Czardasz z mangalicą - Krzysztof Varga
#21
Właśnie skończyłam czytać Mangalicę. Jeśli ktoś ma wątpliwości - czytać czy nie - odpowiadam: zdecydowanie czytać! Lubię gawędziarski styl Vargi, wchodzi lekko i łatwo. Dla mnie fajne jest to, że w większości czytam o rzeczach, zjawiskach, miejscach i potrawach (swoją drogą - odnoszę wrażenie, że Varga trochę pozazdrościł Szindbádowi Krúdyego i sam siebie próbuje kreować na takiego smakosza-podróżnika Oczko), które znam. Przypominają się widoki, a czasem nawet dźwięki, smaki czy zapachy. A z drugiej jednak strony wciąż można się dowiedzieć czegoś nowego. Gdzieś po drodze przytrafiły się autorowi jakieś drobne baboły, w tej chwili nie potrafię sobie ich przypomnieć, ale zdecydowanie więcej było miejsc, które chciałam zakreślić i gdzieś sobie je wpisać (ale nie zabrałam ze sobą ołówka, więc będę musiała jeszcze raz przejrzeć książkę w poszukiwaniu tych trafnych spostrzeżeń).

No i lubię tę swoją pozycję bezpiecznego dystansu, z której sobie mogę popatrzeć na te wszystkie węgierskie stereotypy, upiory, przekonania, a wiem, że jednak nie dotyczą mnie bezpośrednio, bo nie jestem Węgierką (szacun w tym miejscu dla Vargi, którego jednak to już dotyczy bezpośrednio, a jednak nie waha się z tym zmierzyć).

W ogóle jestem ciekawa, jak odbierają książki o gulaszu i czardaszu osoby nie związane z Węgrami, dla których praktycznie wszystko w książce jest nowością - czy jest ona dla nich wystarczająco zrozumiała, żeby zaciekawić i pobudzić do własnych badań nad węgierskością?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Czardasz z mangalicą - Krzysztof Varga - przez fvg - 19-03-2014, 10:39
RE: Czardasz z mangalicą - Krzysztof Varga - przez Lilly Lill - 29-06-2014, 21:51

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Imre Varga, rzeźbiarz Ribizli 0 910 17-12-2019, 16:26
Ostatni post: Ribizli
  Krzysztof Jagielski: "Saga Siedmiogrodzka" fvg 18 15,150 16-01-2013, 16:11
Ostatni post: Gabosi Krzysztof



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości