Forum Węgierskie

Pełna wersja: Wymiana waluty [złotówka, forint, euro, itd.]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dziś pytałem o forinta w kantorze u nas w Krośnie pan powiedział mi dokladnie taką sama cene 100 Ft- 1.38 Pln a na tablicy miał cene sprzedaży 1.40
Witam Serdecznie
Czytałem wątek ale nie potrafię sobie na przykładach wytłumaczyć moich wątpliwości.
Za mój pobyt na Węgrzech będę płacił ok 110 tys. HUF
Mam pytanie czy lepiej kupić forinty w Polsce po kursie 1.38 i zapłacić gotówką na miejscu czy lepiej zapłacić kartą na miejscu.
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale ktoś powiedział mi że bank dolicza 6 % za przewalutowanie.
Kartę mam w mbanku.
Jaki kurs przyjmuje bank albo visa do tych rozliczeń. ?
Zastanawiam się która płatność jest bardziej opłacalna. Wiem że to nie są duże kwoty ale skoro można taniej to dlaczego nie.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może mi pomóc w tej zapewne nieskomplikowanej analizie ?
Dziękuję
(01-08-2014, 9:09)AndrzejD napisał(a): [ -> ]Kartę mam w mbanku.
Jaki kurs przyjmuje bank albo visa do tych rozliczeń ...

Chyba najprościej zadzwonić/zamailować do banku Oczko
Wczoraj w kantorze w Kielcach:
— na tablicy 1.48 za 100 ft ale utargowałem do 1.39
Zastanawiam się jaka była wczoraj cena w Egerze?
Wczoraj w kantorze w Kielcach:
— na tablicy 1.48 za 100 ft ale utargowałem do 1.39
Zastanawiam się jaka była wczoraj cena w Egerze?
Z osobistych doświadczeń:

w PL kupilam forinty 100Ft - 1,45 zł
w Egerze w kantorze:
100zł - 7250 Ft (w przeliczeniu 100Ft - 1,38 zł)
1 euro - 307,50 Ft (w przeliczeniu, przy zakupie euro po 4,21zł - 100Ft - 1,37zł)

płatność kartą VISA (ING) - płacone z 27.07 - przeliczyli wg kursu EUR/PLN 4,3028 (w przeliczeniu 100Ft - 1,40zł) (w dniu zapłaty na koncie zablokowali kwotę ok.112zł a ostatecznie ściągnęli ok.117zł czyli pewnie doliczyli jakąś prowizję)

Podsumowując: dla mnie najkorzystniej kolejno:
1 - wymienić euro na forinty - 100Ft - 1,37zł
2 - wymienić złotówki na forinty - 100Ft - 1,38zł
3 - płacić kartą - 100Ft - 1,40zł
4 - kupic forinty w PL - 100Ft - 1,45zł

Od tygodnia w Egerze kurs wymiany PL / FT sie trzyma na poziomie 7250Ft / 100zł, euro nie śledziłam.
Nie wiem jak przeliczają inne banki.

Generalnie różnice między wymianą PL/ EURO czy placeniem kartą sa subtelne. NIe wszędzie kartą można płacić ale w wielu miejscach tak. Wydaje mi się, że najmniej kłopotliwe jest wzięcie PLN (jak zostaną to i tak będa wydane w PL) i karty. Ewentualne kupić trochę Ft na początek.
Przydatne linki odnośnie przewalutowań przy płatnościach kartami:

dla kart VISA:
http://www.visaeurope.com/en/cardholders...rates.aspx

dla kart Mastercard:
https://www.mastercard.com/global/curren...index.html

Dodatkowo trzeba sprawdzić TOiP u siebie w banku, czy czasem nie jest naliczana też dodatkowej prowizji za przewalutowanie.

Miłego liczenia Język
No i jak się jedzie tylko z kartą to sprawdzić czy ma się opcje wypłata z bankomatów w UE bez prowizji, bo wiadomo że jakąś gotówkę zawsze należy mieć.
Dzisaj kupowałem forinta w kantorze w Krosnie i płaciłem 1.37 a dzowniłem do kolego który własnie przebywa w Hajduszoboszlo i mówił ze w tamtejszych kantorach płacą za euro 304ft a za złotego 70ft
Czy w Tihany lub Balatonfured są jakieś polecane kantory?Zastanawiam się czy wymieniać złotówki na forinty w Polsce czy na Węgrzech.Bo jak rozumiem z bankomatu nie opłaca się wyciągać waluty....