eszperente
#1
eszperente to węgierska zabawa językowa polegająca na używaniu tylko takich wyrazów, w których z samogłosek występują jedynie "e" [nawet "é" jest niedozwolone]. jest to możliwe dzięki temu, że w języku węgierskim występuje zjawisko harmonii wokalicznej, co oznacza, że w większości rdzennych wyrazów występują jedynie samogłoski jednej grupy [np. tylko przednie albo tylko tylne]. zabawa ta zmusza do wyszukiwania synonimów i długich omówień. można sobie posłuchać, jak to brzmi, oglądając swoją drogą bardzo ciekawy odcinek pewnej dobranocki poświęcony płaszczakom, czyli hipotetycznym istotom znającym tylko dwa wymiary. część z nich mówi właśnie w eszperente:

[Obrazek: 600246_507989105904538_516759070_n.png]


ciężko zrozumieć, prawda? Oczko ponoć Węgrzy czasem narzekają, że ich język brzmi jak meczenie ["mekegés"], właśnie przez nagromadzenie wyrazów nie zawierających samogłosek innych niż "e", oczywiście nie aż tak radykalne.

szkoda, że nie da się umieścić wątku w dwóch działach, bo pasowałoby też do filmów animowanych...
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#2
W trakcie nauki j.wegierskiego dowiedzałem sie o istnieniu esperente (eszperente). Poczatkowo nie bardzo rozumiałem o co chodzi. Ale po jakims czasie zaskoczyłem. Moje pierwsze zdanie, które jako "lekcja eszperente" miałem rozwiazac brzmiało po polsku: Jechałem z moim psem do miasta na nizinie.
(Kutyámmal mentem az alföldi városba.) Odpowiedz w esperente: Ebemmel mentem Szegedre.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości