Wymiana USD na Forinty
#1
Mam pytanie,wybieram się na Węgry i chciałbym wymienić trochę USD na forinty.Jak myślicie czy zabrać ze sobą USD i tam wymienić na Forinty,czy może zabrać Złotówki?Co lepsze?
Odpowiedz
#2
Najlepsze są euro... dolary /jakie by nie były Język / to pomysł raczej z tych gorszych... złotówki ostatnio nie są takie złe - z pewnością lepiej wymienić tam niż u nas kupować forinty...
Odpowiedz
#3
Najlepszym wyjściem byłoby wypłacenie pieniędzy z bankomatu zwłaszcza, jeśli Twój bank ma oddziały na Węgrzech.

Przy wymianie dużo tracisz przez prowizje kantorów.
Admirał Miklós Horthy de Nagybánya - prawdziwy przyjaciel Polaków.
Odpowiedz
#4
(20-05-2013, 17:39)szybkibil napisał(a): Mam pytanie,wybieram się na Węgry i chciałbym wymienić trochę USD na forinty.Jak myślicie czy zabrać ze sobą USD i tam wymienić na Forinty,czy może zabrać Złotówki?Co lepsze?

Różnice są tak niewielkie że nie musisz sobie zaprzątać tym głowy niepotrzebnie...
Przykład z ostatniego długiego weekendu : forinty wybrane z bankomatu UniCredit kartą naszego Pekao (ta sama sieć) wyszły po 0,01398 ...euro zamienione na forinty dało kurs 0,0141 , płatności dokonywane kartą Visa są przeliczone po 0,01406....
Jeśli nie masz zatem w planie wymiany kilku tysięcy tych dolarów to nie przejmuj się wcale .

No i jeszcze istotne : Jeśli już masz 'w ręku' te usd to nie wymieniaj tu na złotówki ,by tam ze złotówek robić forinty ! Broń Boże ! Wtedy tracisz na podwójnej wymianie. Zostaw te usd do wymiany w ich kantorze. I sprawdź czy kantor nie pobiera dodatkowej prowizji...co oznaczone jest jest z wyraźnym szyldem "no commission" .
Odpowiedz
#5
(21-05-2013, 9:10)Szakali napisał(a): Najlepszym wyjściem byłoby wypłacenie pieniędzy z bankomatu zwłaszcza, jeśli Twój bank ma oddziały na Węgrzech.

Przy wymianie dużo tracisz przez prowizje kantorów.

Nie ma znaczenia, czy bank ma oddziały za granicą, czy też nie - kartą z polskiego oddziału banku "X" nie wypłacisz z bankomatu oddziału banku "X" w innym kraju... a raczej wypłacisz, tylko z prowizją Język

Należy się najpierw upewnić, czy Twój bank oferuje Ci zagraniczne wypłaty gotówki bez prowizji i czy we wszystkich, czy tylko we wskazanych bankach !

Druga ważna informacja to, w jakiej walucie denominowana jest karta, jeśli używasz np.karty kredytowej... chodzi o to, że można mieć pecha i zapłacić za podwójne przewalutowanie.

Sprawa trzecia - przy płatnościach bezgotówkowych banki rozliczają się między sobą wg zazwyczaj korzystniejszego kursu, niż w wolnym obrocie walutą, stąd transakcji bezgotówkowych nie należy brać pod uwagę, albowiem nie stanowią one żadnego punktu odniesienia przy obrocie walutami przez inne podmioty finansowe...
Odpowiedz
#6
Potwierdzam, że Żubr wypłacał 100Ft po 1,39zł w bankomacie Unicredit drugiego maja br. Karta debetowa MC do RORu, żadnych prowizji. Mam też Visę (SKOK Chmielewskiego), ale Visą z reguły było o ten grosz drożej, przy płatnościach bezgotówkowych (sklepy), niż w tym samym dniu MasterCardem. Również jeśli jest możliwość płacić kartą w forintach albo "w walucie Twojego kraju" (natychmiastowe przeliczenie i pokwitowanie w zł) - lepiej wybrać forinty.
Odpowiedz
#7
Dzięki bardzo za poradę.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wymiana waluty [złotówka, forint, euro, itd.] gryfus 673 488,066 09-04-2024, 13:01
Ostatni post: Sztasek
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 156,281 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 798 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 1,234 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,860 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: SlavekkUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości