Forum Węgierskie

Pełna wersja: Węgierskie kiszonki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Super!
Takie kiszonki wyglądają super i smakują również

[Obrazek: huk23c.jpg]
papryka z fetą

[Obrazek: fnh0zk.jpg]
papryka z czosnkiem
Vegyes savanyússág (csalamádé)

Według mnie to jedna z ciekawszych kiszonek (?) bo jest wielowarzywna.
Tak naprawdę to nie wiem czy to kiszonka czy marynata bo octu w tym jest niewiele.
Wiem jedno, że csalamádé w wydaniu z ostrą papryką zakupiona na stoisku cioci Erzséke
w Stołecznej hali targowej przy moście Wolności była wspaniała.

Składniki:
0,5 kg kapusty,
0,25 kg ogórków,
0,25 kg marchewki,
0,25 kg papryki białej może być słodka, ale może też być ostra
0,25 kg cebuli,
10 dkg cukru,
2 dkg soli,
75 ml octu 20%
1/4 łyżeczki salicylu
1/4 łyżeczki kawowej borkénpor (środek konserwujący:pirosiarczyn potasu (K2S2O5) używany również w produkcji
wina -ostrożnie z ilością bo trucizna)

Przygotowanie:
Obieramy kapustę, marchewkę i cebulę. Myjemy ogórki i paprykę. Wszystkie warzywa szatkujemy i mieszamy z pozostałymi składnikami i przekładamy do 5 litrowego słoja lub wiadra z tworzywa sztucznego. Górę przykrywamy. Już na drugi dzień możemy konsumować, jednak najlepsza jest po jednym tygodniu od przygotowania. W tym okresie, jak to mówią w branży napojów, smaki się przegryzą. Można ją długo przechowywać.
I jeszcze fotka z portalu węgierskiego

[Obrazek: 2d829gp.jpg]
hmmm....
Julka no to ja nie wiem co masz na myśli.
Ja osobiście znam wiele rodzajów tzw. savanyússág lub csalamádé. I te wszystkie są robione z octem lub octem owocowym. Z typowych kiszonek to widziałem jedynie kiszoną kapustę i ogórki małosolne (bo ciężko je nazwać kiszonymi). W ogóle znajomi byli bardzo zdziwieni, że można kiszone ogórki trzymać na zimę Uśmiech.
(15-01-2013, 18:53)Lukacs napisał(a): [ -> ]Z typowych kiszonek to widziałem jedynie kiszoną kapustę i ogórki małosolne (bo ciężko je nazwać kiszonymi).
A takie ogórki z beczki, jakie daje się do chleba ze smalczykiem? To właśnie są kiszone ogórki. A ogórki małosolne to po prostu ogórki kiszone - krótko.


(15-01-2013, 18:53)Lukacs napisał(a): [ -> ]W ogóle znajomi byli bardzo zdziwieni, że można kiszone ogórki trzymać na zimę Uśmiech.
Można, można.

Ale narobiłam z tymi kiszonkami, nie będę więcej tłumaczyć tych zawiłości, bo jeszcze zostanę ekspertem forum od kiszonek Język.
________________
Waldek, dzięki za przepis, Twój przepis to marynata, oj... niechybnie grozi mi "ekspertstwo" Szeroki uśmiech
julka - moim skromnym zdaniem kiszonki które szukasz to marynaty, ale jak znajdziesz przepis na taka bez octu to daj znać Uśmiech
Lukacs niewykluczone, że masz rację.Uśmiech

Ponieważ nie lubię takich octowych przetworów, poczekam może ktoś się odezwie.
julka, okazuje sie sie, ze Lukacs ma racje. Czy marynaty , czy kiszonki , jak go zwal, tak go zwal, ocet musi byc.
Ribizli ... no to mnie już ostatecznie pozbawiłaś nadziei. Smutek

Ale kapustę kisi się bez octu.Język

Pozdrawiam.
Doprecyzuje: to czego Ty szukasz, nazywajac "wegierskimi kiszonkami" jest robione na Wegrzech z octem. Ocet pelni role "utrwalacza". Tak mnie poinformowano " ze zrodla"....
Stron: 1 2 3 4 5