Najpotrzebniejsze zwroty i kilka ciekawostek
#16
(04-04-2012, 13:22)ummagumma napisał(a): i jeszcze pare podobnych "troche dalej lub blizej":
W nawiasie przyblizona wymowa:
(...)
kaposta (kaposzta), silwa (silwa), cseresnya (czeresnija), szanko (sanko)
(...) mocka (Moćka) to kot, kutya (kucia) to pies, golomb (nie wiem czy to tak sie pisze) - gołąb.
To ja może trochę sprostuję, żeby nikt nie powielał błędów Oczko
Pisze się: kaposzta, a czyta [kaposta], szilva [silwa], cseresznye [czeresnie], szánkó [sanku], macska [moczka], galamb [golomb]

Jeśli chodzi o wymowę, pamiętajcie, że mamy do czynienia z wieloma dźwiękami, których nie ma w języku polskim, dlatego to jak ja słyszę wymowę, może się różnić od tego, jak ją słyszy ktoś inny i stąd różnice w jej zapisie.

(04-04-2012, 13:22)ummagumma napisał(a): Jest naprawdę wiele słów chociąż na pierwszy rzut ucha, oka nie brzmią znajomo. W jezyku wegierskim chciec-nie chciec slychac sporo slowianskich wplywow/zasobow slownych, szczegolnie w jezyku kulinarnym.

Albo rolniczym - wszak właśnie od Słowian uczyli się Madziarzy uprawiać ziemię. Zgadnijcie sami, co to jest szalma [solma], széna [sijna], gereblye [gerebje], kasza [kosa] etc.
(04-04-2012, 13:22)ummagumma napisał(a): (w wegierskim jest tylko 1 rodzaj)
Tak na dobrą sprawę, tam w ogóle nie ma rodzajów ;]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Najpotrzebniejsze zwroty i kilka ciekawostek - przez Lilly Lill - 09-04-2012, 20:28



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości