Wystawy czasowe
#21
Żywa tradycja ryijy – fińskie dywany z lat 1707-2012
Ze zbiorów Tuomasa Sopanena
22 czerwca 2013 – 5 stycznia 2014


[Obrazek: finn_szonyeg_szoveg_200_4.jpg]

Wystawa przedstawia wyjątkowy eksponat – fiński ryijy (dywan wiązany). Tuomas Sopanen, znany prywatny kolekcjoner, którego kolekcja konkurować może ze zbiorami największych fińskich muzeów, od dziesięcioleci zbiera fińskie ryijy z obszaru całego kraju i każdej epoki. Najważniejsze eksponaty z tego zbioru o dużej wartości estetycznej i historycznej – około 100 dywanów trafiło na wystawę do Muzeum Etnograficznego.

[Obrazek: finn_szonyeg_szoveg_200_3.jpg]

W czasie oglądania wystawy prześledzić możemy różnorakie style fińskiej historii oraz charakterystyczne techniki wykonawcze ryijy. Zauważymy proces, gdzie dawny przedmiot użytkowy w sztuce ludowej stał się jednym ze znaczących przykładów fińskiego designu.
Odpowiedz
#22
Więcej niż sąsiad – mozaiki z ludowej kultury chorwackiej
11 września 2013 – 23 marca 2014


Z okazji wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej Muzeum Etnograficzne postanowiło pokazać na wystawie czasowej swe bogate zbiory chorwackie.

[Obrazek: nagy_horvat_2.jpg]

Dla Węgier Chorwacja jest nie tylko jednym z krajów sąsiadujących: przez dłuższy czas oba te kraje łączyła historia – niezależnie od tego, że na niektóre wydarzenia patrzy się z uczuciem wspólnej narodowej dumy, z kolei interpretacja innych wydarzeń różni się znacznie w obu krajach.

[Obrazek: nagy_horvat_1.jpg]

Kuratorzy wystawy:
Mónika Lackner, Muzeum Etnograficzne
Ágnes Kerezsi, Muzeum Etnograficzne
Sándor Horváth,Muzeum Savaria
Odpowiedz
#23
Rejon o burzliwym losie
Tradycje rękodzielnicze z regionu Tōhoku
Wystawa japońskiej sztuki tradycyjnej
12 lutego 2014 – 5 marca 2014


Region Tōhoku, posiadający bogatą kulturę lokalną oraz historię, otoczony nieprawdopodobnym brzegiem morskim oraz łańcuchami górskimi, w roku 2011 ucierpiał na skutek ogromnych zniszczeń spowodowanych przez klęski żywiołowe.

Celem wystawy jest ukazanie uroku kryjącego się w tradycjach sztuk użytkowych i rękodzielniczych z dotkniętego katastrofą regionu Tōhoku. Wielobarwna kultura na wystawie prezentowana jest między innymi poprzez ceramikę, przedmioty codziennego użytku, tekstylia oraz przedmioty z drewna i z bambusu.

Wystawę zorganizowało biuro Fundacji Japońskiej w Budapeszcie.

[Obrazek: nagy_tohoku_1.jpg]
Odpowiedz
#24
Polecam wystawę Miasto Rowerów, w Muzeum Etnograficznym 14 kwietnia-28 września. Niektóre z eksponatów, np. ogromny bicykl można wypróbować osobiście. Jest też sporo o historii fabryk Partizan, Manfred Weiss, Csepel.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wystawy stałe EtnoMuzeum 1 5,093 22-12-2012, 15:14
Ostatni post: EtnoMuzeum



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości