Czy wiesz, że...
#61
Co bardzo ciekawe obydwa mosty są położone w ciągu ulic .... o tej samej nazwie, związanej z rzeką. Utrudniło mi to identyfikację jednego z nich.
Odpowiedz
#62
Ja myślę, że te dwa mosty nie są położone nad Dunajem. Chodzi pewnie o most nad portowym kanałem w Peszcie (tutaj pośrednio chodzi o rzekę) i most nad jeziorkiem w Lasku Miejskim. Jestem ogromnie ciekawy wyjaśnienia i będę zaskoczony, jeśli jest inaczej.
Odpowiedz
#63
Tak ten pierwszy to rzecywiście most na "wyspę" Népsziget w Peszcie, dokładnie nad kanałem do Portu Zimowego. Ja zaliczyłem go do mostów na Dunaju, no bo gdzie? Mosty kanałowe?, to nie brzmi ładnie. Określany jest jako most rurowy - csöhid i kładka - gyaloghid ?
To znalazłem w sieci:
A Meder utcai csőhíd
Az újpesti Duna-ág déli végén, a téli kikötő bejáratánál 1973-ban a Vízművek számára, a FŐMTERV tervei szerint, egy 65 m nyílású csőhíd épült, melyet 1975 óta gyalogosok is használhatnak a Népsziget megközelítésére. Gyártását és szerelését a Ganz-MÁVAG végezte (7. és 8. kép).
Népsziget (Meder utca), Budapest 1138, Hungary
Teljes hossza: 65 m Átadás ideje: 1973
oraz
Meder utcai csőhíd

1973-ban épült meg egy 65 méter hosszú csőhíd, ami a Népsziget déli csücskét köti össze Pesttel. 1975 óta a gyalogosok számára is elérhető, később még két csőhidat építettek az eredeti híd két oldala mellé.

Összegzés

Végezetül álljon itt egy rövig összesítés a budapesti Duna-hidakról, alább az összes híd-nevet közlöm, létesítésük időrendjében:

1849. - Széchenyi Lánchíd.
1858. - Hajógyári híd.
1876. - Margit híd.
1877. - Összekötő vasúti híd.
1896. - Szabadság híd (korábbi Ferencz József híd).
1896. - Újpesti vasúti híd.
1903. - Erzsébet híd.
1924. - Gubacsi híd.
1927. - Kvassay híd.
1937. - Petőfi híd (korábbi Horthy Miklós híd).
1950. - Árpád híd (korábbi Sztálin híd).
1951. - Csepeli gyorsvasút hídja.
1955. - K-híd.
1961. - to jeszcze zagadka
1973. - Meder utcai csőhíd.
1990. - Deák Ferenc híd (vagy Hárosi híd).
1995. Rákóczi híd (korábbi Lágymányosi híd).
2008. Megyeri híd.

Proszę o streszczenie po polsku.
Odpowiedz
#64
Tym mostem na wyspę Młyńską zostałem zaskoczony. Prawdę powiedziawszy i sama wyspa była dla mnie zaskoczeniem - nie myślałem, że ta wąska odnoga Dunaju jeszcze się rozdziela.
To już wszystkie? Na to wygląda, a lista zrobiła się całkiem spora.
Odpowiedz
#65
Tak. Myślę że liczba 18 mostów na Dunaju wygląda ładnie. Cieszę się że zaskoczyłem takich tuzów i "coś" dodałem.
Molnár Sziget hid - most na wyspę Młyńską - nie jest to most Ferenca Molnara, tego od Chłopców z Placu broni ?, czy nie powinno być Molnari sziget?- był mi znany od lat, oczywiście z planów i map. Planując kiedyś - nie zrealizowaną - wycieczkę po całym Budapeszcie miałem go w planie trasy.
Odpowiedz
#66
Użyłem nazwy Młyńska, bo wydaje mi się najbardziej logiczna: położenie wyspy stwarza znakomite warunki, by założyć tam młyn wodniiy.

Po zastanowieniu: chyba bardziej wyspa Młynarza, przez analogię z wyspą Małgorzaty.
Odpowiedz
#67
Czy wiesz, że w Szigetvar został utworzony Park Przyjaźni Węgiersko-Tureckiej.
Został ufundowany przez rząd turecki w 1996 r. Park znajduje się w miejscu, gdzie podczas oblężenia miasta w roku 1566 stał namiot sułtana. W jego centrum ustawiono rzeźby przedstawiające sułtana Sulejmana Wspaniałego i Miklósa Zrínyiego.
Potomek walecznego obrońcy, też Miklós Zrinyi napisał arcydzieło epos Szigeti veszedelem (Nibezpieczeństwo sygetyńskie) zwany Zrinyiadą. Jest jednym z ojców czy odnowiceli literatury węgieskiej. Jego brat Petar jest bohaterem chorwackiej historii.
Odpowiedz
#68
Czy wiesz, że jutrzejszy patron św. Marcin bp Tours najprawdopodobniej urodził się w Sabarii w Panonii, dziś Szombathely Węgry w 316 lub 317 roku.
Odpowiedz
#69
W tym tygodniu będzie św. Elżbiety, tej z Sarospataku i Koszyc (Kassa).
Odpowiedz
#70
"Kraków został wyróżniony w rankingu najpiękniejszych miast, wysp i hoteli jednego z najbardziej prestiżowych pism podróżniczych - "Condé Nast Traveler". Blisko 47 tys. czytelników uznało, że polskie miasto należy do dziesiątki najpiękniejszych w Europie. Wśród 10 najpiękniejszych miast Europy Kraków zajął 8. miejsce, wraz z Pragą - oba miasta zdobyły 78,4 punktów.

Ostatnie miejsce w rankingu zajął Salzburg, ósme Kraków i Praga, siódme Budapeszt, szóste Wenecja, piąte Wiedeń, czwarte Paryż, trzecie Rzym, drugie Barcelona. Zwyciężyła Florencja."

To już mogę przejechać się do Pragi, do tej pory obawiałem się że bardziej mi się spodoba niż Budapeszt, ale przecież to niemożliwe!!!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,130 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,092 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 22 gości