Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie
Właśnie wróciłem z Budapesztu miałem szybkie dwu dniowe zwiedzanie i byłem po raz pierwszy. Co mogę stwierdzić najlepszy sposób poruszania to nogi. Po Budzie tylko i wyłącznie z góry Gellerta do zameczku potem baszty rybackiej i kawałek starego miasta. nawet dalej zaszedłem do mostu przy wyspie Małgorzaty potem powrót do mostu łańcuchowego. Po peszcie też pieszo od parlamentu po muzeum narodowe poprzez masę zabytków i uliczek restauracyjno hotelowo handlowych to nawet trzeba iść.(akurat miałem hotel w pobliżu muzeum narodowego) No dalej pod pomnik milenium można jechać Oczko Nie rozumiem tych jeżdżących w autobusach bez dachu :/ Przecież tam idąc co chwila coś ładnego i zaskakującego. Oczywiście nie sposób przez dwa dni zobaczyć wszystkiego pewno wrócę bo ładnie tam oj ładnie Szeroki uśmiech
Odpowiedz
Jedziemy do Budapesztu na święta - czy w niedzielę wielkanocną komunikacja działa jak w zwykłą niedzielę, czy są większe ograniczenia? Pytam głownie o metro M3 i dojazd do lotniska w godzinach popołudniowych.
Odpowiedz
(22-03-2015, 19:51)baska napisał(a): (...) czy w niedzielę wielkanocną komunikacja działa jak w zwykłą niedzielę, czy są większe ograniczenia? Pytam głownie o metro M3 i dojazd do lotniska w godzinach popołudniowych.

Co do zasady nie ma ograniczeń w niedzielę wielkanocną.
Aktualnie w Budapeszcie na kilku frontach prowadzone są prace drogowe, które wpływają na komunikację miejską. W weekendy trwają prace na linii metra M3 na odcinku Lehel tér Árpád hid. Jeździ autobusowa komunikacja zastępcza. Następny plac budowy to okolice Batthyány tér. W przebudowie generalnej kolejny raz jest Széll Kálmán tér. Na moście Małgorzaty trwają poprawki gwarancyjne ibtramwaje 4 i 6 fojeżdżają tylko do Oktogonu. Dalej autobusy zastępcze.
Wszystkie zmiany są publikowane na stronie www.bkk.hu. Kilka dni przed wyjazdem trzeba
sprawdzić czy pojawiły się jakieś niespodzianki.
Odpowiedz
Witam
Czytając trochę forum dochodzę do wniosku że chyba głupi miałem pomysł z parkowaniem w centrum miasta ......
Myslalem o apartamecie lub hotelu blisko centrum - okolice ul. Rakoczi, V Kerulet lub VII Kerulet np:

Downtown Deluxe Vörösmarty Square, Sas Apartment, Budapest Holidays Apartments, Central Studio & Apartment Budapest

Wyjazd to 2 osoby dorosłe + 2 dzieci (7 i 4l). Dojazd autem w drodze na Chorwacje i 2 noclegi w Budapeszcie.
Bliskość centrum wydawała mi się dobra w związku z kumunikacją na nogach Uśmiech bo tak chcemy zwiedzić większość miasta, ale czytając o kosztach parkingów w centrum (apartamenty nie mają swoich parkingów Smutek i max 3h parkowania) rozważam inną opcję. W Pradze taka opcja się sprawdziła, ale hotel miał parking.... Idealnie można w każdej chwili wyskoczyć na miasto.

Wyjazd po raz pierwszy, więc bardzo proszę radę gdzie ogarnąć nocleg, żeby nie było kosmosu z kosztami parkowania, a można szybko dotrzeć do centrum. Może jakieś sprawdzone miejscówki ?
W drodze powrotnej z Chorwacji mamy już ogarnięte noclegi nad Balatonem Uśmiech
Odpowiedz
będę korzystać w Budapeszcie z komunikacji miejskiej przez 3 pełne dni (4 osoby). Po przeanalizowaniu wszystkich opcji zdecydowanie opłaca nam się kupić bilet zbiorowy za 3300 na 24 h x 3. Napiszcie mi tylko jak jest z jego kasowaniem - tylko raz na 24 h? I co zrobić jeśli chcemy pojechać do Szentendre? Tzn wiem, że kolejki odjeżdżają z Batthyány tér, ale jeśli będę mieć ten bilet dobowy to w którym miejscu i kiedy musimy skasować dodatkowe bilety poza granicę miasta? I na ile km je kupić? I trochę off topu - jak dojechać z centrum Szentendre do skansenu?
Odpowiedz
(27-04-2015, 9:17)martusb napisał(a): ... bilet zbiorowy za 3300 na 24 h x 3. Napiszcie mi tylko jak jest z jego kasowaniem - tylko raz na 24 h? I co zrobić jeśli chcemy pojechać do Szentendre? Tzn wiem, że kolejki odjeżdżają z Batthyány tér, ale jeśli będę mieć ten bilet dobowy to w którym miejscu i kiedy musimy skasować dodatkowe bilety poza granicę miasta? I na ile km je kupić? I trochę off topu - jak dojechać z centrum Szentendre do skansenu?

To bilet grupowy ważny tylko przez 24 godziny, na bilecie są data i godzina od której- do której (duży wydruk) bilet jest ważny. Nie ma potrzeby kasowania. Bilet jest ważny tylko w strefie miasta Budapeszt, aby dojechać spokojnie do Szentendre, należy w kasie HÉV zrobić dopłatę dla 3 osób.
Od przystanku końcowego HÉV-Szentendre do skansenu jest ok. 5 km pieszką Oczko .
Odpowiedz
(27-04-2015, 9:17)martusb napisał(a): będę korzystać w Budapeszcie z komunikacji miejskiej przez 3 pełne dni (4 osoby). Po przeanalizowaniu wszystkich opcji zdecydowanie opłaca nam się kupić bilet zbiorowy za 3300 na 24 h x 3. Napiszcie mi tylko jak jest z jego kasowaniem - tylko raz na 24 h? I co zrobić jeśli chcemy pojechać do Szentendre? Tzn wiem, że kolejki odjeżdżają z Batthyány tér, ale jeśli będę mieć ten bilet dobowy to w którym miejscu i kiedy musimy skasować dodatkowe bilety poza granicę miasta? I na ile km je kupić? I trochę off topu - jak dojechać z centrum Szentendre do skansenu?

Kupując bilet zbiorowy musisz podać od kiedy ma być ważny. Sprzedający wprowadzi tę datę do systemu i zostanie wydrukowany bilet z ważnością 24 godziny od pory wskazanej przez Ciebie. Jeśli kupujesz w automacie to podajesz datę w stosownym momencie.
Do Szentendre musisz dla każdej osoby podróżującej kupić bilet tzw uzupełniający Flaga węgierska kiegészítő hév-menetjegy.
Informację po angielsku znajdziesz tutaj.
Jest to bilet uprawniający do jednego przejazdu w jedną stronę bez robienia przerw w podróży na odległość podaną na bilecie poza granicami administracyjnymi Budapesztu. Ty musisz zakupić bilet na odcinek 15 km w cenie 310 Ft za szt. Bilet zbiorowy uprawnia do przejazdu do stacji Békásmegyer. Informacje szczegółowe znajdziesz tutaj
Odpowiedz
Bardzo dziękuję!

tylko jedno jeszcze - możemy te dodatkowe bilety skasować już przy wsiadaniu w Budapeszcie? bo one nie są czasowe tylko po prostu umożliwiają przejazd poza granice BPu?
Odpowiedz
(27-04-2015, 22:50)martusb napisał(a): (...)
tylko jedno jeszcze - możemy te dodatkowe bilety skasować już przy wsiadaniu w Budapeszcie? bo one nie są czasowe tylko po prostu umożliwiają przejazd poza granice BPu?

Niestety dawno nie jechałem hév'em i nie chcę wprowadzać Cię w błąd.
Odpowiedz
ok, dzięki. I tak jesteście nieocenieni w pomocyOczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  'Maciej Je' w Budapeszcie ex-komar 4 453 24-04-2024, 9:20
Ostatni post: Slavekk
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 308 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 88,221 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 324 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Parkingi P+R stają się płatne. Waldek 1 503 01-07-2023, 20:15
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 19 gości