Forum Węgierskie

Pełna wersja: Covid - wjazd na Węgry
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Witam. Znowu się powtórzę. Planuję wyjechać w celach turystycznych na baseny w terminie 3 - 6 czerwiec. Ciągle śledzę forum oraz inne strony odnośnie informacji o poluzowaniu obostrzeń na Węgrzech. Znalazłem jakiś numer do ambasady Węgierskiej ale się nie można dodzwonić. Czy ktoś może już coś wie odnośnie otwarcia się turystyki na Węgrzech. Nie wiem co robić czy nastawiać się na wyjazd 3 czerwca na Węgry czy jednak na razie odpuścić i na krajowe termy uderzyć ? Pozdrawiam Tomek.
(25-05-2021, 16:21)Adin0 napisał(a): [ -> ]Witam. Znowu się powtórzę. Planuję wyjechać w celach turystycznych na baseny w terminie 3 - 6 czerwiec. Ciągle śledzę forum oraz  inne strony odnośnie informacji o poluzowaniu obostrzeń na Węgrzech. Znalazłem jakiś numer do ambasady Węgierskiej ale się nie można dodzwonić. Czy ktoś może już coś wie odnośnie otwarcia się turystyki na Węgrzech. Nie wiem co robić czy nastawiać się na wyjazd 3 czerwca na Węgry czy jednak na razie odpuścić i na krajowe termy uderzyć ? Pozdrawiam Tomek.

"Europarlament i rządy krajów Unii porozumiały się w sprawie certyfikatów covidowych, które mają umożliwić normalne podróże po Europie w te wakacje. Wejdą w życie pod koniec czerwca."
Nasi zaspali, niestety:

https://kormany.hu/kulgazdasagi-es-kulug...SYbNfn_-H4

Cytat:MAGYARORSZÁG ÁLTAL ELFOGADOTT VÉDETTSÉGI IGAZOLÁSOK MINTÁI / SPECIMENS OF IMMUNITY CERTIFICATES ACCEPTED BY HUNGARY
(26-05-2021, 19:52)eplus napisał(a): [ -> ]Nasi zaspali, niestety:

https://kormany.hu/kulgazdasagi-es-kulug...SYbNfn_-H4

Może jednak zdążymy!

Komisja Europejska zapowiada, że w czerwcu, czyli przed wakacjami, będzie już w pełni działał europejski paszport covidowy, czyli zielony paszport cyfrowy. W Polsce system ma być uruchomiony najpóźniej 25 czerwca. Projekt paszportu szczepionkowego, który jego posiadaczom ma ułatwić bezpieczne i swobodne poruszanie się po Unii Europejskiej w czasie pandemii COVID-19, powstał w marcu. Znamy jego założenia.

Zgodnie z projektem, zielony paszport cyfrowy, nazywany też paszportem covidowym albo paszportem szczepionkowym (lub szczepień), będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej. Będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność dokumentu, a także podpis cyfrowy. Zgodnie z założeniami stanie się on dowodem, że dana osoba:
    została zaszczepiona przeciwko COVID-19,
    uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR lub szybki test antygenowy),
    wyzdrowiała po COVID-19.

Prace nad paszportem covidowym mają się zakończyć pod koniec maja i ma on zaczął działać w Unii przed wakacjami. - Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne (dotyczące paszportów szczepień) będzie osiągnięte do końca tego miesiąca (maja). Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (...) lub obecności przeciwciał - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała: - Prace techniczne i prawne trwają,
więc system powinien działać w czerwcu.

Od połowy maja trwa już testowanie systemu paszportów covidowych w niektórych krajach unijnych - także Polska przystąpiła do testów. Wiceminister zdrowia Anna Goławska powiedziała PAP, że do 25 czerwca będziemy już z pewnością podłączeni do unijnego systemu zielonych cyfrowych certyfikatów, które ułatwią przemieszczanie się w UE. – Staramy się, by podłączyć się do tego systemu unijnego jak najszybciej. Ostateczną datą jest 25 czerwca, ale my będziemy gotowi raczej z początkiem miesiąca – powiedziała wiceminister. Natomiast pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska poinformowała, że certyfikat covidowy będzie dostępny w aplikacji mObywatel, dzięki której jej użytkownicy mają też dostęp m.in. do dowodu osobistego czy prawa jazdy.
Paszport covidowy – jak to będzie działać?

KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej Unii Europejskiej i będzie wspierać państwa członkowskie w ich technicznym wdrażaniu. Za pomocą portalu władze będą mogły sprawdzać zaświadczenia na terenie Wspólnoty. KE podkreśla, że dane osobowe umieszczone w paszporcie szczepionkowym będą bezpieczne, a sam dokument będzie zawierał ograniczony zestaw informacji: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę wydania, informacje na temat szczepionki / wyniku testu / powrotu do zdrowia oraz identyfikator zaświadczenia. Podkreśliła też, że certyfikaty będą uwzględniać szczepienia preparatami zatwierdzonymi przez EMA (choć dopuszcza się decyzję poszczególnych państw o uwzględnieniu też innych szczepionek).
Źródło: https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Wia...i-dla-kogo


Dodatkowe informacje tutaj: świadectwa szczepionkowe
Dzięki, ale do 25 czerwca to już cztery wyjazdy weekendowe przepadły, a potem będzie ludu jak śledzi w beczce.
(26-05-2021, 21:02)eplus napisał(a): [ -> ]Dzięki, ale do 25 czerwca to już cztery wyjazdy weekendowe przepadły, a potem będzie ludu jak śledzi w beczce.

A może spróbować pojechać ? Jak już pisałem wcześniej na Barwinku nic nie sprawdzają. Nie wiem jak na granicy węgierskiej.  Na basen np. w SP to myślę, że może się uda wejść. Ktoś musi przetrzeć szlak  Uśmiech
(27-05-2021, 9:07)Tomeq napisał(a): [ -> ]
(26-05-2021, 21:02)eplus napisał(a): [ -> ]Dzięki, ale do 25 czerwca to już cztery wyjazdy weekendowe przepadły, a potem będzie ludu jak śledzi w beczce.

A może spróbować pojechać ? Jak już pisałem wcześniej na Barwinku nic nie sprawdzają. Nie wiem jak na granicy węgierskiej.  Na basen np. w SP to myślę, że może się uda wejść. Ktoś musi przetrzeć szlak  Uśmiech
W tym całym bałaganie mamy dwa tematy:
- czy delikwent posiada zaświadczenie o szczepieniu?
- czy posiada "unijne" zaświadczenie?

Podobno od 1 czerwca zawartość naszego zaświadczenia ma być zmodyfikowana i będzie ono zawierać "wszystkie informacje jakie są potrzebne do przekraczania granic wewnątrz UE"

Natomiast od 1 lipca nasze zaświadczenie będzie zastąpione "unijnym" (albo samo stanie się unijnym)


Więc pewności nie ma, ale optymizm jest Oczko
(27-05-2021, 9:39)Slavekk napisał(a): [ -> ]
(27-05-2021, 9:07)Tomeq napisał(a): [ -> ]
(26-05-2021, 21:02)eplus napisał(a): [ -> ]Dzięki, ale do 25 czerwca to już cztery wyjazdy weekendowe przepadły, a potem będzie ludu jak śledzi w beczce.

A może spróbować pojechać ? Jak już pisałem wcześniej na Barwinku nic nie sprawdzają. Nie wiem jak na granicy węgierskiej.  Na basen np. w SP to myślę, że może się uda wejść. Ktoś musi przetrzeć szlak  Uśmiech
W tym całym bałaganie mamy dwa tematy:
- czy delikwent posiada zaświadczenie o szczepieniu?
- czy posiada "unijne" zaświadczenie?

Podobno od 1 czerwca zawartość naszego zaświadczenia ma być zmodyfikowana i będzie ono zawierać "wszystkie informacje jakie są potrzebne do przekraczania granic wewnątrz UE"

Natomiast od 1 lipca nasze zaświadczenie będzie zastąpione "unijnym" (albo samo stanie się unijnym)


Więc pewności nie ma, ale optymizm jest Oczko
Zaświadczenie o pełnym szczepieniu będę miał za kilka dni - Eplus pewnie już ma  Uśmiech
(27-05-2021, 9:07)Tomeq napisał(a): [ -> ]
(26-05-2021, 21:02)eplus napisał(a): [ -> ]Dzięki, ale do 25 czerwca to już cztery wyjazdy weekendowe przepadły, a potem będzie ludu jak śledzi w beczce.

A może spróbować pojechać ? Jak już pisałem wcześniej na Barwinku nic nie sprawdzają. Nie wiem jak na granicy węgierskiej. Na basen np. w SP to myślę, że może się uda wejść. Ktoś musi przetrzeć szlak  Uśmiech

Tomeq - fizycznie nie widziałeś kontroli dokumentów na granicy nie jest jednoznaczne z tym, żę "nic nie sprawdzają".
Przejścia graniczne są monitorowane po obu stronach granicy. Ze względu na "Covid", policja/straż graniczna prowadzą kontrole na terenie całego kraju.
Biorąc pod uwagę węgierskie rozporządzenia dotyczące obecnego przekraczania granicy, od 21 maja br. obowiązuje: 
Flaga węgierska Nem magyar állampolgár személyforgalomban Magyarország területére - törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel - nem léphet be.
Flaga polska Obywatel niebędący obywatelem Węgier nie może wjechać na terytorium Węgier w ruchu pasażerskim - z wyjątkiem przewidzianym w ustawie lub rozporządzeniu rządowym.
Nie będę interpretować przepisów, tylko zapytam: jak w przypadku zatrzymania auta na węgierskiej drodze przez policję do kontroli udokumentujesz to, że prawnie wjechałeś na Węgry?
W zielonoświątkowy poniedziałek rezerwowałem stolik w restauracji na obiad, poinformowano mnie o obowiązku przedstawienia dokumentu szczepionkowego, który należy okazać przy wejściu do restauracji.
Podobnie jest w przypadku zakupu biletu/wejściówki na basen, do kina, teatru ...
Piszesz > "Na basen np. w SP to myślę, że może się uda wejść."  Osobiście źle odebrałem ten wpis, zwłaszcza że w dalszej jego treści wyrażasz życzenie, aby ktoś dokonał przetarcia szlaku przed tobą. 
Polecam zapoznać się z informacjami na stronie polskiego MSZ (zasady wjazdu cudzoziemców do Republiki Słowackiej i Węgier).
(27-05-2021, 12:26)Sztasek napisał(a): [ -> ]Piszesz > "Na basen np. w SP to myślę, że może się uda wejść."  Osobiście źle odebrałem ten wpis, zwłaszcza że w dalszej jego treści wyrażasz życzenie, aby ktoś dokonał przetarcia szlaku przed tobą. 

A tranzyt przez Węgry nie jedzie ? Powiedział bym, że jadę do Chorwacji jeżeli już bym wjechał na teren Węgier bez kontroli. 
Odnośnie SP to miałem na myśli tylko to, że nie chce mi się wierzyć w to że sprawdzają wszystkim certyfikaty itp. i być może okazanie kwitu ze szczepienia wystarczy.

To co jest w rozporządzeniach a co jest w rzeczywistości to inna sprawa. A co do granicy w Barwinku to sprawdzone przez kolegę kilka razy w tygodniu...
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15