Zagubione dokumenty samochodu - prośba o pomoc
#1
Witam serdecznie,

w myśl zasady "Jak trwoga to do Boga" zwracam się z prośbą o pomoc w kwestii zagubionych/zniszczonych dokumentów od węgierskiego samochodu.

Samochód kupiłem od obywatela Węgier, który kilka dni po zakupie przesłał mi oryginał dowodu rejestracyjnego "Forgalmi Engedely", który w swojej treści posiadał adnotację o wyrejestrowaniu i sprzedaż do Polski.

Traf chciał, że dokumenty te w cudowny sposób zaginęły i już nie mam pomysłu gdzie mogą się obecnie znajdować (istnieje prawdopodobieństwo, że spłonęły) wobec czego zmuszony jestem do wyrobienia nowego dokumentu, który pozwoli mi w Polsce opłacić akcyzę oraz zarejestrować samochód.

W ramach prac przygotowawczych dzwoniłem do ambasady Węgier w Polsce, a także do ambasady Polski na Węgrzech. W Naszej ambasadzie Pani wprawdzie udzieliła mi informacji, iż sprawę załatwię w "Okmanyiroda" z tego co rozumiem w "Urzędzie ds. dokumentów" jednak przeszukując ich stronę internetową nie natrafiałem na jakikolwiek trop, który mógłby mi pomóc w załatwieniu powyższej sprawy.

Stąd moja prośba do Was drodzy forumowicze jako osób, które w dużej mierze mieliście styczność z administracją w tym kraju:

1. Co powinienem zrobić, aby sprawę załatwić?
2. Czy mogę takową sprawę załatwić zdalnie (np. za pomocą korespondencji)?
3. Czy znacie może wyspecjalizowane podmioty zajmujące się tego typu sprawami (jak np. w Niemczech wyspecjalizowały się podmioty, które zajmują się rejestracją pojazdów oraz odzyskiwaniem dokumentów)?
4. Czy można tę sprawę załatwić za pomocą pełnomocnika?


Każda dodatkowa uwaga mile widziana, gdyż jest to dla mnie bardzo niekomfortowa sytuacja zwłaszcza, że jest to dla mnie kraj zupełnie obcy głównie przez nieznajomość języka.

z góry dziękuję za pomoc
Odpowiedz
#2
Kupiłeś auto z węgierskimi papierami, więc powinieneś posiadać trzy (3) dokumenty: akt kupna i sprzedaży (gépjármű adásvételi szerződés), dokument rejestracyjny pojazdu (forgalmi engedély) i kartę pojazdu (törzskönyv). Węgierska karta pojazdu to plastikowy dokument wielkości karty płatniczej. Przynajmniej powinieneś posiadać jeden, aby w "okmányiroda" uzyskać duplikat. Skoro przesłano ci dowód rejestracyjny, w urzędzie powinna być adnotacja dotycząca auta.
Nie piszesz, czy auto miało węgierskie tablice rejestracyjne - jeśli tak, sprawa jest prosta, potrzebne pełnomocnictwo i dane auta + jeden z tych wyżej wymienionych dokumentów. Opłata za duplikat utraconego dw.rejestracyjnego 6000 Ft.
Jest trochę papierkowej roboty przy składaniu wniosku w urzędzie.
Odpowiedz
#3
Posiadam jedynie umowę kupna-sprzedaży i obecnie zdjęcie dowodu rejestracyjnego (forgalmi engedely). Od sprzedającego dostałem informację, iż on działając jako dealer sprzedając auto poza Węgry nie wydaje karty pojazdu i że adnotacja ta znajduje się na dowodzie rejestracyjnym (jako TK Passz lub törzskönyv passzív). Tablice rejestracyjne zostały zabrane przy eksporcie (widnieje dopisek na forgalmi engedely - "Rendszam selejtezve". Ponadto na dokumencie w tym samym miejscu jest dopisek "Forgaloból atmenetileg kivonva ... (dalej jest pieczątka i jest to dla mnie nieczytelne).

Jak sprawa wygląda w oparciu o takie informacje? :\
Odpowiedz
#4
Dysponujesz dwoma mocnymi dokumentami, na podstawie których łatwo otrzymasz duplikat dowodu rejestracyjnego: umowa kupna-sprzedaży + fotografia dowodu rejestracyjnego. Adnotacja to: "wyrejestrowany czasowo", czyli bez prawa poruszania się po drogach. Aby otrzymać dowód, najlepiej zrobić to osobiście. Można przez pośrednika, osobę prawną, której dostarczysz wyżej wymienione przez ciebie dokumenty auta - w tym przypadku potrzbne upoważnienie. Na wydanie duplikatu urząd ma 21 dni, sprawę załatwisz w dowolnym urzędzie d.s dokumentów, opłata kartą w terminalu w urzędzie.
Odpowiedz
#5
A czy znasz może jakiegoś pośrednika, który coś takiego jest w stanie zrobić? Bo powiem szczerze, że nawet moja osobista wizyta w urzędzie może być problematyczna, gdyż ni w ząb nie mówię po węgiersku.
Odpowiedz
#6
W tym urzędzie można prosić o pomoc w języku obcym... takich urzędów (Okmányiroda) jest kilka w okręgu.
Odpowiedz
#7
Zenith - Pośrednika do prowadzenia twojej sprawy, którego znam nie potrafię wskazać. Pomimo tego powinieneś przyjechać na Węgry, bo wybranej osobie uprawnionej potrzebne jest upoważnienie, które musisz podpisać osobiście do prowadzenie sprawy i odbioru dowodu rejestracyjnego. Musisz też udokumentować swoją tożsamość.
Odpowiedz
#8
Czyli właściwie nie istnieje szansa załatwienia tej sprawy zdalnie? Tj. ja przesłałbym do właściwej osoby pełnomocnictwo do uzyskania takiego dokumentu, a ta osoba przesłałaby mi już wydany dokument bez mojej wizyty na terenie Węgier?

Domyślam się, że taki dokument nie jest wydawany "od ręki". Jaki może być czas oczekiwania?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przeprowadzka na Węgry - niezbędne dokumenty i inne Lalusza 38 30,026 05-11-2020, 8:33
Ostatni post: Sztasek
  Rejestracja Samochodu z darowizny michalma7 4 2,739 21-10-2019, 15:16
Ostatni post: Dżasta
  Dokumenty samochodu Michal7 38 29,675 17-08-2019, 22:56
Ostatni post: Agamek12
  Pomoc w zakupie samochodu na Węgrzech Maciejka 9 6,555 15-05-2019, 23:56
Ostatni post: Saawik
  Kupno samochodu na Węgrzech denyero3 1 2,369 20-04-2019, 6:04
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości