Stosunki węgiersko-rumuńskie (aktualności)
#11
(21-03-2013, 18:30)mordimer napisał(a): Cóż - taki jest efekt porozbiorowy... Rumuni i Słowacy niestety nie mogą znieść tego, że ich aktualne tereny wcale rdzennie nie są ich a ci ostatni to nawet do końca nie wiedzą, kto ma pierwszeństwo do ich kraju - Węgrzy czy Polacy Język

IMHO jest to raczej efekt traktowania przez Węgrów ludności miejscowej w czasach gdy te tereny były pod władaniem węgierskim.

Podobnie jak stosunek Ukraińców do nas...
Odpowiedz
#12
A zechciałbyś może rozwinąć swą myśl... tak szerzej, w oparciu o fakty historyczne etc.... ułatwię Ci to - wskaż na poniższej mapie, które tereny nie były węgierskie po tysięcznym roku n.e.? A potem już tylko pozostanie to uzasadnić...

[Obrazek: Hungary1914physical.jpg]
Odpowiedz
#13
(25-05-2013, 17:47)mordimer napisał(a): A zechciałbyś może rozwinąć swą myśl... tak szerzej, w oparciu o fakty historyczne etc.... ułatwię Ci to

Nie przemęczaj się tym ułatwianiem...
Najpierw spróbuj przeczytać jeszcze raz, na co odpowiadasz.
Potem spróbuj chwycić semantyczną różnicę pomiędzy "ta ziemia należy do mnie" a "na tej ziemi mieszkają tylko moi rodacy"
Potem.. nie mam specjalnych oczekiwań...
Odpowiedz
#14
Semantyka powiadasz... a co powiesz na określenie "ziemie rdzennie węgierskie" lub "ziemie historycznie węgierskie"? Tyle, ze trzeba to jeszcze wiedzieć... dlatego także
Slavekk napisał(a):nie mam specjalnych oczekiwań...
Odpowiedz
#15
(26-05-2013, 11:48)mordimer napisał(a): a co powiesz na określenie "ziemie rdzennie węgierskie" lub "ziemie historycznie węgierskie"?

troche smiesznie to brzmi majac na uwadze fakt, ze wegrzy byli ludem koczowniczym Oczko
Odpowiedz
#16
Taaa... Indianie także... tyle, że Madziarowie osiedli już przed tysięcznym rokiem no chyba, że przyjmiemy iż cesarz Otton ze swą potęgą militarną uderzył był na koczowników pod Lechowym Polem i jeszcze do tego wspierali go zaciężni... a to ci bitni koczownicy Szeroki uśmiech

... a tak nawiasem: czy aby "wegrzy" nie powinno pisać się "Węgrzy"?
Odpowiedz
#17
(26-05-2013, 11:48)mordimer napisał(a): Semantyka powiadasz... a co powiesz na określenie "ziemie rdzennie węgierskie" lub "ziemie historycznie węgierskie"?
Wierzę, że wygodnie jest ci dyskutować z poglądami, które chcesz mi przypisać, ale nic z tego. Jeśli nie masz ochoty spróbować zrozumieć co napisałem to trudno.
Odpowiedz
#18
Nie zamierzam dyskutować z poglądami, które nijak mają się do faktów historycznych... albo z takimi, których nie mogę ogarnąć mym wątłym, stetryczałym rozumkiem... a na przyszłość upraszam uniżenie o takie formowanie pereł swej erudycji, bym je pojąć zdołał... ewentualnie może to być w formie przypisu pt:"wersja dla mordimera" - kłaniam pokornie...
Odpowiedz
#19
(27-05-2013, 12:25)mordimer napisał(a): Nie zamierzam dyskutować [...]

Aha
Odpowiedz
#20
Dalsze przepychanki słowne proszę uskuteczniać przy pomocy wiadomości prywatnych. Proszę nie odbiegać od tematu!

Pozdrawiam.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dzien Przyjazni Wegiersko Polskiej Eger 2014 radek 11 12,371 07-01-2019, 8:31
Ostatni post: Sztasek
  Armenia zrywa stosunki dyplomatyczne z Węgrami fvg 14 20,452 25-04-2015, 8:12
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości