Czy wiesz, że...
18-19 maja br. odbyla sie w Budapeszcie pierwsza na swiecie Międzynarodowa Konferencja Poliglotow?
Wzial w niej udzial Wloch Emanuele Marini, ktory zna ponoc 30 jezykow obcych (w tym polski i wegierski). Mozna go posluchac tutaj, gdzie mowi po polsku o nauce jezykow. Moze jego porady sie komus przydadza ...
wiecej o konferencji po angielsku ( 3 minuty)
jest rowniez po polsku (18 minut), podaje link dla wytrwalych. Ponoc jezyk wegierski nie jest trudny, tylko jest inny, za to bardzo logiczny. A wiec do dziela!!!
Odpowiedz
O ile dobrze zrozumiałem, Emanuele Marini powiedział jednak, że węgierski jest najtrudniejszy na świecie!!! Potem rozmówca przypomniał mu o chińskim, więc stanęło na Europie. Szanuję zdanie Mistrza, ale nie zgadzam się z Nim - polski jest wyraźnie trudniejszy, bo o wiele większy w nim chaos. Węgier, jak sądzę, nigdy nie zapyta: "hol mész?". Takich przykładów, gdzie Węgrzy trzymają się swoich logicznych zasad, a Polacy - nie, znajduję coraz więcej.
Odpowiedz
Zdanie o jezyku wegierskim, nie bylo cytatem p. Emanuele Marini. Tak uwaza kolezanka tego Polaka, ktory byl na konferencji (znajduje sie ono w linku dla wytrwalych). Pewnie nie nalezysz do wytrwalych i nie dosluchales do koncaUśmiech
Nauka jezykow obcych jest bardzo ciekawym tematem. Na tym forum rowniez czesto padaja pytania, jak sie uczyc wegierskiego. Odpowiedz nasuwa sie sama...
Odpowiedz


Wypowiedź E. Mariniego zacytowałem z tego filmiku i wiem, że się nie pomyliłem.
Odpowiedz
Nie pomyliles sieUśmiech Tez ogladalam ten filmik i trzeba przyzanc ze facet swietnie mowi po polsku jak na obcokrajowca.
Odpowiedz
Cytat:Ponoc jezyk wegierski nie jest trudny, tylko jest inny, za to bardzo logiczny. A wiec do dziela!!!

Trzeba chyba mieć mentalność poligloty, by zabrać się do nauki węgierskiego - lub po prostu lubić ten kraj. Uważam jednak, że osoby, które wielokrotnie odwiedzają Węgry, powinny sobie przyswoić podstawy!!!
Dalej jest trudniej. Z podręcznikami jest w miarę przyzwoicie, ale słowniki to tragedia. Jedynie słowniki sprzed wielu lat, nieosiągalne w księgarniach, prezentują dobry poziom. Tłumaczenie w internecie to też droga przez mękę, i nie chodzi mi oczywiście o całe zdania, lecz o pojedyncze wyrazy!
Takie i inne trudności zawsze mnie nakręcały, bo lubię płynąć pod prąd.
Nic nie wyszłoby z nauki, gdyby nie spodobała mi się gramatyka węgierska - pod prawie każdym względem lepsza od innych.
Wygląda na to, że wydawnictwo Level Trading się zrehabilitowało i w tym roku wydało nieco poszerzony słownik już z wszystkimi literami węgierskimi (wcześniej nie było np. "ő"!), słownik jest wydany razem z rozmówkami.
Wiem, że ten tekst bardziej pasuje do działu "język", ale tu pewnie więcej osób go przeczyta.Oczko
Odpowiedz
(20-06-2013, 19:55)krzysztof73 napisał(a): Wygląda na to, że wydawnictwo Level Trading się zrehabilitowało i w tym roku wydało nieco poszerzony słownik już z wszystkimi literami węgierskimi (wcześniej nie było np. "ő"!), słownik jest wydany razem z rozmówkami.

Hehe, nie ma to jak wydać słownik z pomięciem jednej z liter alfabetu danego języka Język Uśmiałem się Uśmiech Uśmiech
Odpowiedz
najwiekszy witraz na Wegrzech nie znajduje sie w kosciele, tylko w szkole dla niewidomych?
Powstal w 1930 roku, autorem jest Imre Zsellér, uczen Miksy Rótha.
Ponizej w dwoch czesciach, bo trudno znalezc jedno zdjecie obejmujace calosc:
[Obrazek: nx96px.jpg] czesc gorna

[Obrazek: 2ika546.jpg] czesc dolna
Odpowiedz
(22-06-2013, 15:22)Ribizli napisał(a): najwiekszy witraz na Wegrzech(...)

Aki keres... (kto szuka...)

[Obrazek: ddkrjt.jpg]

Niestety jest to lekka perspektywa i na dodatek na jednym boku widać podwieszoną kolumnę głośnikową, a na drugim kawałek żyrandola. Podobno nie da się zrobić zdjęcia całości bez "elementów dodatkowych".
Odpowiedz
...talál!(znajduje!)
Tak, tu widac znacznie lepiej wielkosc tego witrazu.
A ja tymczasem znalazlam cos takiego zeby sie zrehabilitowac: http://www.szecessziosmagazin.com/magazi...rterem.php
Jesli naklikniecie na poszczegolne czesci obramowane czerwonym, to przybliza sie one i lepiej widac detale.
W dolnym rzedzie widac swietych wegierskich: Sw. Elzbieta z rozami, Sw.Imre z lilia, Sw. Stefan, Sw.Maldorzata a takze zakonnice i dzieci niewidome uczace sie rzemiosla. W gornym rzedzie sa symbole czterech ewangelistow:orzel, lew, byk, aniol. A na samej gorze herby i korona.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,140 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,100 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości