Forum Węgierskie

Pełna wersja: Stosunki węgiersko-rumuńskie (aktualności)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
(21-03-2013, 18:30)mordimer napisał(a): [ -> ]Cóż - taki jest efekt porozbiorowy... Rumuni i Słowacy niestety nie mogą znieść tego, że ich aktualne tereny wcale rdzennie nie są ich a ci ostatni to nawet do końca nie wiedzą, kto ma pierwszeństwo do ich kraju - Węgrzy czy Polacy Język

IMHO jest to raczej efekt traktowania przez Węgrów ludności miejscowej w czasach gdy te tereny były pod władaniem węgierskim.

Podobnie jak stosunek Ukraińców do nas...
A zechciałbyś może rozwinąć swą myśl... tak szerzej, w oparciu o fakty historyczne etc.... ułatwię Ci to - wskaż na poniższej mapie, które tereny nie były węgierskie po tysięcznym roku n.e.? A potem już tylko pozostanie to uzasadnić...

[Obrazek: Hungary1914physical.jpg]
(25-05-2013, 17:47)mordimer napisał(a): [ -> ]A zechciałbyś może rozwinąć swą myśl... tak szerzej, w oparciu o fakty historyczne etc.... ułatwię Ci to

Nie przemęczaj się tym ułatwianiem...
Najpierw spróbuj przeczytać jeszcze raz, na co odpowiadasz.
Potem spróbuj chwycić semantyczną różnicę pomiędzy "ta ziemia należy do mnie" a "na tej ziemi mieszkają tylko moi rodacy"
Potem.. nie mam specjalnych oczekiwań...
Semantyka powiadasz... a co powiesz na określenie "ziemie rdzennie węgierskie" lub "ziemie historycznie węgierskie"? Tyle, ze trzeba to jeszcze wiedzieć... dlatego także
Slavekk napisał(a):nie mam specjalnych oczekiwań...
(26-05-2013, 11:48)mordimer napisał(a): [ -> ]a co powiesz na określenie "ziemie rdzennie węgierskie" lub "ziemie historycznie węgierskie"?

troche smiesznie to brzmi majac na uwadze fakt, ze wegrzy byli ludem koczowniczym Oczko
Taaa... Indianie także... tyle, że Madziarowie osiedli już przed tysięcznym rokiem no chyba, że przyjmiemy iż cesarz Otton ze swą potęgą militarną uderzył był na koczowników pod Lechowym Polem i jeszcze do tego wspierali go zaciężni... a to ci bitni koczownicy Szeroki uśmiech

... a tak nawiasem: czy aby "wegrzy" nie powinno pisać się "Węgrzy"?
(26-05-2013, 11:48)mordimer napisał(a): [ -> ]Semantyka powiadasz... a co powiesz na określenie "ziemie rdzennie węgierskie" lub "ziemie historycznie węgierskie"?
Wierzę, że wygodnie jest ci dyskutować z poglądami, które chcesz mi przypisać, ale nic z tego. Jeśli nie masz ochoty spróbować zrozumieć co napisałem to trudno.
Nie zamierzam dyskutować z poglądami, które nijak mają się do faktów historycznych... albo z takimi, których nie mogę ogarnąć mym wątłym, stetryczałym rozumkiem... a na przyszłość upraszam uniżenie o takie formowanie pereł swej erudycji, bym je pojąć zdołał... ewentualnie może to być w formie przypisu pt:"wersja dla mordimera" - kłaniam pokornie...
(27-05-2013, 12:25)mordimer napisał(a): [ -> ]Nie zamierzam dyskutować [...]

Aha
Dalsze przepychanki słowne proszę uskuteczniać przy pomocy wiadomości prywatnych. Proszę nie odbiegać od tematu!

Pozdrawiam.
Stron: 1 2 3