22-01-2014, 0:40
(21-01-2014, 21:17)eplus napisał(a): A w USA?
Więc ta partia Cyganów i głosowanie na mniejszości, to nie jakiś pojedynczy wybryk, ale element reorganizacji sceny.
Ordynacja wyborcza na Węgrzech uległa zmianie.
W starej ordynacji wybierano 386 posłów. Teraz zostało 199. System wyborczy dalej pozostał mieszany. Do tej pory głosowano w 176 okręgach wyborczych (jednomandatowych i wojewódzkich (komitatowych) i stołecznych (nazywanych okręgowymi). W okręgowych okręgach wyborczych wybierano 152 posłów, z listy krajowej 58 (tzw. mandaty kompensacyjne).
Teraz kraj został podzielony na 106 jednomandatowych okręgów wyborczych - w każdym z nich można wybrać jednego posła. Okręgi zostały tak utworzone aby liczba uprawnionych do głosowania w każdym z nich była jednakowa (dopuszczalna odchyłka to 15%).
Lista krajowa.
Zgodnie z prawem z listy krajowej wybieranych jest 93 posłów. Są dwa typy listy krajowej: lista partyjna i lista mniejszości narodowych. Kandydaci nie mogą występować na więcej niż jedna liście krajowej (czyli albo startuje z listy partyjnej albo z listy mniejszości narodowych)
Listy partyjne mogą być utworzone przez koalicję kilku partii, albo indywidualnie przez pojedyncze partie. Każda partia może wystąpić tylko na jednej liście partyjnej. Listę partyjną może wystawić ta partia, która wystawiła samodzielnych kandydatów w co najmniej 9 województwach (komitatach) i w stolicy, łącznie co najmniej w 27 okręgach wyborczych. Prawo pozwala na startowanie kandydata zarówno z listy krajowej jak i w okręgu jednomandatowym. Na poszczególnych listach partyjnych może występować maximum 279 kandydatów.
Listy mniejszości narodowych uruchamiają krajowe samorządy mniejszości narodowych. Nie mogą one uruchamiać list wspólnych.
Do wpisania na listę mniejszości narodowych potrzebne jest poparcie 1% mniejszości ale nie więcej niż 1500 osób.
Z listy mniejszości może kandydować wyborca, który jest wpisany na wykazie wyborców należących do danej mniejszości narodowej.
Na listach mniejszości narodowych musi być co najmniej trzech kandydatów.
Głosowanie:
- wyborca posiadający miejsce zamieszkania na Węgrzech głosuje na kandydata z okręgu jednomandatowego i na listę partyjną
- wyborca posiadający miejsce zamieszkania na Węgrzech i wpisany na listę wyborców mniejszości narodowych głosuje na kandydata z okręgu jednomandatowego i na listę mniejszości narodowych (w przypadku jej braku może głosować na listę partii.)
- wyborcy nie posiadający miejsca zamieszkania na Węgrzech głosują na listę partyjną.
Zmniejszenie ilości posłów. Zmiany w sposobie wybierania.
Prawo wyborcze uzyskali obywatele węgierscy żyjący na obczyźnie.
Wybory zmieniono z dwustopniowych na jednostopniowe.
Zlikwidowano listę okręgową.