Góra - Hel). Gdy dotrę na miejsce lub będę zmęczony/warunki pogodowe nie pozwolą na dalszą podróż rowerem, znając mniej więcej rozkład jazdy decydowałem się na zakończenie podróży np. na trasie gdzie jest stacja kolejowa (np. Jastarnia) i tam wsiadałem w pociąg aby dotrzeć do Jastrzębiej Góry gdzie miałem zakwaterowanie.

Chciałbym podobny model zastosować podczas moich wakacji nad Balatonem. Czy dla przykładu jest możliwe gdy z Balatonfüred dotrę rowerem do Révfülöp, czy będę mógł tam latem wsiąść w pociąg i wrócić do mojej noclegowej miejscowości? Jeśli tak, to na jakiej stronie mogę ewentualnie wyszukać połączenia (Google or Trainline nie wykazuje połączeń na tym odcinku). Jest to dla ważne, aby zaplanować tę podróż gdyż najprawdopodobniej będę podróżował z dzieckiem w foteliku (sprawdzony model wycieczki, z postojami po drodze).
Odpowiedz
#2
(27-12-2017, 21:30)Sztasek w temacie: Przewóz roweru pociągiem napisał(a): Nie wiem jak będzie latem 2018 ...
W tym roku było super, gdyż jadąc pociągiem nad Balaton (z rowerem jako bagaż) nie trzeba było kupować dodatkowegu biletu na przewóz roweru. Taka dogodność była tylko w wyznaczonych pociągach.

Dotyczy pociągów kursujących w kierunku nad Balaton. W pociągach o niskiej podłodze są miejsca przeznaczone na większy bagaż i rowery, jadąc takim składem nie trzeba było latem ub. roku mieć bilet na przewóz roweru.
Odpowiedz
#3
To bardzo dobra wiadomość, przejazna dla rowerzystów Uśmiech W Polsce też ceny są zróżnicowane, zależne od przewoźnika, ale z nieodpłatnym przewozem roweru się jeszcze nie spotkałem.

Poszukuję właśnie takiego agregatora operatorów kolejowych nad Balatonem, jeśli uda mi się znaleźć samemu, postaram się podzielić. Język węgierski jest tu zapewne ograniczeniem.
Odpowiedz
#4
(01-02-2018, 18:28)adam83 napisał(a): To bardzo dobra wiadomość, przejazna dla rowerzystów Uśmiech W Polsce też ceny są zróżnicowane, zależne od przewoźnika, ale z nieodpłatnym przewozem roweru się jeszcze nie spotkałem.
Przyjedź do Łodzi.
W pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej rowery podróżują darmo.
Tylko trzeba "zakupić" bilet na rower jako dodatek do zwykłego biletu.
Cena biletu na rower - 0,00 zł
Uśmiech
Odpowiedz
#5
(01-02-2018, 18:28)adam83 napisał(a): To bardzo dobra wiadomość, przejazna dla rowerzystów Uśmiech W Polsce też ceny są zróżnicowane, zależne od przewoźnika, ale z nieodpłatnym przewozem roweru się jeszcze nie spotkałem.

Poszukuję właśnie takiego agregatora operatorów kolejowych nad Balatonem, jeśli uda mi się znaleźć samemu, postaram się podzielić. Język węgierski jest tu zapewne ograniczeniem.

Na Węgrzech, jeśli idzie o przewozy osób koleją, działa dwóch przewoźników niezależnych. Główny to MÁV oraz spółka węgiersko-austriacka GYSEV, która obsługuje niektóre linie kolejowe na zachód od Dunaju.
Nie ma zróżnicowania odnośnie cen biletów, jest jeden bilet ważny na daną trasę. Jeśli skład pociągu jest typu "niskopodłogowego", to nie ma problemów z przewozem rowerów - transport jest gratis. W innych składach są miejsca na większy bagaż i rowery, tylko ilość miejsc jest ograniczona. Takie składy to przeważnie pociągi IC.
PS. Przewozy gratisowe rowerów (ub.rok) dotyczyły wyznaczonych składów. Na pozostałe należało wykupić bilet na transport roweru, najtańsza opcja biletu to "kerékpáros túrajegy" za 420 forint który ważny jest na terenie całego kraju w okresie jego ważności. Należy pamiętać też o zakupie biletu kolejowego na przewóz osób Oczko .
Odpowiedz
#6
Jeśli zarezerwujecie miejsca do spania przez www.helkatours.hu to służę wszelką pomocą w podpowiedziach co do przesiadania się z roweru na pociąg.

Koleje nad Balatonem są rzeczywiście przyjazne rowerzystom, ale kryje się trochę pułapek, na które trzeba uważać na bieżąco. A mianowicie linie są odcinkami modernizowane (trudno mi powiedzieć, co będzie latem). Wówczas na modernizowanym odcinku kursują autobusy zastępcze, które nie zabierają rowerów.

Na północy generalnie rzadziej jeżdżą pociągi niż na południu. Np. z Révfülöp do Balatonfüred w dniu 5 lipca 2018 r. (wybrałam na chybił-trafił) masz 4 (sic!) pociągi w ciągu doby: 4:37, 6:27, 13:10, 14:49. Słowem, jeśli rano wyjedziesz na wycieczkę z Balatonfüred, zakładając, że chcesz coś po drodze pozwiedzać, to masz szansę się wyrobić na godz. 14 do Révfülöp, ale ze świadomością, że to ostatni pociąg tego dnia.
Odpowiedz
#7
Slavekk: Trochę offtopicowo ale też się podzielę - również zauważyłem że moim polscy lokalni przewoźnicy mają najkorzystniejszą ofertę. U mnie w województwie Koleje Dolnośląskie przewożą rowery za 2zł w zwykle komfortowych warunkach. U innych za rower płaci się kilkukrotnie drożej (najwięcej 11zł).

Sztasek:
Odnalazłem wyszukiwarkę przewoźnika MAV, dzielę się z innymi zainteresowanymi:
https://www.mavcsoport.hu/en

Wyszukiwarki połączeń przewoźnika GYSEV nie udało się odnaleźć.

HelkaTours:
W innym wątku wspomniałem, że nie udało mi się przez Twoje biuro zarezerwować wybranego noclegu, ale to dobra wiadomość dla innych, warto mieć na uwadze o możliwości wsparcia na Węgrzech Uśmiech
Dziękuję za przestrogę o ewentualnych remontach - trzeba mieć to na uwadze i zweryfikować przed podróżą. I rzeczywiście - oferta kursów na lipiec jest bardzo ograniczona na północnej linii, w porównaniu do nadchodzącego okresu, a przede wszystkim nie ma połączeń popołudniowych, na których mi najbardziej zależy. Jeśli kursy nie pojawią się w rozkładzie do lata, swobodna podróż rowerem z dzieckiem w tym kierunku nie będzie możliwa (konieczne nieprzewidywalne czasowo przystanki, etc).
Odpowiedz
#8
adam83 - GYESEV nie ma własnej wyszukiwarki. Kursy obsługiwane przez tą spółkę figurują w wyszukiwarce MÁV. Nie jest ważny przewoźnik, tylko podstawiany skład. GYESEV nie ma własnych, odrębnych biletów, kas.
Korzystam z tych szukajek:
- https://www.mavcsoport.hu/
- https://menetrendek.hu/
Balaton: linia kolejowa biegnąca po południowej stronie Balatonu została zmodyfikowana, w tym roku nie są planowane roboty na tej trasie, więc nie trzeba obawiać się o tzw. komunikację zastępczą. Dodam to, że podczas prac na południowej trasie tylko niektóre składy jeżdżące pomiędzy miejscowościami Siófok - Balatonszentgyörgy były obsługiwane na niektórych odcinkach przez komunikację zastępczą.
Jeszcze nie funkcjonuje letni rozkład jazdy, więc trudno wypowiadać się co do kursów pociągów wokół Balatonu.
PS: Jestem zdziwiony wpisem HelkaTours Zdziwiony ... "Jeśli zarezerwujecie miejsca do spania przez... helkatours ... to służę wszelką pomocą w podpowiedziach co do przesiadania się z roweru na pociąg."
Odpowiedz
#9
Jeśli znasz swoje możliwości, to w takim razie pociąg z rana, a końcówka rowerkiem. Wiem, że humory dziecka trudno przewidzieć.
Odpowiedz
#10
(04-02-2018, 15:19)Sztasek napisał(a): PS: Jestem zdziwiony wpisem HelkaTours Zdziwiony ...

Sztasku, doskonale wiesz, że staram się regularnie dzielić na forum swoją wiedzą. Mam nadzieję, że daję Wam jakieś wsparcie. Na pewno nie najlepsze, bo nękają mnie ograniczenia czasowe, ale to, że mieszkam na stałe w Siófok pewnie się przydaje.

Nigdy nie ukrywałam, że jestem właścicielką firmy HelkaTours. Jestem dziennikarką i z tego wciąż trochę żyję, ale chciałam jakoś spożytkować fakt, że mówię po węgiersku i mieszkam nad Balatonem. Stąd się zrodziła Helka (mam wspólnika Węgra, który urodził się w Siófok, więc jest jeszcze lepszym źródłem informacji - nie jesteśmy parą, jakby ktoś był ciekawy).

Ja z racji mojego dziennikarskiego zacięcia nigdy nie chciałam, żeby to była kolejna strona tylko z wynajmem noclegów. Stąd tyle praktycznych informacji i trochę beletrystyczne zaplecze. Czerpałam z własnych doświadczeń - czego nie wiedziałam, jadąc na Węgry. Zsolt - mój wspólnik - też lubi podróżować (i ma trójkę dzieci) i wie, że każdy ma milion niby głupich pytań, na które ci booking.com nie odpowie.

Z koniem się bić nie będziemy. Naszą siłą jest to, że jesteśmy na miejscu, znamy język, wiemy więcej. A ja mogę być rezydentką, jak zachoruje dziecko czy popsuje się samochód. Dlatego wszystkim doradzam rezerwacje przez HelkaTours. Nasza wiedza wyróżnia nas na rynku.

Ale proszę, miejcie na względzie, że to jest nasze źródło utrzymania. Nie jesteśmy bezpłatną informacją turystyczną. Ja bym nawet chciała, ale ani Polska, ani Węgry nie wyrywają się, żeby płacić za nasze usługi. Staram się podzielić się z Wami moją wiedzą tak, żeby zachęcić do korzystania z naszych usług. Mnóstwo porad można wyczytać na naszej stronie - zupełnie bezpłatnie. Tu jednak trzeba sobie zadać trud przejrzenia strony. A niektórzy się obrażają, że nie chcę odpowiedzieć w mailu czy opowiadać przez telefon, tylko nakłaniam do posurfowania po HelkaTours.

Kasia jest jedna, a Was są tysiące Oczko

Nazywam się Kasia Kociuba - żeby była jasność.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rowerem nad Balatonem elipa 38 12,318 21-06-2024, 20:44
Ostatni post: jolciaa171
  Wędkowanie nad Balatonem Ovidiu 77 101,801 28-04-2024, 8:33
Ostatni post: Sztasek
  Najdroższa plaża nad Balatonem Waldek 0 1,089 30-07-2023, 22:26
Ostatni post: Waldek
  Ceny wejścia na plaże na Balatonem w 2023 roku Waldek 5 2,655 25-07-2023, 13:21
Ostatni post: ex-komar
  Gdzie są piaszczyste i bezpłatne plaże nad Balatonem? duo1 33 75,611 09-07-2023, 13:13
Ostatni post: PudelekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości