Wypisy z literatury historycznej
#21
Też z tego okresu, kilka lat wcześniej:
Paul Robert Magocsi - Pod osłoną gór.
Wypowiedzi Węgrów z lat 30 - tych zamieszkujących Zakarpacie (Kárpátalja)
"Pod rządami Czechów żyje się nam dostatniej, niż żyłoby się dziś na Węgrzech, ale gdyby doszło do głosowania i tak wybrałbym Węgry"
Odpowiedz
#22
Miklós Mitrovits - Zakazane kontakty. Współpraca opozycji polskiej i węgierskiej 1976 - 1989

,,Taka strategię Polacy faktycznie stosowali latem 1980 r., gdy w Stoczni Gdańskiej układali 21 postulatów. Bogdan Borusewicz, jeden z organizatorów strajków, wykreślił z tekstu wszystkie żądania, które w najmniejszym nawet stopniu mogłyby naruszyć interesy geopolityczne ZSRR, w tym oczywiście postulat wystąpienia z Układu Warszawskiego. A mianowicie dlatego, że Polacy z doświadczenia węgierskiego 1956 r. wywnioskowali, że domaganie się niepodległości i opuszczenie Układu Warszawskiego wywołały sowiecką interwencję wojskową. Nie mogli wiedzieć, że w rzeczywistości było odwrotnie"
Odpowiedz
#23
WCZESNE ŚREDNIOWIECZE W KARPATACH POLSKICH KROSNO 2006
Michał Parczewski - Stan badań nad zasiedleniem pogranicza polsko -ruskiego-słowackiego(węgierskiego) we wczesnym średniowieczu
str. 19 
Ryc. 3 Rozprzestrzenienie znalezisk typu starowęgierskiego w północno-wschodnie części Wielkiej Niziny Węgierskiej oraz na Podkarpaciu (mapka)
str. 21
3.Obecność na przełomie IX/X wieku i/lub w pierwszych dekadach X w. drużyny wojowników starowęgierskich w Przemyślu (wraz z rodzinami, a więc stacjonujących tu co najmniej kilka lat) pozwala nadzorować jedno ze wspomnianych głównych węzłów strategicznych, a tym samym sprawować władzę nad niemałym zapewne skupiskiem słowiańskiej ludności plemiennej. Względnie długotrwały kontakt grupy Węgrów z autochtonami, udowodniony w Przemyślu, może wskazywać  (jako jedna z przesłanek) na identyfikację owych Słowian z ludem Lędzian , za czym przemawia archaiczna nazwa Polaków w języku węgierskim.
CDN
Odpowiedz
#24
WCZESNE ŚREDNIOWIECZE .... 
str 58,, w tym kontekście należy podkreślić, że według Powieści minionych lat Węgrzy po przegranej bitwie w 1097 r. pod Przemyślem byli ścigani przez wojska ruskie w górę Sanu aż przez dwa dni (...) Biorąc pod uwagę obecność Węgrów w Przemyślu, prawdopodobnie już od schyłku IX w., a na pewno w 1. połowie X w., można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że wykorzystywali oni swe transkarpackie szlaki wiodące na południe w dorzecze górnej Cisy, zapewne funkcjonujące już wówczas od pewnego czasu.M. Parczewski sadzi, że oddział Węgrów stacjonujący w tym czasie w Przemyślu nie tylko sprawował przynajmniej częściowo kontrolę nad zamieszkującymi w tej okolicy Słowianami, będącymi częścią plemienia Lędzian."
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości