dzień wolności wyznaniowej
#1
13 stycznia to dla węgierskich unitarian święto wolności wyznaniowej. siedmiogrodzki Kościół unitariański upamiętnia w tym dniu wydarzenia z 1568, kiedy na sejmie w Tordzie ogłoszono wolność sumienia i wyznania

Cytat:Nikt nie może grozić innym więzieniem albo pozbawiać dóbr z powodu ich wyznania. Albowiem wiara jest darem od Boga, który rodzi się ze słuchania.

od tej pory w Siedmiogrodzie, obok katolików, luteran i reformowanych, mogli też bez przeszkód działać unitarianie.

informacja o wczorajszym święcie Flaga węgierska http://www.3szek.ro/load/cikk/56261/a_va...ag_unnepen
artykuł o unitarianach Flaga polska http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content/...427310.htm
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#2
... i to mi się chyba najbardziej na Węgrzech podoba! Religia jest sprawą prywatną, nikt nikogo nie pyta o wyznanie a żaden kościół ostentacyjnie nie wtrąca się do polityki... dlatego tam oddycham lekko!

A swoją drogą po kilku latach zapytałem przyjaciela, czy jest religijny... tak, okazuje się, ze wyznaje kalwinizm a żona jest rzymską katoliczką i absolutnie w niczym to nie przeszkadza! Poprosiłem, by mi coś o swojej religii opowiedział - nawet na mnie, zatwardziałym ateiście zrobiło to całkiem pozytywne wrażenie... spytałem go także o Siedmiogród - wygląda na to, ze ze względu na wielonarodowość i wielokulturowość tolerancja religijna jest tam jakby wyznacznikiem stosunków społecznych... i okazuje się, że można, tylko trzeba chcieć.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  23 marca - Dzień Przyjaźni Polsko Węgierskiej jolanta631 0 2,006 15-03-2018, 20:45
Ostatni post: jolanta631Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości