Czy wiesz, że...
#71
Praga to zupełnie inna bajka ,inny klimat nie ma tego "czegoś" co Budapeszt.
Odpowiedz
#72
Czy wiesz że św. Hieronim, najbardziej znany tłumacz Biblii na łacinę tzw. Wulgata. Dzieło Hieronima było pierwszą książką wydaną drukiem (Biblia Gutenberga). W wiekach XVI-XX ukazało się wiele krytycznych wydań. Przez ponad tysiąc lat, aż po wiek XX, była podstawowym tekstem Kościoła zachodniego, a do XXI wieku zachowało się ponad 8 tysięcy jej rękopisów.
Otóż św. Hieronim urodził się w IV w. w Strydonie, utożsamianym z miastem Štrigova, wtedy na pograniczu Panonii i Dalmacji, teraz Slavonia w Chorwacji, przez wieki komitat Zala w Koronie św. Stefana.Czy wtedy to były Węgry, czy już Slavonia?
Odpowiedz
#73
Tak do konca nie wiadomo gdzie sie urodził w De Viris Illustribus miejsce jego urodzenia to Strido ktore wg. Chorwatów nie jest synonimem Stridon.
Odpowiedz
#74
Czy wiesz, że wystawienie dramatu Juliusza Słowackiego - "Mazepa" w budapeszteńskim Teatrze Narodowym było światową prapremierą nie tylko tego dramatu, lecz także scenicznym debiutem polskiego autora.
Odpowiedz
#75
O, w mordę! Wtedy? W XIX wieku? Dla mnie - niespodzianka!
Odpowiedz
#76
Tak, dokładnie w 1847 roku. Autorem przekładu był Ignác Nagy (1810 - 1854).
Odpowiedz
#77
Dokładnie, w tym roku mija 165 rocznica wystawienia, jak się uda to w Polonii Węgierskiej powinien ukazać się mój artykuł na ten temat. Jak się uda :-)
Odpowiedz
#78
A ja mam takie pytanie - zgodne z moimi zainteresowaniami ktore chce tez w Budapeszcie "zglebic" :


Ktory z budapesztanskich dworcow kolejowych jest najstarszy ?

Wie ktos moze ?

P.s Juz wiem : Nyugati (wybudowano w latach 1874-1877) potem byl Keleti (1884)
Odpowiedz
#79
Pierwszą węgierską trasę kolejową prowadzącą z Pesztu do Vac o długości 34 km oddano do użytku 15 lipca 1846 r.
Odpowiedz
#80
Mala ciekawostka ,Węgrzy odbudowali swój monitor rzeczny dawnej CK Flotylli Dunajskiej S.M.S LEITHA .
http://www.hajoregiszter.hu/hajoadatlap/...nyek#kepek
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,130 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,093 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości