Jak myślicie Węgry to jakie są Wasze pierwsze skojarzenia?
#4
Moje pierwsze skojarzenia z Węgrami są starsze niż pokłady węgla, bo z początku lat 70. XX w. (lata lecą Zmieszany). Rodzice bywali tam bardzo często, mieli znajomych wśród Węgrów, a nam dzieciakom przywozili rzeczy, które w czasach przed globalizacją i tymi samymi markami dostępnymi wszędzie otaczała aura inności, egzotyki, nowości. Tym bardziej, że były naprawdę atrakcyjne, bo nasz handel w tych czasach nie rozpieszczał ofertą. A więc: pierwszy raz ujrzałem dezodorant w sztyfcie, a nie w aerozolu, właśnie węgierski, do dziś pamiętam, że zapach miał rewelacyjny. Sporo różnych soków owocowych, u nas chyba wtedy bywały w sklepach rzadko. Znaczki pocztowe, faktycznie, ja również zbierałem, tak jak moi przedmówcy. A w latach późniejszych paprykowane wędliny (kiedy smak już wydoroślał i można było znieść paprykowy ogień) oraz sama papryka, a wreszcie, już na końcu - wina. Aha, również od dzieciństwa akcenty węgierskie w muzyce, głównie na początku Brahms i Liszt (grywani na lekcjach fortepianu). A dzisiaj, kiedy słyszę Węgry lub węgierski język, to przed oczami staje naddunajskie Corso w Budapeszcie, a w uszach słyszę dźwięk skrzypiec i cymbałów, nos czuje aromat drożdży i moszczu winnego, jakim nasiąka pleśń pokrywająca ściany piwniczek. Język
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Jak myślicie Węgry to jakie są Wasze pierwsze skojarzenia? - przez Orvos - 28-09-2012, 15:04

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Głowy jeszcze polecą, na trójstyku Węgry-Ukraina-Rumunia Waldek 0 161 21-02-2024, 20:44
Ostatni post: Waldek
  Węgry jedynym państwem członkowskim UE bez kobiety ministry. Waldek 0 167 02-08-2023, 0:11
Ostatni post: Waldek
  Węgry najbardziej skorumpowanym krajem UE. Waldek 7 625 01-02-2023, 13:17
Ostatni post: Slavekk
  Węgry - baza linków fvg 24 66,530 27-11-2021, 10:44
Ostatni post: Aattaa
  Grająca droga nr 67 - Węgry OldMan 2 1,748 04-10-2021, 14:56
Ostatni post: Aattaa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości