Góry Zemplińskie - pierwsze otwarcie
#1
Wiele razy jadąc na Węgry popularnymi traktami czy to przez Koszyce - Miszkolc czy też bardziej na wschód położoną trasą  (Świdnik - Vranov - Satoraljaulhely) mijałem Góry Zemplińskie albo z lewa albo z prawa, czas to zmienić
Zemplin to nazwa wschodniego regionu Słowacji, stąd  Zemplińska Sirawa ... ale Węgry ?
Jak już mijałem Trebisov zawsze czekałem aż na horyzoncie pojawią się górki, to znak że dojeżdżam do granicy Węgier.
..
.[Obrazek: i9rCQpq.jpg]
...
Za tą kukurydzą i dalszym kościółkiem , tam na horyzoncie majaczą Góry Zemplińskie
które w tym roku postanowiłem rozgryźć od środka.
W tym celu na krzyżówce przed Tesco w Sa-ly skręciłem na prawo i boczna droga poprowadziła mnie wgłąb tych Gór do miejscowości Füzér
Majestatycznie nad nią wynosi się zamek.
...
[Obrazek: 55Iyge5.jpg]
...
To mała mieścina zagubiona w górach , ale na jej końcu przygotowany jest parking, gdzie za niewielką opłatą można zostawić samochód.
...
[Obrazek: Js5OYzt.jpg]
...
Była jakaś nieczynna knajpka (wrzesień) , ale też przygotowane miejsca do odpoczynki i  zabawy dla dzieci
...
[Obrazek: kU9mH49.jpg]
....
Ogólnie sympatycznie. Jakiś mały staw zasilany źródlaną wodą prosto z pysków
...
[Obrazek: TlXnvkK.jpg]
...
To miejsce bazowe, z którego turyści udają się na wzniesienie ze wspomnianym zamkiem.
Można też stąd wyruszyć na pieszą wędrówkę na najwyższy szczyt Gór Zemplińskich o nazwie  Nagy-Milic   (po słowacku Veľký Milič )
Moja grupa wędrowców ruszyła na ten szczyt inną drogą znakowaną niebieskimi krzyżykami
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Góry Zemplińskie - pierwsze otwarcie - przez Mamut - 28-09-2023, 20:28

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Góry Bukowe - inna twarz Wegier Mamut 17 17,080 22-02-2022, 17:39
Ostatni post: stan
  Góry Bukowe, Eger, Hortobagy, Balaton i co jeszcze ludwian 2 3,481 20-06-2017, 14:28
Ostatni post: moziba
  Góry Bukowe valpico 4 6,385 06-06-2015, 23:49
Ostatni post: Slavekk
  Góry na Węgrzech: Karpaty Rafał 19 26,520 24-11-2014, 23:08
Ostatni post: Pudelek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości