W rozmowie z Világgazdaság dyrektor zarządzający Törley Pezsgőpinceszét Kornél Müller mówił o tym, czy zwiększony popyt pod koniec roku może spowodować brak towaru na półkach w ostatnich dniach roku. W niektórych grupach produktów mogą wystąpić problemy zaopatrzeniowe, dlatego warto nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. W tym roku wszystko wywróciło się do góry nogami.
Jaki był ten rok na rynku szampana?
Kornél Müller: W roku 2022 mieliśmy do czynienia z wahaniami na rynku szampana. W pierwszych dwóch kwartałach doszło do umocnienia, zwłaszcza na rynku szampanów wysokowartościowych, które kontynuowane było w kolejnych okresach. W trzecim kwartale nastąpił nieznaczny spadek sprzedaży szampanów mainstreamowych, ale pod koniec roku również ten segment ponownie odbił. Ogólnie powiedziałbym, że wzrost rynku szampana jest bardzo pozytywny i spodziewamy się dalszej ekspansji w ostatnich tygodniach roku. Oczekuje się, że sprzedaż bezalkoholowego Törleya będzie sukcesem roku, nasi partnerzy również nie mogli się tego doczekać. To bardzo ważne, ponieważ ci, którzy z jakichkolwiek powodów nie chcą pić napojów alkoholowych, mogą stać się pełnoprawnymi uczestnikami, podnoszącego na duchu, momentu wzniesienia toastu.
Skoro o tym mowa, pod względem smaku i stylu, jaki rodzaj szampana dominuje na Węgrzech?
W przeważającej części węgierscy konsumenci nadal preferują słodkiego szampana, ale jeśli chodzi o jego trend, można wyczuć wyraźną zmianę w kierunku wytrawnych. Dużą popularnością cieszą się także limitowane edycje, małoseryjne produkty, które przyciągają fanów wyjątkowych smaków i nowości. Na rynku wciąż królują rodzime szampany, ale coraz większą popularnością cieszą się tu również trendy międzynarodowe. Na przykład Prosecco odnosi ogromny sukces, ale z roku na rok rośnie również sprzedaż w dużych domach Champagne. Konsumentom coraz bardziej zależy na poznawaniu magicznego świata produkcji szampana. Potwierdza to również fakt, że liczba odwiedzających Manufakturę Szampana Törley znacząco wzrosła w tym roku. Dzięki przekazanej wiedzy zainteresowani chcą próbować poznać coraz więcej wersji szampana.
Na ile mniejsze winnice mogą wpływać na sytuację szampana?
Węgry mają doskonałe regiony winiarskie, z których niektóre nadają się do uprawy wysokiej jakości wina musującego. Wyróżniłbym tutaj region winiarski Etyek-Buda, którego terroir (charakter gleby – tłumacz) jest bardzo podobny do regionu Szampanii. Duża liczba winnic korzysta z tej możliwości i zaczyna produkować szampana. To sprawia, że rynek szampana staje się coraz bardziej kolorowy i ekscytujący.
Jak obecna sytuacja gospodarcza wpływa na rynek szampana, zwłaszcza w odniesieniu do cen konsumpcyjnych?
W porównaniu ze stopą średniej inflacji cen żywności ceny szampana wzrosły mniej w tym roku. Konsumenci poszukujący musujących napojów na okres świąteczny mogą znaleźć w sklepach kilka promocji, zwłaszcza w grudniu. Dzięki temu szampany dojrzewające w zbiornikach osiągają bardzo dobre wyniki sprzedaży. Poza rosnącym popytem na początku roku, w listopadzie i grudniu szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się również produkty premium, chętnie proponujemy naszej rodzinie i gościom specjalny napój na świąteczny stół.
Czy masz problemy z zaopatrzeniem w szampana? Czy wojna w Ukrainie wpłynęła na rynek szampanów? W chwili wybuchu konfliktu zbrojnego wystąpiły problemy z zaopatrzeniem w szkło i druciane kosze. Na szczęście jednak ustabilizowały się nasze dostawy surowców. W wyniku wojny utracono część mocy produkcyjnych opakowań, w związku z czym w Europie Zachodniej wzrósł popyt na butelki.
Törley spodziewa się szczególnie dobrego roku 2022 pod względem sprzedaży, po którym nastąpi trudny rok 2023 pod względem kosztów.[/align]
Na podstawie artykułu Flóriána Heckera z Világgazdaság