Zwiedzanie Budapesztu, plan 2/3-dniowy
#21
1.dzień / Na początku masz pod górkę: od Szt.Gellárt tér przez Wzgórze Gellerta i okolice do Várkert Bazár do pokonania 3 km, róznica poziomu to ok.120 m. Jászai Mari tér i Andrássy út ... to lepiej i krócej na wyspę Małgorzaty skoro masz w programie.
2.dzień /  Wyspa Małgorzaty - zamek Vajdahunyad: przejazd komunikacją miejską ok. 1 godz. (autobus, tramvaj, M1)
Zamek Vajdahunyad powrót na Deák tér: przejazd komunikacją miejską ok. 30-40 minut godz. (autobus, tramvaj, M1)
zbyt odległe od siebie miejsca.
Odpowiedz
#22
Sztasek - czy jest szansa skontaktować sie z Tobą przez Facebook czy inny komunikator? Potrzebuję kogos kto sprawnie by ułożył mi trasę po znalezionych przeze mnie atrakcjach, tak żeby rozłożyć to w czasie przez cale dwa dni a i nie plątać się w kółko
Odpowiedz
#23
(24-07-2018, 16:52)nihao napisał(a): Sztasek - czy jest szansa skontaktować sie z Tobą przez Facebook czy inny komunikator? Potrzebuję kogos kto sprawnie by ułożył mi trasę po znalezionych przeze mnie atrakcjach, tak żeby rozłożyć to w czasie przez cale dwa dni a i nie plątać się w kółko

Post nr.2 ... wydaje mi się, że punkty w nim częściowo pokrywają się z twoją trasą - można to podzielić na dwa dni, dodać halę targową, + wycieczkę statkiem po Dunaju, itp.
Odpowiedz
#24
Podepnę się pod wątek z pytaniem odnośnie zwiedzania. Czy ktoś kupował bilety do parlamentu przez net jeszcze w Polsce? Czytałam, że pobierają tam jakąś prowizję. Czy lepiej kupić "z miejsca"? jak kolejki do wejścia? - będę w pierwszym tygodniu września.
Odpowiedz
#25
Nie ma pośredników w sprzedarzy wejściówek do Parlamentu, kupujesz tutaj > http://latogatokozpont.parlament.hu/jegyvasarlas
Możesz sprawdzić konkretny dzień, godziny wejścia, wybrać przewodnika w odpowiednim języku...
Odpowiedz
#26
nihao - zaplanowane przez ciebie ...
- Wzgórze Gellerta i okolice
- Zamkiem Królewskim
- Varkert Bazar 
- Andrassy ut, Placu Bohaterów
- promenadę nad Dunajem + parlament z zewnątrz
- baszta rybacka (wieczorem)
- zamek królewski i całe wzgórze zamkowe
- stare miasto
- wyspa Małgorzaty
- zamek Vajdahunyad
- hala targowa
Podzielę to na dwa dni, moja propozycja w kolejności zwiedzania.
1.dzień
Skoro planujesz 2-dniowe zwiedzanie, więc myślę że masz 2"noclegi w Budapeszcie. Na lotnisku pierwsze kroki skieruj do punktu BKK obsługi klienta (BKK Ügyfélpont), taki jest na obu terminalach. czynny od 8.oo do 22.oo. w celu zakupu biletu na komunikację miejską na czas 72 godzin (Budapest 72 órás jegy, cena 4150 Ft), toaleta przed wyjściem na miasto. Dojedziesz do miejsca zakwaterowania, potem kierunek miasto. 
Zaczynamy od Parlamentu, do placu Kossutha (Kossuth tér). Budynek Parlamentu na zewnątrz, warto zejść do muzeum po schodkach w dól, wstęp gratis. Potem masz "promenadę" nad Dunajem i spacer w kierunku mostu Łańcuchowego (Lánchíd). Po drodze na nabrzeżu jest miejsce martyrologii... 
Spacerkiem przez most w kierunku tunelu, przed tunelem na rondzie punkt "zerowy", można wjechać do góry (Budavári Sikló, nie wiem, czy bilet 72-godzinny upoważnia do jazdy, zapytasz na miejscu). Bilet jednorazowy 1200 Ft.
Przy rondzie schodkami do góry, jesteś przy kościele Macieja, baszta Rybacka, stare miasto, od placu św.Trójcy (Szentháromság tér) piechotką w kierunku zamku, po lewej stronie pałac prezydencki. Specer po wzgórzu zamkowym, jest co zobaczyć.
Piechotą można zejśc do Varkert Bazár, to ok. 6-7 minut spaceru w dół. Prawdopodobnie będzie już pora wieczorowa, więc z przystani Varkert Bazár statkiem (jak będzie kursował) popłyniesz najpierw w dół Dunaju na drugą stronę do przystani Müpa - Nemzeti Színház . Program na wieczór zorganizujesz sam.
2.dzień
Wyspa Małgorzaty. Od Palatinus fürdő autobusem linii 26. na wyspie dojedziesz do dworca kolejowago Nyugati pályaudvar (3 przystanki), dalej (3 przystanki) tramwajem nr.4, 6 dojedziesz do Oktogon, to krzyżówka z Andrassy ut. Jeśli nie chcesz pieszo, to pojedziesz kolejką podziemną, linia M1, warto pojechać tym historycznym składem (3 przystanki) do placu Bohaterów (Hősök tere). W zasięgu masz zamek Vajdahunyad i Széchenyi fürdő. 
Na koniec hala targowa: od placu Bohaterów (Hősök tere) kolejką M1 dojedziesz do przystanku (Deák Ferenc tér), przesiadka na tramwaj nr.47 pojedziesz 3 przystanki. Wysiadasz przy moście Szabadság híd, "zielonym".
Odpowiedz
#27
Sztasek, dziękuję za odpowiedź. Wchodziłam właśnie na tą stronę wcześniej i pobierają małą prowizję za e-ticket i za płatność paypal. Ciekawa jestem dlatego jak to wygląda z biletami na miejscu, czy są bardzo duże kolejki jak do Parlamentu w Londynie, czy lepiej jednak zrobić rezerwację przez net i mieć pewność, że będzie w danym języku przewodnik.
Odpowiedz
#28
We wrześniu nie ma wielkich kolejek przy kupnie biletu. Zawsze można na miejscu kupić bilet z wyprzedzeniem o kilka dni, dlatego najlepiej w pierwszej kolejności zadbać o wejściówkę do Parlamentu - powiedzmy tuż po przyjeździe. Należy pamietać, ze w tym czasie bedą już trwały obrady i warto na stronie którą podałem regularnie śledzić dni i godziny, zdarza się i tak że czasowo może być odwołane zwiedzanie Parlamentu.
Odpowiedz
#29
Dziękuję Sztasek za pomoc. Popytałem się jeszcze Polaków mieszkających w Budapeszcie do których miałem dostęp i stworzyłem optymalną dla siebie trasę zwiedzania (wrzucam tutaj, może komuś się przyda na przyszłość)

1 dzień, przyjazd metrem z lotniska na Kalvin ter:
-zakupy na Hali Targowej
-prom z Boratos ter do Jaszai Mari ter
-Andrassy ut do samego końca z placem bohaterów z zamkiem i parkiem
-przejazd metrem M1, spacer w okolicach Erszebet i Vaci utca
-parlament z zewnątrz z bulwarami

2 dzień:
-stare miasto, wejście od strony Szell Kalman ter
-przejście na wzgórze zamkowe z zamkiem królewskim
-zejście ze wzgórza zamkowego w stronę wzgórza Gellerta
-wzgórze Gellerta z Cytadelą
-przejście przez most do Pesztu, tramwaj 2 na wyspę Małgorzaty
-wyspa Małgorzaty
-Baszta Rybacka po zmroku
Odpowiedz
#30
I z tymi zakupami będziesz dymał cały dzień zwiedzając Budapeszt ? Szeroki uśmiech 
No chyba, że kupisz breloczek.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Do Budapesztu wracają rozświetlone autobusy i tramwaje. Waldek 1 1,073 02-12-2023, 18:02
Ostatni post: eplus
  Uwagi do Nowa atrakcja Budapesztu wieża MOL Waldek 0 442 24-04-2023, 10:58
Ostatni post: Waldek
  Najnowsi honorowi obywatele Budapesztu Waldek 0 435 18-11-2022, 2:57
Ostatni post: Waldek
  Książka Sekrety Budapesztu eplus 8 1,854 13-02-2022, 22:52
Ostatni post: Tudós
  Muzea Budapesztu Geograf 9 3,776 26-09-2019, 0:52
Ostatni post: Geograf



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości