Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
Już dzisiaj:
Muzeum Narodowe w Krakowie, ,,, w kontekście wystawy „Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)” zaprasza również na pokaz kilku filmów węgierskich. Niektóre z nich to arcydzieła. Seanse są za darmo! Warto skorzystać.
W najbliższą sobotę (dzisiaj!) o godz. 16 zobaczymy „Grabarza” z 2010 roku w reżyserii Sándora Kardosa. „Grabarz” to eksperymentalna adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodym mężczyźnie, który obejmuje posadę grabarza we włoskim miasteczku San Rocco. Tam przeżywa fascynację córką miejscowego prominenta, Gita. Spędza z nim kolejne dni w cmentarnym ogrodzie, prowadząc rozmowy o śmierci. Tymczasem miasteczko nawiedza zaraza. Kiedy ludzie zaczynają masowo umierać, podejrzenie o sprowadzenie epidemii pada na młodego grabarza. Organizatorzy pokazów zwracają szczególną uwagę na formę filmu Sándora Kardosa. Obraz, który nakręcono aparatem używanym m.in. do rejestracji wyścigów konnych, uległ rozciągnięciu i rozmazaniu. Zamiast tradycyjnych 24 klatek na sekundę widz na ekranie obserwuje przesuwające się fotografie. W praktyce oznacza to, że obraz pozbawiony jest ruchu, zaś sylwetki są rozmyte, zniekształcone, nakładają się na siebie. Towarzyszy temu głos narratora, który z offu odczytuje opowiadanie Rilkego. Sándor Kardos jest absolwentem Uniwersytetu Teatru i Filmu w Budapeszcie, reżyseruje głównie krótkie filmy eksperymentalne. „Grabarz” jest jego pełnometrażowym debiutem. Jego zainteresowanie fotografią stało się impulsem do założenia Archiwum Horusa - zbioru liczącego ponad 200 tysięcy amatorskich zdjęć dokumentującego codzienne życie mieszkańców Węgier. Prezentowany w Muzeum Narodowym w Krakowie film zdobył specjalne wyróżnienie Jury oraz nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 20 stycznia czeka nas kolejny pokaz. Zobaczymy wtedy film zatytułowany „Mefisto” Istvána Szabó. 22 stycznia warto natomiast wybrać się na nagrodzonego w minionym roku Oscarem „Syna Szawła” László Nemesa. urszula.wolak@dziennik.krakow.pl

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnos...,11579359/
Odpowiedz
Jeszcze jedna wystawa:

Wystawa "Mosty - Czasy – Budapeszt"
29.11.2016 – 24.01.2017
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Kraków — Rajska 1 tel. +48123752200
WSTĘP WOLNY

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Európai Utas Alapítvány - Fundacja Podróżnik Europejski zapraszają na wystawę Mosty - Czasy – Budapeszt.

"Wystawa prezentuje historię Budapesztu i Węgier widzianą z perspektywy Dunaju i mostów łączących jego dwa brzegi. Tekst wystawy (esej Miklósa Györgya Száraza) uzupełnią reprodukcje obrazów, rycin i fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia dla miasta i kraju. Wystawa była dotąd prezentowana m.in. na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji, w Rumunii, we Włoszech. Polską ekspozycję uzupełnią teksty i ilustracje odnoszące się do polsko-węgierskich kontaktów historycznych i kulturalnych (związki Krakowa z Węgrami, Polacy a Rewolucja 1956 roku, postać Bálinta Balassiego, Józefa Bema, Wacława Felczaka). Wystawa jest zorganizowana z okazji Roku Kultury Węgierskiej w Polsce i towarzyszy obchodom 60. rocznicy wybuchu Węgierskiej Rewolucji '56 oraz stulecia urodzin prof. Wacława Felczaka.

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem dr Adrienne Körmendy, Konsul Generalnej Węgier w Krakowie."
Odpowiedz
"Węgry w roli głównej, czyli 2017 pod znakiem kultury"

Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Cykle wydarzeń i spotkań organizowanych pod egidą Roku Kultury Węgierskiej w Polsce nie są jeszcze nawet na półmetku, a uczestnicy już mieli okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach przybliżających madziarską literaturę i sztukę.
Kolejne 12 miesięcy zapowiada się jeszcze ciekawiej oraz intensywniej. Czekają nas m.in. przeglądy filmów węgierskich, wystawy malarstwa czy fotografii, spotkania z dramaturgią, designem, muzyką i tańcem! Kraj znad Dunaju będzie też gościem specjalnym wielu ogólnopolskich festiwali.

Mimo że rok 2016 się kończy, nie jest to równoznaczne z końcem Rok Kultury Węgierskiej w Polsce. Święto to zostało bowiem zaplanowane nietypowo, na ponad półtora roku (od maja 2016 do końca 2017 r.). Przed nami wciąż wiele inspirujących, ciekawych i ważnych wydarzeń. Wszystko co działo się do tej pory było zaledwie przedsmakiem tego, co na nas czeka w trakcie imprez współorganizowanych przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Rok 2017: Węgrobus i najnowsza kinematografia.

W 2017 roku czekają nas kolejne wydarzenia, które są najlepszym przykładem na to jak ciekawa i wartościowa jest węgierska kultura i historia. Będą to wystawy, konferencje, warsztaty, koncerty, sztuki teatralne oraz projekcje filmowe. Festiwal Węgierskiego Dramatu, przewidziany na cały rok będzie doskonałą możliwością poznania teatru widzianego oczami węgierskich reżyserów i aktorów.
Wielbicieli współczesnej kinematografii zapraszamy na przegląd filmów węgierskich w warszawskim Kinie Muranów. Warto poznać najnowsze produkcje węgierskich twórców cieszących się międzynarodowym uznaniem. Gratką dla miłośników sztuki będzie wystawa najwybitniejszych węgierskich malarzy należących do tzw. grupy „Nyolcak” na Zamku Królewskim. Grupa ta została założona przez ośmiu studiujących w Paryżu węgierskich malarzy, którzy stworzyli swój własny styl inspirowany francuskim modernizmem, a ich twórczość diametralnie zmieniła węgierską sztukę XX wieku.
Wielbiciele fotografii będą mieli okazję wybrać się na ekspozycję prac jej najwybitniejszych przedstawicieli do warszawskiego Muzeum Narodowego. Z kolei w maju Węgrzy pojawią się na festiwalu Poznań Poetów. To kolejna szansa dla Polaków na poznanie literatury madziarskich pisarzy, docenianej na całym świecie.
Jednym z najciekawszych wydarzeń, na które czeka z pewnością wiele osób, będzie „Węgrobus”. To zakrojony na szeroką skalę cykl letnich imprez obejmujący wszelkie koncerty, pokazy filmów, przedstawienie i wiele innych atrakcji!

To tylko nieliczne z zaplanowanych imprez na Rok Kultury Węgierskiej 2017. Tych, którzy mieli już okazję uczestniczyć w spotkaniach z madziarską kulturą w 2016 roku serdecznie zachęcamy, aby zostali z nami w nadchodzącym 2017, a tych, którzy jeszcze nie mieli z nią styczności namawiamy, aby koniecznie nadrobili zaległości.

Więcej informacji na temat Roku Kultury Węgierskiej w Polsce i o bieżących wydarzeniach można znaleźć na stronie www.kulturawegierska.pl
Odpowiedz
12 stycznia w godz.19:00 - 21:00 w Krakowie ul. Lipowa 6F odbędzie się spotkanie z cyklu: "Podwieczorek na dwa kieliszki", którego gościem będzie Krzysztof Varga.

Łączący w sobie polskie i węgierskie korzenie ( syn Polki i Węgra) pisarz, krytyk literacki i dziennikarz, swoją opowieścią przybliży Węgry.
Przekąski przygotowane będą przez Węgierskie Specjały, a w kieliszku pojawią się:
Kolonics, Somlo Juhfark 2012
Pendits, Furmint Krakó 2012
Pok Tamas, Kekfrankos Nagygalagonyas 2011
Pendits, Szamorodni sweet 2012

Podwieczorek na dwa kieliszki #29
Koszt udziału: 85 zł
Zapisy: bar@krakoslowwines.pl
Odpowiedz
1 stycznia na antenie radiowej Jedynki zadebiutowała cykliczna audycja "Wyszehradio", powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów.

Bohaterem premierowej audycji "Wyszehradio" był Sándor Petőfi i jego utwór " Wojak Janosz".To jeden z najbardziej znanych bohaterów ludowych bajek węgierskich. Wojak Janosz" ("János Vitéz", 1845) opowiada w baśniowej konwencji przygody dzielnego huzara, który z Węgier wyrusza do Francji na wojnę z Turkami. W Kiskőrös, mieście, w którym urodził się Sándor Petőfi, zlokalizowane jest interaktywne muzeum poświęcone temu poematowi.

Do słuchania w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.
Odpowiedz
(06-01-2017, 11:15)Aattaa napisał(a): 1 stycznia na antenie radiowej Jedynki zadebiutowała cykliczna audycja "Wyszehradio", powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów.

Bohaterem premierowej audycji "Wyszehradio" był Sándor Petőfi i jego utwór " Wojak Janosz".To jeden z najbardziej znanych bohaterów ludowych bajek węgierskich. Wojak Janosz" ("János Vitéz", 1845) opowiada w baśniowej konwencji przygody dzielnego huzara, który z Węgier wyrusza do Francji na wojnę z Turkami. W Kiskőrös, mieście, w którym urodził się Sándor Petőfi, zlokalizowane jest interaktywne muzeum poświęcone temu poematowi.

Do słuchania w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

Nie znam polskiej wersji "Wojaka Janosza"... ale dziwna ta wojna z Turkami we Francji Zdziwiony
Odpowiedz
Co innego teraz - muzułmanów we Francji pełno. Oczko Oczko
Odpowiedz
O ile dobrze zrozumiałam, jest to poemat, w którym rzeczywistość miesza się ze światem baśniowym.
Podzielony na 3 części. Pierwszych 6 rozdziałów, to historia sielskiej miłości sieroty Janosza Kukurydzy i Iluski. Janosz zmuszony do opuszczenia wioski zostaje huzarem.
Rozdział 7-12 Janosz zostaje bohaterskim żołnierzem, pomaga Francji wygrać bitwę z Turkami. Król Francji proponuje mu rękę córki. Janosz odrzuca propozycję dostaje worek złota, statkiem wraca do domu. Po drodze sztorm i zatonięcie galery.
Rozdziały 18 do 27 Janosz wraca do wioski i dowiaduje się o śmierci Iluski. Aby ja odzyskać musi wejść do świata baśniowego. Tu jakieś czarownice, duchy, smoki, lwy i niedźwiedzie itp.
I na końcu, po przejściu wielu prób, koronowanie jego i Iluski na króla i królową baśniowego świata.

Oczywiście to maksymalny skrót - więcej nieszczęść nie było Szeroki uśmiech
Odpowiedz
Petőfi Sándor "János Vitéz" ... Uśmiech TUTAJ W ORYGINALE ... polecam.
W tej baśni-poemacie wszystko jest możliwe, nawet "wojna Francji z Turkami" ...

XI.
A franciák földje gyönyörű tartomány ... Ziemia Francuzów przepiękną prowincją
Egész paradicsom, egész kis Kánaán ... Jak raj, jak sama Kana Galilejska
Azért is vásott rá a törökök foga ... Na nią to Turcy ostrzyli zęby
Pusztitó szándékkal azért törtek oda ... Z intencją zniszczenia napadli na nią
Mikor a magyarság beért az országba ... A kiedy Madziarzy przybyli do kraju
A törökök ott már raboltak javába ... Turcy już tam grabili na dobre


Dzielny Wojak Janosz zrobił porządek ...
XII.
...a magyarság lóra kerekedett ... Madziarzy na koń siedli
S keresni indult a rabló törököket ... pojechali szukać rabusiów tureckich
A török csapatnak nagyhasu vezére ... Wezyr turecki z wielkim brzuchem
Rendbe szedte népét a harcnak jelére ... uporządkował szyki i dał znak do bitwy
A rendbeszedett nép ugyancsak megállott ... zbrojne szeregi stawiały opór
Amint megrohanták a magyar huszárok ... a szarża węgierskich huzarów atakowała
Kukoricza Jancsi nem veszi tréfának ... Kukudydza Janos bez ceregieli
S ily szóval megy neki a török basának ... tak rzekł tureckiemu baszy
„Atyafi! te úgyis sok vagy egy legénynek ... Człowiecze, jesteś zbyt wielki jednemu wojakowi
Megállj, én majd kettőt csinálok belőled ... no, poczekej, dwóch zrobię z ciebie
S akként cselekedett, amint megfogadta ... tak zrobił, jak powiedział
Szegény török basát kettéhasította ... rozpołowił biednego tureckiego beszę

Oczko Wino
Odpowiedz
(07-01-2017, 5:08)Sztasek napisał(a): Nie znam polskiej wersji "Wojaka Janosza"... ale dziwna ta wojna z Turkami we Francji Zdziwiony

Może autorowi chodziło o bitwę pod Poitiers w 732 r. Tylko że to byli Arabowie, nie Turcy - choć wszyscy muzułmanie. I jeśli świat rzeczywisty miesza się z baśniowym, to tym bardziej (tylko ten huzar nadal mi tu nie pasuje).
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 31 gości