Forum Węgierskie

Pełna wersja: Demjen - mój faworyt
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Tak, to prawda. Nieraz widzę w cennikach na baseny zniżki dla emerytów węgierskich. Rzeczy się zmieniają.Tak jak kiedyś dla zwiedzających z krajow EU wstęp do Parlamentu był za darmo, a teraz chyba się płaci.
(05-02-2015, 13:32)czesieko napisał(a): [ -> ]Jedna uwaga dotycząca emerytów. Spotkałem się na Węgrzech z tym, że ulgi dotyczyły tylko emerytów węgierskich. Tak samo jak kiedyś taksa klimatyczna, kiedyś była dla wszystkich, a od przynajmniej 2 lat tylko Węgrzy są z niej zwolnieni. Nie wiem czy wszędzie ale ja znam 2 takie przypadki.

Wiadomo, na podstawie świadczeń emeryt (rencista) ma prawo zniżki - przy kasie należy pokazać dokument uprawniający do takowej. Jestem emerytem, zawsze przy kasie proszę o bilet zniżkowy - w kilku miejscach nikt nie prosił o uprawnienia. Ale kilka razy poproszono mnie o dokument tożsamości Uśmiech .
Jest i druga strona informacji o zniżce: pozwolę sobie zacytować oryginał: "Nyugdíjas (62 év felett)".
W przypadku Demjén informacja składa się z dwóch warunków:
1. nyugdijas ... emeryt, rencista
3. 62 év felett ... powyżej 62 lat
... wystarczy spełnić tylko jeden z tych warunków, aby otrzymać bilet zniżkowy.

Odnośnie taksy klimatycznej ... idegenforgalmi adó
PRZECZYTASZ TUTAJ _ HU
Sztasek he,he, przeczytasz - tego nie da się przeczytać a co dopiero zrozumiećSzeroki uśmiech
może maleńkie tłumaczenieDodgy
(05-02-2015, 20:25)czesieko napisał(a): [ -> ]Sztasek he,he, przeczytasz - tego nie da się przeczytać a co dopiero zrozumiećSzeroki uśmiech
może maleńkie tłumaczenieDodgy

krótko... od opłaty (taksy) zwolnione są:
1. osoby do lat 18
2. uczniowie, studenci pobierający naukę w "szkołach" na terenie samorządu
3. zatrudnieni pracownicy na terenie samorządu
A jak jest pozycja Nyugdjias , bo takie są.
Mam znajomych, którzy mają skończone 70 lat, kiedyś nie płacili taksy, od jakiegoś czasu /dwa-trzy lata/ dowiedzieli się, że to ich nie dotyczy.
(05-02-2015, 21:22)czesieko napisał(a): [ -> ]A jak jest pozycja Nyugdjias ...

Nyugdjias też płaci !
Osoby powyżej 70 lat w niektórych "hotelech" mogą być zwolnione od tej "taksy" np. "Holdfényszállás" - Szeged. Na terenie miasta Szarvas osoby powyżej 70 lat nie maja obowiązku płacenia "idegenforgalmi adó"...
więcej nie znam...
Wygląda http://www.heol.hu/galeria/heves/kozelet/71346 rewelacyjnie. Ktoś to już przetestował?
Pewnie latem będą tłumy.
(14-05-2015, 23:05)bartoszb napisał(a): [ -> ]Wygląda http://www.heol.hu/galeria/heves/kozelet/71346 rewelacyjnie. Ktoś to już przetestował?
Pewnie latem będą tłumy.

być może ktoś już testował, skoro 30. stycznia 2015 r. było "uroczyste otwarcie" Zmieszany ... fotki od 25 ...
Byliśmy 20 maja. Gimnazjalistom bardzo odpowiadało, szczególnie wewnętrzne zjeżdżalnie z windą. Barek wodny - tylko napoje. Do restauracji można wyjść w trakcie pobytu, czynna prawie do 20.oo. Niektóre suszarki już się zepsuły. W saunie obowiązuje siadanie na ręczniku - skuteczność 50% - niedługo pewnie będą zapachowe efekty gnijących desek. Wyjść na zewnątrz można, baseniki czynne, zjeżdżalnie (chyba jeszcze) nie. Acha, za bransoletkę pobierana jest kaucja 1000 Ft.
Lipiec zbliża się do półmetka a o nowych basenach w Demjen jakoś cicho na tym forum.
Czy ktoś może odpowiedzieć na następujące pytania:
- czy bilet rodzinny 4+4 ( za 16,990 HUF) upoważnia do korzystanie tylko z nowej części (jaskiń) czy również w tej cenie można korzystać ze "starych" zewnętrznych basenów?
- czy jest tam co robić cały dzień czy też wystarczy kilka godzin ?
- jak płaci się w wewnętrznych barkach (barach) gotówka czy "zegarkiem" ?
- jak tam się dogadywać bo jak widzę nie pokusili się nawet na stronę PL
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16