Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

Budapesztańska czy Budapeszteńska
Nadályi gróf Offline
Użytkownik
Liczba postów:3
Dołączył:29.01.2012
Płeć:-
Skąd:Átkozotthely
Węgierski:
Post: #1
Budapesztańska czy Budapeszteńska
Cytat:Ulica w Gdańsku. Błąd w nazwie dobrze się miał przez 33 lata

Po 33 latach okazało się, że ulica Budapeszteńska w Gdańsku Piecki-Migowo zawiera "błąd ortograficzny". W poniedziałek radni go naprawili, ale według polonistów nie było czego. Kto ma rację?


Ulica Budapeszteńska otrzymała dziś nową nazwę - Budapesztańska. Okazało się bowiem, jak czytamy w uzasadnieniu uchwały przygotowanej przez magistrat, że poprzednia nazwa to wynik błędu gramatycznego powstałego w 1979 r. w uchwale Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku.

Błąd wyłapała Twoja Gazeta. To na szczęście nie oznacza wymiany dowodów, ani żadnych innych poważnych kosztów, nie licząc tablic informacyjnych.

- Pomimo tego, że Miejska Rada Narodowa nazwała ulicę z błędem ortograficznym, spółdzielnia mieszkaniowa sytuowała swoje bloki używając poprawnej nazwy - mówi Magdalena Kuczyńska z biura prasowego Urzędu Miasta z Gdańska.

Uchwalona w poniedziałek zmiana istnieje też już w dowodach osobistych mieszkańców. Pojawił się jednak spór, czy to rzeczywiście "błąd ortograficzny", który należało poprawić.

- W najnowszym Słowniku Poprawnej Polszczyzny pod redakcją Andrzeja Markowskiego pojawia się odwołanie do Słownika Wyrazów Kłopotliwych, autorstwa Mirosława Bańki i MarięiKrajewskiej (Warszawa 1995) - mówi pracownik Telefonicznej Poradni Językowej Uniwersytetu Gdańskiego. - Czytamy tam, że przymiotnik "budapeszteńska" jest formą poprawną, a "budapesztańska" niepoprawną, cytując w ten sposób dawne słowniki poprawnościowe. Ale autorzy zrobili ankietę wśród mieszkańców Krakowa oraz Warszawy i okazało się, że 3/4 osób głosowało za "butapesztanką", jako mieszkanką Budapesztu, a tylko 1/4 za "budapesztenką". Poczucie językowe większości Polaków kazało więc mówić "budapesztańska", dlatego najnowszy Słownik Poprawnej Polszczyzny uznał obie formy za poprawne, a radni miasta Gdańska poszli - jak widać - za radą większości.

Dlatego poprzedni słownik pod redakcją Andrzeja Markowskiego z 1999 r. podaje, że poprawna forma to "budapeszteńska", a "budapesztańską" uznaje za potoczną.

- Nazwę trzeba było ujednolicić, bo co innego znajdowało się w uchwale, a co innego na tablicach informacyjnych i w zapisach meldunkowych - mówi Bogumił Koczot, dyrektor wydziału geodezji gdańskiego magistratu. - A żeby nastąpiła zmiana na przystankach musi być uchwała rady miasta, bo Zarząd Dróg i Zieleni obowiązują tylko nazwy prawne, a nie poprawne językowo.

Za: m.gazeta.pl
23-04-2012 17:31
varpho Offline
Moderator
Liczba postów:306
Dołączył:29.01.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:Tamassóból ;)
Węgierski:Tak
Post: #2
RE: Budapesztańska czy Budapeszteńska
"budapeszteńska" brzmi hungarystycznie lepiej. Uśmiech

: Ɔ(X)И4M :
23-04-2012 20:46
fvg Offline
Administrator
Liczba postów:2,270
Dołączył:28.01.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:Lengyelország
Węgierski:Tak
Post: #3
RE: Budapesztańska czy Budapeszteńska
Ano, harmonia przynajmniej zachowana Oczko

Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
02-05-2012 22:46


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Czy wiesz, że... fvg 318 123,108 01-01-2018 17:23
Ostatni post: Waldek
Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 3,006 09-09-2012 20:34
Ostatni post: mozibaBudapesztańska czy Budapeszteńska
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości