fonetyka
#11
Ja nadal nie widzę różnicy między a i o.

Ale za to pięknie wymawiam już "Ikorus"
Odpowiedz
#12
Jak dla mnie łatwiej wymówić niż usłyszeć różnicę między 'o' i 'a', gdyż do tych liter należy inaczej ustawić usta i język. Wymawiając węgierskie 'a', nie zaokrąglamy warg, język trzymamy płasko na dole, mówimy gardłowo- powinniśmy usłyszeć coś pomiędzy polskim 'a' i 'o'. Mówiąc węgierskie 'o', zaokrąglamy wargi (w kształt litery O właśnie), zaś język cofamy jak najdalej do tyłu (w stronę gardła), wymawiamy gardłowo, powinno wyjść coś między polskim 'o' i 'u'.
Odpowiedz
#13
Słusznie... te samogłoski „á” „a” „o” w j.węgierskim sprawiają spore kłopoty. Najpierw należy nuczyć się ich słuchać, a nie jest to łatwe. Gdy je usłyszymy, wówczas potrafimy je odróżnić od siebie. Trudności z ich wymową to normalne, ale i tego można się nauczyć.
Najważniejsze to odpowiadnia ich wymowa, bo ta potrafi płatać figle ! ... kilka przykładów...
ház - dom ~ hoz - przynosi
tag - członek (neleżący do grupy) ~ tág - przestronny, przestronny i szeroki
hál - śpi (z kimś) ~ hall - słyszy ~ hal - ryba ~ hol (ahol) - gdzie
hallásom - mój słuch ~ hálásom - moja wdzięczność
Bardzo dobrze - wcześniej - opisuje to Lukas.
Odpowiedz
#14
Najwięcej kłopotów sprawiają samogłoski ö ő ü ű (krótkie i długie w wymowie) nie występujące w jęzku polskim. Ich wymowa sprawia wiele kłopotów... Szeroki uśmiech
...choć na Kaszubach dość często i dziś można usłyszeć w miejscowej gwarze podobne dżwięki.
Wymowa tych samogłosek łączy się z odpowiednim ukształtowaniem warg.
Samogłoski ö ő : wargi powinny być zaokrąglone tak, jak wymawia się literę o, pozycja języka odpowiednia do wymowy litery e - przy takim ustawieniu wymawiamy e, w wersji krótkiej lub długiej.
Samogłoski ü ű : wargi powinny być zaokrąglone tak, jak wymawiamy samogłoskę u, pozycja języka odpowiednia do wymowy dla litery i - przy takim ustawieniu wymawiamy y, w wersji krótkiej lub długiej.
W efekcie końcowym, po kilku próbach, usłyszymy odpowiednią wymowę. Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości