Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

Balatonfüred
Sztasek Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:4,010
RE: Balatonfüred
(20-08-2013 5:19)eplus napisał(a):  On zna jeden język słowiański, a Ty znasz jakiś ugrofiński? Też ktoś narzekał, że obsługa kąpieliska nie umie po angielsku liczyć do 10... A od czego palce? Dzisiaj jak się w ząb nie zna języka - jaki to problem przetłumaczyć w Googlach: "Ile kosztuje i czemu tak dużo" oraz "Gdzie jest dobra restauracja", wydrukować i pokazać Węgrowi? A potem narzekanie. Oczko
Fajnie ujęte... proponuję nie znającym języka zaopatrzenie się w tzw. rozmówki węgierskie, mam jeszcze takie wydanie kieszonkowe o fioletowej okładce... Oczko .
Jeśli to nie pomoże, to tylko metoda do której najlepiej "służą palce" i czasami skuteczna. Podwójna korzyść, no bo pogadamy i jednocześnie zaliczymy gimnastykę zdrowotną... Szeroki uśmiech ...bez względu na to, czy jesteśmy w Balatonfüred czy w Debreczynie.
20-08-2013 7:19
mateuszhc Offline
Użytkownik
Liczba postów:1
Węgierski:
Witam, jestem nowym użytkownikiem i zarejestrowałem się z racji tego, że w przyszłym tygodniu razem z dziewczyną wyjeżdżamy na 7 dni na Węgry, z czego 5 dni w Balatonfured i mam kilka pytań w związku z tym Oczko
1. Po pierwsze, jak wymawiać nazwę miejscowości? Coś w stylu "Bolotonfyrd"?
2. Co należy zobaczyć w Balatonfured i najbliższej okolicy? W planach mamy wzgórze Jokai, jaskinię Loczy oraz Tihany i podróż pociągiem/autobusem do Badacsony, z tym, że Badacsony to raczej najdalszy wyjazd i wolelibyśmy zobaczyć coś bliżej jeśli się uda, no chyba, że dalej jest coś naprawdę wartego obejrzenia Oczko
3. Jakieś polecane winnice w Balatonfured?
4. Polecane restauracje w przystępnych cenach?
5. W planach mamy też objazdówkę rowerami po miejscowości, w którym miejscu można wypożyczyć rowery?
6. No i może jak po prostu warto spędzać tam czas Uśmiech
Nocleg
mamy zarezerwowany w Berkenye Vendégház na ulicy Jokai Mór.

Z góry dziękuję za pomoc,
Mateusz
12-07-2017 20:28
Walter White Offline
Użytkownik
Liczba postów:9
Okropne jedzenie przy samym Balatonie. Drożyzna. Jedyny plus to w jednym z lokali jest czeskie piwo Staropramen.
19-07-2017 6:28
Sztasek Offline
Użytkownik
(19-07-2017 6:28)Walter White napisał(a):  Okropne jedzenie przy samym Balatonie. Drożyzna. Jedyny plus to w jednym z lokali jest czeskie piwo Staropramen.

Tanio i smacznie zjesz trochę dalej od brzegu ...
- Majer étterem-söröző, Köztársaság u. 6
- Brada Faloda, Arácsi út 16 (na piętrze)
19-07-2017 7:19
Walter White Offline
Użytkownik
Liczba postów:9
Na campingu nie byłem,ale jeśli chodzi o jedzenie w lokalach gastronomicznych w pobliżu jeziora to można tu trafić na wstrętne i drogie fast foody.
22-07-2017 8:10
Sztasek Offline
Użytkownik
(22-07-2017 8:10)Walter White napisał(a):  Na campingu nie byłem,ale jeśli chodzi o jedzenie w lokalach gastronomicznych w pobliżu jeziora to można tu trafić na wstrętne i drogie fast foody.

Fast Food, McDonald's, Burger King, itp. ... omijam łukiem z daleka, smog z tych lokali nie wróży nic dobrego.
22-07-2017 9:21
Aattaa Offline
Użytkownik
Liczba postów:560
Węgierski:Nie
Korzystając z rady Sztaska wybrałam się do Majer etterem. Od poniedziałku do soboty można tam tanio zjeść danie dnia. Za 900 ft. dostaje się wazę zupy i drugie do wyboru z 2 dań. Np wczoraj była zupa jajeczna i makaron z sztuką mięsa wieprzowego w sosie lub ryż z 3 panierowanymi skrzydełkami. Wcześniej zupa ziemniaczana, kotlet z jajkiem i frytki z ryżem lub tylko ryż. Oprócz tego mają stałe dania też w dobrej cenie. Zupa gulaszowa 900,
3 pierogi z serem 450, 2 naleśniki 400, drugie danie z mięsem ok.1200.
Zupy trzeba sobie doprawić, gdyż są trochę bez wyrazu ale drugie bardzo smaczne, spałaszowałam wszystko.
01-09-2017 12:04
Aattaa Offline
Użytkownik
Liczba postów:560
Miałam problem z internetem w czasie pobytu w Balatonfured więc dopiero po powrocie wrzucam parę zdjęć z plaży Campingu Fured.
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek

Obrazek

Nie robiłam zdjęć restauracji, marketu, bud z akcesoriami plażowymi i ciuchami.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ominęłam też toalety, pralnię, pokój klubowy z tv, wypożyczalnię rowerów, pole minigolfa, mały basenik dla dzieci i większy, place zabaw.
Obrazek

Obrazek

Pogoda była wspaniała od 25 do 35 stopni, Balaton cieplutki. Camping bardzo fajny, duży ale linia brzegowa też długa, więc każdy może tam znaleźć coś dla siebie. W weekend bardzo duży ruch panował przy wyciągu dla miłośników nart wodnych. Zejścia do wody jak widać na zdjęciach - po schodkach. Na drugim końcu plaży jest płyciutka plaża piaszczysta, przygotowana dla dzieci.
Toalety mogłyby być częściej sprzątane. Mankamenty pobytu tam widzę tylko dwa - pierwszy to cisza nocna kończąca się o 6 godz. rano. Czyli o 6 pracownicy zaczynali jeździć, sprzątać itp. co dla osób z wrażliwym uchem wiąże się pobudką. Drugim była dyskoteka sobotnia, która trwała też do 6 rano.godz. Poza tymi niedogodnościami wszystko inne ok. Bardzo blisko Tesco. Ok. 1 km ścieżką rowerową do molo w Balatonfured skąd odchodzą promy do Siofoku czy Tihany. Camping położony troszkę na końcu miejscowości ale na tyle blisko centrum, by można było tam dojść spacerem, pobuszować w całym rzędzie sklepów czy wejść do kawiarni na lody.
10-09-2017 20:46
eplus Offline
Użytkownik
Liczba postów:1,997
Ja tam uważam, że szósta to odpowiednia pora na sprzątanie - szkoda dnia!
Na tej tabliczce z cenami ktoś źle kliknął w Googlach, w miejscu "Parasol" chyba powinno być "Umbrella". Hahahaha!
Dzięki!
11-09-2017 6:49