Trasy rowerowe na Węgrzech
#1
WZDŁUŻ DUNAJU
Rajka-Győr-Tata-Esztergom-Tass-Baja-Mohács. Trasa liczy 457 km, 7 dni.

dzień 1, 54 km:
Rajka-Dunakiliti-Mosonmagyaróvár-Halászi-Darnózseli (Lipót)-Hédervár-Ásványráró-Győrladamér-Győr
Trasa wiedzie przez lasy i tereny równinne, wzdłuż pasma "Szigetköz". Jedziemy dobrze oznaczoną ścieżką rowerową. W Lipót możemy zażyć kąpieli termalnych. W rejonie Szigetköz możemy znaleźć wiele atrakcji dla rowerzystów tj.: rajdy po bezdrożach (off-road riding), plaże, możliwość wynajęcia łodzi. Można posilić się w dobrych restauracjach. W Győr i w Héder vár jest dużo miejsc do zwiedzenia, więc warto zatrzymać się tu na kilka dni.

dzień 2, 61 km:
Przez zachodnią część "Małej Równiny" (Kisalföld)
Győr-Bábolna-Nagyigmánd-Kocs-Tata (Vértesszőlős)
Jazda rowerem główną drogą z Győr do Komárom jest zabroniona, więc jedziemy do Tata mniej ruchliwymi drogami podziwiając piękny, równinny krajobraz. Tata to jedno z najatrakcyjniejszych miast regionu. Jest dużo do zobaczenia, można pojeździć konno w Bábolna lub popływać w Tata. W Vértesszőlős możemy obejrzeć ruiny prehistorycznych domostw.

dzień 3, 56 km:
Wzdłuż pasma górskiego
Tata-Tarján-Bajna-Tát-Esztergom
Odcinek ten wymaga dużo siły. Są miejsca, gdzie trzeba się ciężko napedałować. Jedziemy przez lasy mało uczęszczanymi drogami. Na koniec docieramy do Esztergom, do byłej siedziby węgierskich władców, gdzie warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie wspaniałych historycznych budynków.

dzień 4, 59 km:
Zakole Dunaju (zachodni brzeg)
Esztergom-Pilismarót-Dömös-Lepence-Wyszehrad (Visegrád) (promem na Wyspę Szentendre)-Dunabogdány-Tahitótfalu-Leányfalu-Szentendre (podróż kolejką podmiejską HÉV)-Budapeszt
To jedno z najpiękniejszych odcinków Dunaju rozciągających się od Wzgórz Börzsöny na wschodzie do wyszehradzkiej części Wzgórz Pilis na zachodzie. Z Esztergomu prowadzi 11 km ścieżka rowerowa, potem musimy pokonać ruchliwą drogę 11 do Leányfalu. Tutaj znowu wjeżdżamy na ścieżkę rowerową i jedziemy nią aż do Budapesztu. Podróżując malowniczym zakolem Dunaju można zobaczyć "Zamek w Chmurach" w Wyszehradzie i cieszyć oko zadziwiającą panoramą, która rozpościera się przed nami. Następnie jedziemy do równie atrakcyjnego Szentendre. Ścieżka rowerowa zaprowadzi nas do placu Batthyány (Batthyány tér) w sercu stolicy, vis-avis budynku Parlamentu.
Uwaga
W wielu miejscach Budapesztu ścieżka rowerowa przecina się ze ścieżką dla pieszych, więc trzeba użyć dzwonka.

dzień 5, 72 km:
Wyspa Csepel
Budapeszt-Szigetszentmiklós-Szigethalom-Ráckeve-Tass
W południowej części Budapesztu wjezdżamy na ścieżkę rowerową na moście w kierunku Wyspy Csepel (tu panuje duży ruch). Potem zjeżdżmy na mniej ruchliwą drogę wiodącą do południowego koniuszka wyspy i do Tass.

dzień 6-7, 72 km:
Wzdłuż Kiskunság
Tass-Solt-Harta-Dunapataj-Ordas-Géderlak-Uszód-Foktő (promem do Gerje)-Kalocsa (Hajós, 21 km)-Fajsz
Jedziemy lewym brzegiem Dunaju głównymi drogami, niektóre są ciche, inne całkiem ruchliwe. Możemy przeznaczyć trochę czasu na Kalocsę, znaną na świecie z haftu, sztuki ludowej i papryki gruntowej. Tutaj można też zobaczyć piękne budowle historyczne. W Hajós możemy zwiedzić piwnice i skosztować wina.

dzień 8-9, 83 km:
Wzdłuż Dunaju Niższego
Fajsz-Baja-Szeremle-Dunafalva (prom)-Mohács
Z Fajsz jedziemy wzdłuż nabrzeża do Baja. Na początku jedziemy 15 km drogą gruntową, potem wjeżdżamy na asfalt i jedziemy 18 km do Baja. Potem kierujemy się do Dunafalva i do Mohács. Droga wzdłuż nabrzeża ma dobrą nawierzchnię, chociaż w niektórych miejscach  nie jest wyasfaltowana.

WARIANTY
wariant 1/a - Hanság-Lébény - 140 km, 2 dni
Mosonmagyaróvár-Mosonszolnok-Albertkázmérpuszta-Jánossomorja-Földsziget-Bősárkány-Lébény-Mecsér-Dunaszeg-Győr
Pierwsza część trasy przebiega wzdłuż granicy z Austrią, w niedaleko Szigetköz. Przemierzając równinę Moson małymi, mało uczęszczanymi drogami docieramy do Hanság i wracamy do Niższego Szigetköz (w Dunaszeg), skąd prowadzi ścieżka rowerowa do samego Győr. Droga gruntowa zaprowadzi nas do nabrzeża Rábca, wzdłuż którego jedziemy 40 km do Győr. Większość regionu, przez który podróżujemy należy do Parku Narodowego Fertő-Hanság, gdzie możemy podziwiać rzadko spotykane gatunki zwierząt (np oglądać ptaki z wieży obserwacyjnej Eszterházy niedaleko Földsziget), podziwiać unikatowe przykłady pięknie odrestaurowanej architektury religijnej i ludowej tj. olśniewający kościółek w Albertkázmérpuszta czy monumentalną rzymską bazylikę w Lébény lub muzeum wsi w Jánossomorja.

wariant 1/b - Przez wzgórza Pannonhalma i wzdłuż Raby - 115 km, 2 dni
Győr-Győrság-Pannonhalma-Ravazd-Sokorópátka-Tényő-Felpéc-Gyömöre-Tét-Mórichida (Árpás)-Rábaszentmiklós-Rábapatona-Győr
Trasa o średnim stopniu trudności ze zróżnicowaną formą terenu. Po drodze dużo do obejrzenia. Trzeba uważać na mijające nas ciężarówki i tiry. Obiekty charakterystyczne: opactwo w Pannonhalma (tutaj znajduje się najstarszy kościół na Węgrzech) należące do  światowego dziedzictwa kultury. W Árpás możemy podziwiać piękny kościół stojący na skraju pól.

wariant 1/c - Wzgórza Pilis - 120 km, 2 dni
Budapeszt-Pomáz (kolejka podmiejska HÉV)-Pilisszentkereszt-Dobogókő-Pilisszentlászló-Lepence-Wyszehrad (prom)-Tahitótfalu (wyspa Szentendre)-Leányfalu-Szentendre (kolejka podmiejska HÉV)-Budapeszt
Trasa wiedzie przez jeden z najpopularniejszych terenów wokół Budapesztu, drogami asfaltowymi, duktami leśnymi, czy drogami publicznymi. Jedziemy przez piękne lasy wzgórz Pilis, a potem wzdłuż prawego brzegu Dunaju. W Tahitótfalu przekraczamy most i objeżdżamy wyspę Szentendre. Tu, w Kisoroszi jest kemping. Możemy jechać ścieżką rowerową dalej z Budapesztu do Pomáz lub wrócić drogą z Szentendre do Budapesztu. Trasa przez wzgórza naznaczona jest wieloma stromymi odcinkami i dużą ilością zakrętów. Trasa jest polecana doświadczonym rowerzystom o dobrej kondycji.

wariant 1/d - Zakole Dunaju (wschodni brzeg) - Börzsöny - 90 km, 2 dni
Vác-Verőce-Nagymaros-Zebegény-Szob-Márianosztra-Ipolydamásd-Letkés-Nagybörzsöny-Kóspallag-Szokolya-Kismaros
Trasa zaczyna się od płaskiego odcinka wzdłuż Dunaju, prowadzi głównie ścieżką rowerową aż do Szob. Stąd wiedzie przez romantyczne wzgórza Börzsöny, jedną z najpopularniejszych tras dla rowerzystów górskich. Trasa polecana doświadczonym rowerzystom w dobrej kondycji fizycznej. Drogi są o małym ruchu kołowym. Cechuje je duża ilość niewidocznych, ostrych skrętów. Nawierzchnia jest różnej jakości.

wariant 1/e - Pasmo Szekszárd - 93 km, 2 dni
Fajsz-Fadd-Dombori-Tolna-Szekszárd-Keselyűs (Gemenc)-Pörböly-Dunaszekcső (prom)- Mohács
Ta alternatywna trasa naszpikowana jest interesującymi rzeczami, które można zrobić, łącznie ze spędzaniem wolnego czasu i pływaniem w kompleksie Fadd, Szekszárd słynne z win i pięknych lasów na terenach zalewowych, do których można dostać się kolejką wąskotorową z Keselyűs. Lasy Gemenc są częścią Parku Narodowego Dunaju i Drawy. W ciągu tygodnia ruch na trasie jest duży między Dunaszekcső a Mohácsem. Jest to trasa odprężająca, łatwa do pokonania.
Odpowiedz
#2
Warto zobaczyć:
Baja: Kolumna św. Floriana, domy na placu Świętej Trójcy w stylu klasycznym, panorama, plaża.
Bábolna: muzeum samochodów, rajdów konnych i łowiectwa, arboretum.
Budapeszt: dzielnica zamków, zabudowa na brzegach Dunaju, która należy do światowego dziedzictwa.
Dobogókő: muzeum - Dom Turysty Eötvös Loránd
Esztergom: Bazylika, pałac królewski, Pałac Prymasowski (Muzeum Chrześcijaństwa), Ratusz.
Gemenc: rezerwat przyrody na terenach zalewowych.
Győr:Bazylika (herma św. Władysława), Pałac Biskupa, Kościół Karmelitów, Muzeum Xantus Jánosa, kolumna św. Panny, Kościół św. Ignacego i klasztor (muzeum farmacji).
Hajós: piwnice z winem, dawny Pałac Arcypiskupi, zawody z winem w roli głównej obchodzone w Dzień św. Urbana.
Hédervár: Pałac Khuen Héderváry, Kościół Błogosławionej Panny (Boldogasszony templom).
Kalocsa: Katedra, Pałac Biskupi, Muzeum Gruntowej Papryki
Lipót: łaźnie termalne, starorzecze i rząd kasztanowców pod ochroną.
Mohács: Pałac Biskupi i kościół, budowle historyczne (obozowisko).
Mosonmagyaróvár: zamek, pałac Habsburgów, zabytki na ulicy Głównej (Fő utca), Muzeum Hanság.
Nagybörzsöny: Kościół św. Stefana (pochodzący z czasów Árpád), Kościól Górników, tradycyjny dom regionalny, młyn wodny.
Pannonhalma: opactwo (zaliczane do światowego dziedzictwa), pomnik millenium, ogrody botaniczne (rezerwat przyrody).
Rajka: Kościół rzymsko-katolicki w stylu romańskim, Barokowa kalwaria, Pałac Zichy.
Ráckeve: pałac Savoy (Sabaudia), kościół serbski, muzeum dynastii Árpád, plaże nad dunajem, łaźnie termalne.
Solt: pałac Vécsey, tradycyjny dom wiejski, piwnice z winem (Muzeum Wina), rzeźbione pomniki nagrobne.
Szekszárd: kościół rzymsko-katolicki w centrum miasta, dawny Urząd Powiatowy w stylu klasycznym, ratusz.
Szentendre: malownicze centrum miasta, bezcenna wystawa sklepów, zabytków, kościołów, muzeów, kościół parafialny rzymsko-katolicki, skansen.
Tata: jezioro Stare (Öreg), zamek, pałac Eszterházy, młyn Cifra, wieża z zegarem, park miejski (jezioro, obóz trenerski, plaża), Łaźnie Fényes.
Vác: katedra, Pałąc Biskupa, liczne muzea ikościoły.
Vértesszőlős: prehistoryczne domostwa (muzeum)
Wyszehrad: ruiny dawnego pałacu królewskiego, "Zamek w Chmurach" (Fellegvár), wieża Solomona.
Odpowiedz
#3
WOKÓŁ BALATONU
Balatonakarattya-Balatonalmádi-Alsóörs-Lovas-Csopak-Balatonfüred-Tihany-Balatonudvari-Zánka-Révfülöp-Badacsony-Balatongyörök-Szigliget-Keszthely (Hévíz)-Fenékpuszta-Balatonberény-Fonyód-Balatonboglár-Balatonlelle-Balatonföldvár-Siófok-Balatonvilágos-Balatonakarattya - 231 km, 4 dni

wariant 2/a: Wyzyna balatonu, Basen Káli
Balatonalmádi-Veszprém-Nagyvázsony (Kapolcs-Monostorapáti-Gyulakeszi)-Tagyon-Köveskál-Szentbékkálla (Kővágóőrs)- Mindszentkálla-Gyulakeszi-Tapolca-Sümeg-Zalaszántó-Várvölgy-Balatongyörök - 93 km, 2 dni

Jest to trasa trudna w średnim stopniu wiodąca przez zróżnicowany teren, łącznie z pagórkowatymi odcinkami. Podczas gdy pierwszego dnia mamy dużo obiektów do zobaczenia, drugiego dnia mamy okazję zapoznać się z naturalnymi cudami tego regionu, takich jak "kamienne morze" (Kő tenger) czy jaskinia z jeziorem (tavasbarlang). Należą one do Parku Narodowego Wyżyny Balatonu, którego południowy kraniec biegnie wzdłuż brzegu jeziora. Pod koniec trasy możemy zjechać z góry niedaleko Keszthely, wprost do punktu widokowego Györök, gdzie możemy podziwiać wulkaniczne wzgórza w Badacsony i majestatyczną panoramę samego jeziora

wariant 2/b: Mały balaton (Kisbalaton), Nagyberek
Balatonberény-Balatonszentgyörgy (Sármellék- Wyspa Kányavári)-Vörs-Somogysámson-Marcali-Nikla (Somogyvár-Somogyvámos)-Lengyetóti-Buzsák-Csisztapuszta-Fonyód - 90 km, 2 dni

Płaski odcinek drogi ustępuje pofałdowanej rzeźbie terenu biegnącej wzdłuż drogi, która z reguły nie jest ruchliwa. Mamy tutaj dużo do oglądania, wliczając w to wizyty na plaży i łaźniach termalnych w Csisztapuszta. Chroniony obszar Małego Balatonu może być oglądany tylko z jego obrzeży w Vörs; ale jeśli jedziesz z Balatonszentgyörgy do rezerwatu nr 1 Małego Balatonu przez Sármellék, możesz zobaczyć to naturalne środowisko z bliska na wyspie Kányavári. Warto zobaczyć historyczne miejsce w Somogyvár. Pod koniec wyczerpującej trasy (jeśli chodzi o pedałowanie) mamy możliwość skorzystania z kolejki wąskotorowej w Csisztapuszta.

Warto zobaczyć:
Badacsony: Dom Róży, dom Kisfaludy'ego, "bazaltowe organy", ścieżka natury (rezerwat przyrody)
Balatonboglár: wzgórze zamkowe (rezerwat przyrody, punkt widokowy)
Balatonfenyves: stacja końcowa kolejki wąskotorowej Nagy Bereki.
Balatonföldvár: Promenada Kwassay (rząd chronionych platanów), rząd chronionych chat wiejskich, Pałac Korányi.
Balatonfüred: studnia Koszuta znajdująca się przed szpitalem kardiologicznym, Panteon Balatoński, okrągły kościół, dom Jókjai (muzeum), jaskinia Lóczy'ego, biały kościół, w którym to latem odbywają się koncerty, bal Anny w lipcu.
Balatonszentgyörgy: "Zamek Gwiazd" (Csillagvár), tradycyjny dla tego regionu dom ludowy.
Csisztapuszta: łaźnie termalne, stacja końcowa kolejki wąskotorowej Nagy Bereki.
Csopak: wieża kościelna pochodząca z czasów Árpád'ów, domy wiejskie, Pałac Ranolder, rustykalna knajpa we młynie wodnym, źródło św. Józefa
Kapolcs: każdego lata odbywa się tu Festiwal Sztuki.
Keszthely: Pałac Festetyka (muzeum), franciszkański kościół i klasztor w stylu gotyckim, ratusz Zopfstil, , ogrody zamkowe, Dom Petho, Park Helikon, Muzeum Balatonu.
Lengyeltóti: kościół rzymsko-katolicki z XII w., Pałac Zichy (arboretum), Jezioro Kék (wioska-kurort).
Marcali: muzeum historii regionu.
Nagyvázsony: Zamek Kinizsi, Pałac Zichy turnieje walk konnych), muzeum poczty, muzeum etnograficzne.
Révfülöp: port żaglówek, zawody pływackie przez Balaton.
Siófok: "stolica" Balatonu, kurort plażowy, z dużą ilością sklepów, hoteli, restauracji, miejsc rozrywki. Wieża wodna, kościół rzymsko-katolicki, nowa synagoga, kościół ewangelicki, akwarium.
Somogyvámos: Dolina Kriszny.
Somogyvár: miejsce historyczne, Pałac Széchenyi'ego, park leśny Bréza.
Sümeg: zamek, kościół parafialny udekorowany freskami Maulbertsch'a, Stajnie Zamkowe (hotel, którego specjalnością są wyścigi konne), Pałac Biskupi, muzeum miasta.
Szentbékkálla: "kamienne morze".
Szigliget: ruiny zamku, Pałac Eszterházy, restauracja "Lengyel Kúria" ("Dwór Polski").
Tapolca: jaskinia z jeziorem, jezioro i dawny młyn wodny, kościół rzymsko-katolicki, ogród z ruinami.
Tihany: kościół klasztorny, klasztor (muzeum), centrum miasta pod ochroną, muzeum etnograficzne-skansen, Muzeum Lalek, "jezioro wewnętrzne", "jezioro zewnętrzne", pole gejzerów.
Veszprém: dzielnica zamkowa (przeciwpożarowa wieża obserwacyjna, kaplica Gizeli, Katedra św. Michała, diecezjalne muzeum królowej Gizeli, ogród z ruinami, widok z bastionu), most nad doliną, zoo.
Zalaszántó: ufortyfikowany kościół, sakralna budowla buddyjska (stupa).
Odpowiedz
#4
KISBALATON (Mały Balaton) - WZGÓRZA ZALA
Fenékpuszta-Sármellék-Zalavár-Zalakaros-Galambok (Zalakomár-Kápolnapuszta)-Miháld-Sand-Nagykanizsa-Szepetnek-Molnári-Letenye-Bázakerettye-Bánokszentgyörgy-Söjtör-Bak-Zalaegerszeg - 156 km, 3 dni

Jedna trzecia trasy prowadzi przez tereny chronione Kisbalatonu. W większości jedziemy bocznymi drogami o minimalnym natężeniu ruchu. Z Fenékpuszta do Sármellék jedziemy ruchliwą drogą (7 km). W Zalakaros możemy skorzystać z największego skarbu tego regionu - wód termalnych, które wytryskują z głębin i robi niemal hipnotyzujące wrażenie kiedy spływa po tobie. Krótka podróż przez Zalakomár prowadzi nas do wodnego rezerwatu bawołów w Kápolnapuszta. Mijając historyczne miasto Nagykanizsa zbliżamy się do rzeki Mura (w Molnári) zanim dotrzemy do delikatnych wzniesień Wzgórz Zala. Nasza trasa wiedzie mało uczęszczanymi drogami wzdłuż małej rzeczki znanej jako Górna Válicka (Felső Válicka) przez łatwy do pokonania teren aż do Zalaegerszeg. Jest to łatwa trasa i można ją pokonać zwykłym rowerem. Polecana tym, którzy lubią urozmaicenia, ale preferują nie wymagające dużego wysiłku rzeźby terenu.

Warto zobaczyć
Bázakerettye: arboretum, wycieczka kolejką wąskotorową przez las.
Zalaegerszeg: stara budynek rady powiatu, archiwum, budynek sądu powiatowego, dawna synagoga, Muzeum Wioski Göcsej, Muzeum Przemysłu Naftowego Węgier.
Odpowiedz
#5
PRZEZ ALPOKALJA od JEZIORA FERTŐ do ŐRSÉG
Sopron-Fertőd-Bük-Kőszeg-Szombathely-Ják-Körmend-Szentgotthárd-Őriszentpéter-Velemér-Lenti - 292 km, 6 dni.

Nie dziwi fakt, że trasa na południe od jeziora Fertő, wzdłuż zachodniej granicy Węgier jest najpopularniejsza wśród rowerzystów. Po upadku "Żelaznej Kurtyny" długa, zwarta ścieżka rowerowa została zaprojektowana w odcinkach o różnych stopniach trudności, oznaczona i wyposażona w punkty usługowe wysokiej jakości. Trasa ta jest podzielona na etapy przeznaczone dla rowerzystów-profesjonalistów jak i dla tych, co poruszają się na zwykłym sprzęcie.

dzień 1:
Sopron-Fertőrákos-Balf-Fertőboz-Nagycenk-Hidegség-Fertőhomok-Hegykő-Fertőszéplak-Fertőd (Sarród) - 39 km

Odcinek ten obejmuje węgierski odcinek trasy wokół jeziora Fertő. Z Fertőrákos do Balf, jedziemy z dala od ruchu ulicznego. Po drodze warto zobaczyć: Sopron, który ma najwięcej zabytków w porównaniu z innymi miastami na Węgrzech; kamieniołom w Fertőrákos; pałac w Nagycenk i Pałac Eszterházy w Fertő znany "Węgierskim Wersalem". Teren wokół jeziora Fertő i część austriacka zostały zaliczone do światowego dziedzictwa w grudniu 2001r.

dzień 2:
Fertőd-Fertőszentmiklós-Lövő-Völcsej-Sopronhorpács-Zsira-Szakony-Bük-Csepreg-Horvátzsidány-Kőszeg - 63 km

To odcinek o średnim stopniu trudności wiodący przez zróżnicowane tereny, gdzie można dużo zobaczyć. Ruch uliczny, który momentami może być bardzo duży zmusza nas do bardzo uważnej jazdy, zwłaszcza w okolicy Lövő. warto odpocząć biorąc kąpiel w wodach termalnych w Bük.

dzień 3:
Kőszeg-Cák-Kőszegszerdahely (Velem)-Bozsok-Bucsu (Horvátlövő-Pornóapáti-Nárai)-Szombathely - 30 km

Szczyt wzgórza Írottkő jest najwyższym wzgórzem na południe od regionu Kőszeg. Ma prawie 900 m wysokości. Podążamy ścieżką dla rowerzystów biegnącą u podnóża wzgórz, drogami "przyjaznymi rowerzystom". Są one oznaczone i o małym natężeniu ruchu. Park najlepiej obejrzeć na pieszo, nie wspominając o piwnicach z winem w Cák. Użytkownicy rowerów górskich mogą pojechać przez las oznaczonymi ścieżkami, które wiją się po stronie austriackiej , a potem po stronie węgierskiej. Velem - tu można zobaczyć pokaz rękodzielnictwa, a jeśli wystarczy wam czasu możecie trafić na targ rzemiosła (najlepiej na pieszo). Po drodze do Szombathely mamy większy ruch na ulicy.

dzień 4:
Szombathely-Ják-Nagykölked-Körmend-Magyarnádalja-Csákánydoroszló-Rátót-Rábagyarmat-Magyarlak (Szentgotthárd) - 57 km

Zostawiając za sobą największe i najbardziej "przyjazne rowerzystom" miasto w regionie jedziemy oznaczoną trasą do wyżyny Vas. Odcinek ten wije się wśród dróg o małym natężeniu ruchu. Bardziej ruchliwe stają się w okolicy Szombathely i Ják. W kilku miejscach (np. w Körmend, Csákánydoroszló czy Rátót) przekraczamy autostradę nr 8, więc musimy szczególnie uważać.

dzień 5-6:
Szentgotthárd (Apátistvánfalva: 7 km)-Farkasfa-Szalasfő-Őriszentpéter-Pankasz-Viszák-Hegyhátszentjakab-Ramocsa-Bajánsenye-Magyarszombatfa-Velemér-Csesztreg-Lenti

Odcinek ten prowadzi wzdłuż oznaczonej ścieżki dla rowerzystów w regionie Őrszég. Jest to najbardziej na zachód wysunięta część Węgier, sąsiadująca z dwoma krajami. Klimat jest sub-alpejski. Wpływ Alp i Adriatyku oznacza, że opady deszczu są duże. Można tu spotkać tak zwane osady "szeres", charakterystyczne dla regionu Őrszég. Są to porozrzucane grupy domów, które zachowują charakter wioski.. Dalsza trasa prowadzi dobrze utwardzoną drogą, z dużą ilością stoków wijąc się wśród reliktów unikatowej architektury ludowej.
Odpowiedz
#6
malika_12, super robota! Dziękuję Ci ogromnie za to zestawienie tras! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
Warto zobaczyć:
Balf: hotel spa i łaźnie w pałacu, kaplica w łaźniach.
Bük: Pałac Szapáry, łaźnie termalne, wioska wypoczynkowa.
Cák: piwnice z winem.
Fertőd: Pałac Eszterházy (latem mają tu miejsce koncerty muzyki klasycznej).
Fertőrákos:kamieniołomy (rezerwat przyrody, opera).
Hegyhátszentjakab: jezioro Vádosa (miejscowość wypoczynkowa, kąpiele).
Ják: klasztor i kościół (niezwykłe wejście, freski), kaplica św. Jakuba.
Kőszeg: zamek Jurysyka, mury zamku, kościół i domy na placu Jurysyka, muzeum farmacji, Brama Boghaterów.
Lenti: łaźnie termalne, ruiny zamku.
Nagycek: Pałac Széchenyi, kościół św. Stefana.
Őriszentpéter: centrum regionu Őrseg.
Pankasz: dzwonnica kryta strzechą, kolekcja hiatorii regionu.
Sarród: Kócsagvár, centrum Parku Narodowego Fertő-Hanság.
Sopron: wieża pożarnicza, dzielnica zamkowa: mury miasta rzymskiego i średniowiecznego, punkt widokowy "Karol" ("Károly").
Szalafő: wioska pod ochroną (Pityerszer).
Szentgotthárd: kościół Cystersów, ratusz, teatr (dawny spichlerz).
Szombathely: katedra, sanktuarium Izydy, rzymski ogród z ruinami, Pałac Biskupi, urząd powiatowy
Odpowiedz
#8
MECSEK i WZGÓRZA VILLÁNY
Pécs-Pellérd-Görcsöny-Diósviszló-Harkány-Siklós (Máriagyűd)-Villány-Bóly-Máriakéménd-Pécsvárad-Komló (Sikonda, Mánfa)-Magyarszék-Magyarhertelend-Abaliget-Orfű-Pécs - 179 km, 4 dni.

Region ten jest znany nie tylko ze swojej historii (Pécs, Pécsvárad, Siklós), ale również ze swoich win, łaźni termalnych (Harkány, Sikonda) i gościnności. Pierwsza połowa trasy jest o średnim stopniu trudności. Prowadzi ona mało uczęszczanymi drogami i zawiera długie, ale łagodne podjazdy. W okolicach Wzgórzy Mecsek trzeba popedałować trochę mocniej. Jest to trudny odcinek, zawierający dużą ilość górek. Droga ma dobrą nawierzchnię i, z wyjątkiem krótkich odcinków (między Orfű a Pécs), z małym natężeniem ruchu kołowego, ale jest dużo zakrętów. Wzniesieniom, które czasami są długie i bardzo strome, zwykle towarzyszą niebezpieczne spadki, gdzie trudno jest zapanować nad prędkością. Trasa jest przeznaczona dla wysportowanych rowerzystów, o dobrej kondycji fizycznej.

wariant 5/a:
Siklós-Matty-Drávaszabolc-Szaporca-Vajszló-Sellye-Kákics-Dencsháza-Szigetvár-Somogyapáti-Lad-Hencse-Kadarkút-Bárdudvarnok-Lipótfa-Bőszénfa-Szenna-Kaposvár - 191 km, 4 dni.

W pierwszej połowie drogi można zobaczyć region Ormánság. Polecamy ją każdemu, kto chce odwiedzić tereny wzdłuż zachodniej granicy, który pierwotnie był zamknięty. W rezultacie jego skarby naturalne, etnograficzne i architektoniczne zostały dobrze zachowane. Droga wiedzie przez płaskie, romantyczne obszary Parku Narodowego Dunaju i Drawy, wzdłuż ulic średniej jakości. Można pedałować wzdłuż nabrzeża Drawy drogą gruntową z Keselyűsfapuszta (niedaleko Matty) w pobliżu Drávasztára, gdzie skręt na północ w Sellye z powrotem prowadzi nas do głównej drogi. Trzeciego i czwartego dnia naszej wycieczki korzystamy z mało uczęszczanych bocznych dróg i atrakcyjnych ścieżek leśnych w regionie Zselicség pełnym wzniesień. Jazda tutaj jest średnio trudna. Bliżej Kaposvár jazda jest łatwiejsza.

warto zobaczyć:
Abaliget: jaskinia stalaktytowa
Görcsöny: kościół rzymsko-katolicki
Harkány: łaźnie termalne i plaża
Kaposvár: kolumna Marii Panny w stylu rokoko, Muzeum Rippl-Rónai
Máriagyűd: miejsce pielgrzymek
Orfű: muzeum młynarstwa, jezioro Orfű (miejsce wypoczynku)
Pécs: katedra, starochrześcijański grobowiec i mauzoleum, pałac Biskupi, mury miejskie, meczet Gázi Kászim, Studnia Zsolnay, meczet Jakováli Hasszán.
Pécsvárad: zamek i kościół z klasztorem
Siklós: Zamek Garay, kościół Franciszkanów, meczet Malkocs bey
Szenna: kościół reformowany w popularnym stylu barokowym (sufit z pomalowanych drewnianych paneli), skansen.
Szigetvár: zamek, meczet Suleimana, ścięty minaret, wystawa dotycząca historii zamku.
Villány: muzeum wina, rezerwat przyrody.
Odpowiedz
#9
WZDŁUŻ CISY
EuroVelo nr 11
Tiszabecs-Vásárosnamény-Záhony-Kisvárda-Tokaj-Tiszaújváros-Tiszafüred-Szalnok-Csongrád-Szeged - 549 km, 10 dni.

Cisa, stanowiąca część Wielkiej Równiny Węgierskiej, jest znana z wycieczek łódką i łowienia ryb, ale mało kto wie o jej potencjalnych walorach służących rowerzystom. Co więcej, ten kto podróżuje w regionie Węgierskiej Cisy doświadcza szczególnej atmosfery i uroku rzeki i okolic. Polecamy tą kilkuset kilometrową trasę nie tylko indywidualnym rowerzystom, ale i grupom, zwłaszcza młodym użytkownikom bicykla. Warta jest poświęcenia całego urlopu. Odpowiednia dla początkujących kolarzy, polecana trasa oferuje wiele innych sportowych dyscyplin, takich jak pływanie, jazdę konno, wioślarstwo i surfing. Cykliści znajdą bogactwo ciekawostek kulturalnych i możliwości rozrywki. Większość trasy prowadzi dobrymi, szerokimi, asfaltowymi drogami wzdłuż rzeki. Większość dróg blisko rzeki i biegnących równolegle do niej nie jest ruchliwa. W pobliżu takich miast jak Tokaj, Tiszaújváros, Szolnok i Szeged, jak i na mostach - w weekendy - ruch uliczny, zwłaszcza ciężarówki mogą być uciążliwe. W niektórych miejscach można przekroczyć rzekę tylko promem. Przeprawa jest płatna, a pojemność promu jest ograniczona. Informacje na temat rozkładu jazdy promu można otrzymać w Útinform. Do punktu odprawy dla trasy wzdłuż Cisy, który znajduje się w północno-wschodniej części Węgier, najlepiej dostać się pociągiem lub rowerem. W wielu miejscach trasa przebiega blisko głównej linii kolejowej, więc można się przesiąść do pociągu.

Odcinek 1 - Wzdłuż Górnej Cisy - 146 km, 3 dni
Tiszabecs-Tiszacsécse-Szatmárcseke (Túristvándi, 4 km)-Kisar-Tivadar (Tarpa, Csaroda, Tákos)-Gulács-Vásárosnamény-Aranyosapáti-Mándok (Lónya, 5 km)-Eperjeske-Zsurk-Záhony-Tuzsér-Kisvárda-Dombrád-Tisztelek-Nagyhalász-Ibrány-Gávavencsellő-Szabolcs-Rakamaz-Tokaj

Odcinek ten przebiega blisko rzeki, przez lasy na terenach zalewowych, przez tereny otwarte i płaskie, gdzie drogi nie są zbyt ruchliwe. Ścieżka rowerowa biegnie tylko w pobliżu większych miast tj. Kisvárda, Kécske, Szabolc i Rakmaz. Większość nabrzeża wzdłuż Górnej Cisy nie jest wyasfaltowana, więc można z niej skorzystać tylko w czasie pory suchej. W czasie deszczu zalecana jest jazda główną drogą, równolegle do rzeki.

Odcinek 2 - Wzdłuż Cisy śRODKOWEJ - 108 km, 2 dni
Tokaj-Tiszatardos-Tiszalök-Tiszadada-Tiszadob-Tiszaújváros-Polgár-Tiszacsege-Tiszafüred-Abádszalók-Kisköre-Tiszasüly-Kőtelek-Nagykörű-Szolnok 49 km-Rákóczifalva-Martkfű-Tiszaföldvár

Odcinek ten pokonujemy przez kilka dni, głównie brzegiem rzeki, które jest wyłożone asfaltem i wolne od ruchu kołowego (z wyjątkiem 8 km odcinka po wyjeździe z Szolnok). Warto spędzić więcej czasu w większych miastach wzdłuż rzeki, zwłaszcza nad jeziorem Cisa, gdzie czekają na nowe doświadczenia, tj. letnia jazda na łyżwach w Tiszaújváros; Hortobágy czy Tiszacsege.

Odcinek 3 - Wzdłuż Cisy Niskiej - 108 km, 2 dni
Tiszaföldvár-Tiszainoka-Tiszakürt-Csépa-Csongrád-Csanytelek-Baks-Ópusztaszer-Sándorfalva-Szeged

Na tym odcinku trasa w wielu miejscach odchodzi od rzeki, ale cały czas prowadzi przez tereny płaskie. Z wyjątkiem miejsc, gdzie przekraczamy ruchliwe, główne ulice i przejazdy kolejowe, jedziemy mniejszymi drogami, o mniejszym natężeniu ruchu lub (za Tiszabög, , w Ópusztaszer i Sándorfalva) ścieżkami rowerowymi. W Csongrád przekraczamy rzekę promem docierając do Szeged - największego miasta Południowej Równiny Węgierskiej. Po drodze mijamy Ópusztaszer - narodowe miejsce pielgrzymek, które przekształciło się w park historyczny.

wariant 7/a:
Szatmár-Bereg-Nyírség - 209 km, 4 dni.
Vásárosnamény-Olcsvaapáti-Fehérgyarmat-Zsarolyán (Nagyszekeres)- Csengerisma-Szamosbecs (Szamostatárfalva)-Csenger-Tunyogmatolcs-Kocsord-Mátészalka (Vaja 14 km)-Nagyecsed-Vállaj-Bátorliget-Nyírbátor-Mariápócs-Kállósemjén-Nagykálló-Nyírháza (Sóstófürdő)
To łatwa trasa prowadząca przez płaski teren, poprcana wieloma rzekami. Po trasie możemy napotkać wiele przykładów architektury ludowej. Polecamy ją każdemu, kto lubi węgierskie krajobrazy i chce doświadczyć ich w ich prostej, naturalnej formie. Polecamy ją także wielbicielom gościnności węgierskiej. Trasa prowadzi przez mało używane drogi, a następnie wzdłuż nabrzeża rzeki Szamos zanim dotrzemy do starych bagien w Ecsed i Bátorliget, potem znów wjeżdżamy na drogę o mniejszym ruchu.

wariant 7/b:
Dookoła jeziora Cisa - 63 km, 1 dzień
Kisköre-Tiszanána-Sarud-Poroszló-Tiszafüred-Tiszaszőlős-Tiszaderzs-Abádszalók
Jezioro w sercu Wielkiej Równiny Węgierskiej powstało po wybudowaniu tamy na Cisie. Połowa tego obszaru jest zdominowana przez przyrodę, podczas gdy na drugiej znajduje się kompleks wypoczynkowy. Ta łatwa trasa, nawet dla początkujących daje możliwość odwiedzenia obu części. Możemy jechać wzdłuż nabrzeża, które okala jezioro. W większości ma ono dobrą, twardą nawierzchnię. Możemy też skorzystać z dróg łączących oba brzegi jeziora. Większość dróg nie jest ruchliwa, z wyjątkiem mostu i drogi między Poroszló i Tiszafüred.

wariant 7/c:
Wzdłuż Cisy Niskiej - 118 km, 2 dni
Szeged-Maroslelle-Makó-Földeák-Hódmezővásárhely-Mártély-Mindszent-Szegvár-Szentes-Csongrád
Jest to łatwy, płaski wstęp do Niskiej Cisy i Maros. Trasa polecana jest rowerzystom w każdym wieku. Droga prowadzi przez najbardziej słoneczną część Węgier, gdzie starożytne osady przekształciły się w małe miasta, w charakterystycznym architektonicznym stylu, z niepowtarzalną atmosferą. Jesteśmy w regionie, gdzie rower przez długi czas był uważany za naturalny środek transportu. "Wymarłe" odnogi Cisy czy starorzecza, które powstały na skutek regulacji rzeki w XIX w., a których dobrem okazem jest odnoga Mártély, w ostatnich latach stała się najpopularniejszym miejscem wypoczynku w regionie. Można się tam dostać ścieżką rowerową z Hódmezővásárhely.
Odpowiedz
#10
Trasa Wzdłuż Dunaju jest kontynuacją "Donauradweg", popularnej ścieżki rowerowej , biegnącej przez Niemcy, Austrię i Słowację. Ta z kolei jest częścią międzynarodowej trasy "EuroVelo" nr 6.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podróż koleją po Węgrzech Lilly Lill 84 86,801 06-12-2024, 19:07
Ostatni post: Waldek
  Płatność zbliżeniowa na Węgrzech PeoPay kowcio 10 6,822 03-11-2024, 17:45
Ostatni post: rapik
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 161,294 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 991 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 1,669 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 16 gości