03-01-2015, 17:59
(02-01-2015, 1:33)grzesiuu napisał(a): No kolego, pięknie to napisałeś i mi wyjaśniłeś, dziękuje Chciałbym jeszcze Ciebie zapytać, czyli tereny Mołdawii oraz Wołoszyzny (czyli to jest w 1878 roku, decyzją kongresu berlińskiego utworzyły niepodległą Rumunię, czyli ogólnie mówiąc - ściana wschodnia, to jest ,,serce niepodległego państwa rumuńskiego"? A Siedmiogród, Banat, Dobrudża - czyli zachód to jest po prostu druga część, ta ,,mniej rumuńska"? Dobrze ja to rozumiem ?
Ja bym na to spojrzał inaczej. W 1878 roku nie było innej możliwości. Przyłączenie już wtedy do nowo tworzonego państwa rumuńskiego Siedmiogrodu i Banatu - a już wtedy Rumuni na tym terenie byli większością - nie wchodziło w grę, gdyż były to ziemie węgierskie (może sprawiedliwiej będzie napisać: Korony Świętego Stefana) i wymagałoby podziału Austro-Węgier. Oczywiście w tamtym światowym porządku było to niemożliwe i chyba nikt nawet o tym nie myślał.
Nie klasyfikowałbym również ziem na "lepsze" i "gorsze". Można jedynie stwierdzić, że Bukowina i Wołoszczyzna były prawie czysto rumuńskie, natomiast Siedmiogród czy Banat były wtedy (i są nadal) zamieszkane także przez inne narody/narodowości (Węgrzy, Szeklerzy, Sasi), które miały więcej do powiedzenia niż Rumuni.
Można się zastanawiać jak wyglądałyby Węgry i Rumunia, gdyby razem podczas I Wojny Światowej walczyły po stronie państw centralnych. Podejrzewam, że Trianon pozostawiłby Siedmiogród przy Węgrzech. Wszak Rumunia zastanawiała się po czyjej stronie się opowiedzieć i wybrała Ententę głównie ze względu na sympatię do Francji oraz wspólne wyznanie z Rosją.