Góry Zemplińskie - pierwsze otwarcie
#10
Najciekawsze miejsca węgierskiej części Gór Zemplińskich rozłożone są na ich obrzeżach.
W północnej części mamy wspomniane
- zamek Füzér
- szczyt Wielki Milicz
ale kolejna atrakcja kilka kilometrów bliżej to kolejka wąskotorowa zaczynająca bieg w Pálháza  (link)
prowadzi w sam środek tych gór (Rostalló)  , skąd turyści mają miejsce startowe do wędrówek.
Kolejna atrakcja o której wspomniał kolega Oldman58
Cytat:Wracając do tematu: ja tylko zahaczyłem o góry zemplińskie będąc na Zemplen Kalandpark i serwując sobie długi zjazd na linie, co każdemu forumowiczowi polecam.
jest to park rozrywki w Sátoraljaújhely  ( Zemplén Adventure Park )
W ofercie wyjazd kolejką gondolową , zjazd trasą niby-bobslejową i najdłuższa tyrolka w tej części Europy.
Jeśli dobrze odczytałem to zjazd kończy się na sąsiedniej górce gdzie znajduje się Kalwaria Węgierska (opisywana kiedyś na forum przez kolegę Eplus)

Korzystałem też z innych opisów tego kolegi (podkradając pomysły) i udając się na ciekawą górę która ma na szczycie dziurę.
Mam problem z nazwaniem tej góry , bo pojawia się pod paroma nazwami  np  Tengerszem   albo Megyer-hegyi 
Można wejść na nią co najmniej z dwóch stron. My tym razem minęliśmy Sa-ly w stronę Sarospatak po 10 kilometrach skręciliśmy do wsi Károlyfalva
aby zaparkować przed miejscowym cmentarzem, bo tam był parking, a nawet trzy .
Pierwszy dotyczył rowerów elektrycznych , które stały zaparkowane czekając na wypożyczenie.
...
[Obrazek: xgwBoPY.jpg]
...
Wielce mnie temat zainteresował , bo to fajna opcja zwiedzania okolicy
Drugi parking był przy murze cmentarnym , a trzeci 500 m dalej przy łowisku rybackim
Nas pociągała wieża widokowa na szczycie
Idziemy
[Obrazek: t2SohoT.jpg]
...
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Góry Zemplińskie - pierwsze otwarcie - przez Mamut - 28-09-2023, 20:28
RE: Góry Zemplińskie - pierwsze otwarcie - przez Mamut - 09-10-2023, 19:05

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Góry Bukowe - inna twarz Wegier Mamut 17 17,163 22-02-2022, 17:39
Ostatni post: stan
  Góry Bukowe, Eger, Hortobagy, Balaton i co jeszcze ludwian 2 3,508 20-06-2017, 14:28
Ostatni post: moziba
  Góry Bukowe valpico 4 6,400 06-06-2015, 23:49
Ostatni post: Slavekk
  Góry na Węgrzech: Karpaty Rafał 19 26,615 24-11-2014, 23:08
Ostatni post: Pudelek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości