09-01-2017, 13:06
W tym czasie Madziarzy przebywali gdzieś w okolicach Donu czy Dniepru, po Europie buszowali trochę później, ale raczej byli utożsamiani z Hunami czy "Turkami"
Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
|
09-01-2017, 13:06
W tym czasie Madziarzy przebywali gdzieś w okolicach Donu czy Dniepru, po Europie buszowali trochę później, ale raczej byli utożsamiani z Hunami czy "Turkami"
12-01-2017, 13:48
(09-01-2017, 13:06)rwmagyar napisał(a): W tym czasie Madziarzy przebywali gdzieś w okolicach Donu czy Dniepru, po Europie buszowali trochę później, ale raczej byli utożsamiani z Hunami czy "Turkami" Faktycznie, to był strzał kulą w płot. Ale przeczytałem właśnie u p. Vargi w "Langoszu", że w XVII w. zawiązała się koalicja francusko-austriacko-hiszpańsko-braniborsko-saksońska, która miała zatrzymać Turków z dala od Wiednia (1664, bitwa pod Szentgotthárd). Tu już mogli być huzarzy, ale czego ten akurat wybrał Francuzów? Może nie lubił Austriaków i innych Germanów?
14-01-2017, 10:41
Prezydenci Polski i Węgier spotkają się 23 marca w Piotrkowie Trybunalskim. Miasto zostało oficjalnie gospodarzem dni przyjaźni polsko-węgierskiej w 2017 roku. Piotrków w tym roku obchodzi jubileusz 800-lecia, od wielu lat współpracuje z węgierskim Mosonmagyarovar. O tytuł gospodarza ubiegały się także Kielce i Łódź.
Wczoraj wziąłem udział w spacerze węgierskim po Krakowie. Było kilkanaście uczestników, trasa wiodła od Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, ulicą Piłsudskiego (niestety prowadząca nic nie wspomniała o byłej siedzibie Katedry Hungarystyki (chyba pod nr 13?) do Collegium Maius, Rynek Główny, ulica i plac Szczepański, Sławkowska, Bracka, kościół Franciszkanów i Wawel. Wiele nowych lub przypomnienie wydarzeń i postaci. Niektóre osoby prowadziły notatki.
Przypomniałem sobie, ze mam coś w tym temacie, jak dotąd pobieżnie przejrzane: Węgierska Małopolska Katarzyny Siwiec i Leszka Mazana.
19-01-2017, 20:26
Podczas Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim wystąpi zespół Omega. Koncert zaplanowano na 25 marca, godz. 19.00 na terenie autogiełdy przy ul. Dmowskiego.
21-01-2017, 14:27
Z okazji Dnia Kultury Węgierskiej w Domu Zabawy i Kultury ul.Belwederska w W-wie 24.01. o godz.20.00 wystąpi zespół Moment's Notice Trio w składzie:
- Laszlo Gőz – puzon, trąbka basowa, muszla - György Kurtág Jr. – ektronika - Miklós Lukács – cymbały Wstęp wolny László Gőz jest czołowym przedstawicielem węgierskiej sceny jazzowej, wybitnym puzonistą. Obok aktywnego życia artystycznego, prowadzi również działalność wydawniczą. Drugi z twórców, Miklós Lukács, jest cymbalistą, absolwentem Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. György Kurtág Jr jest z kolei kompozytorem, multiinstrumentalistą, pedagogiem. Jego zainteresowania i prace badawcze dotyczą analizy gestów muzycznych i projektowania współczesnych instrumentów cyfrowych. Jest również autorem muzyki filmowej.
28-01-2017, 17:40
Od 4 do 28 lutego w Pałacyku Kasyno w Podkowie Leśnej prezentowana będzie wystawa "Hungarica w zbiorach Ákosa Engelmayera". Wernisaż odbędzie się 4 lutego o godz. 17.00.
Na wystawie można zobaczyć między innymi dawne ryciny i mapy, odnoszące się do historii Węgier, w tym drzeworyty z przedstawieniami historycznych miast węgierskich, ręcznie spisany kodeks praw węgierskich, pierwszy słownik polsko-węgierski i węgiersko-polski z 1936 roku, a także album z przełomu XIX i XX wieku z fotografiami pochodzącymi z krakowskiego atelier Walerego Rzewuskiego, jednego z najważniejszych polskich fotografów tamtego okresu. 27 lutego odbędzie się seminarium "Co nas łączy z Węgrami?" W grudniu w Szczecinie został odsłonięty pomnik „Chłopca z Pesztu”, młodego uczestnika antykomunistycznego powstania na Węgrzech w 1956 roku. Bliźniaczy pomnik znajduje się także w dzielnicy Csepel w Budapeszcie. Pomnik to nie tylko upamiętnienie wydarzeń w Budapeszcie, które miały miejsce w 1956 roku, ale również gest wdzięczności w kierunku szczecinian. To mieszkańcy Szczecina jako pierwsi uruchomili zbiórkę darów, środków medycznych, a także krwi dla poszkodowanych z dzielnicy Csepel.
30-01-2017, 12:35
WĘGRY 1956 – Twarze i przedmioty. Wystawa w Muzeum Podlaskim w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza na wystawę z okazji 60. rocznicy rewolucji węgierskiej, przygotowaną z inicjatywy Węgierskiego Instytutu Kultury, zorganizowaną przez Węgierski Instytut Kultury, Dom Spotkań z Historią i Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność w partnerstwie z Muzeum Podlaskim w Białymstoku. http://www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura/k...stoku.html
10-02-2017, 11:32
Do 15 lutego można wysyłać zgłoszenia udziału w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Beli Bartoka. Odbędzie się w 136 rocznicę urodzin kompozytora, w dniach 24 - 26 marca 2017r., w Warszawie. Konkurs ma charakter międzynarodowy, otwarty i adresowany jest do uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży. |
« Starszy wątek | Nowszy wątek »
|