Wegierska secesja
#21
A tutaj jeszcze jeden przyklad techniki eozynowej ( co do secesji w tym wypadku nie ma watpliwosci)

[Obrazek: wtei5c.jpg]
Odpowiedz
#22
Mniej znanym przedstawicielem secesji na Wegrzech byl Ede Magyar. W swoim krotkim zyciu (zmarl tragicznie w wieku 35 lat) zaprojektowal wiele ciekawych secesyjnych budynkow na terenie poludniowych Wegier . W ciagu swojej krotkiej profesjonalnej dzialalnosci (okolo 8 lat) dzialal glownie w Szegedzie, gdzie jest najwiecej budowli wedle jego projektow i jego okolicach (Zenta, Temesvár, Nagykikinda). Te budynki stoja po dzien dzisiejszy, niektore w troche zmienionej formie.
Za najwieksze jego osiagniecie uwazany jest Reök-palota ( Reök to nazwisko pierwszego wlasciciela, palota = palac). Zdjecie tego budynku zamiescilam w sekcji "Ciekawostki: co to za miejsce?".
Budynek ten zostal pieknie odnowiony, na zewnatrz i w wewnatrz, w stulecie swojego powstania (wybudowano go w 1907 roku ) i otwarty ponownie z wielka pompa.
Jest on uznany za jeden z najpiekniejszych budynkow secesyjnych na Wegrzech, ale nie nalezy do wegierskiej secesji. Widac w nim silne wplywy francuskie i hiszpanskie.
Tutaj fragment tego budynku po odnowieniu

[Obrazek: 289bwp3.jpg]
Odpowiedz
#23
Innym ciekawym budynkiem zaprojektowanym przez Edego Magyara byl trzypietrowy narozny budynek w samym centrum Szegedu w stylu poznej secesji: Ungár-Mayer palota/palac. Parter byl wykonany z zelazobetonu na potrzeby eleganckich sklepow (polski akcent:w tworzeniu tej konstrukcji uczestniczyl Szilárd Zielinski-inzynier budowlany) a wyzsze pietra byly przeznaczone na mieszkania.
Na dachu umieszczono kopule, ktora otacza piec postaci kobiecych (wykonanych z blachy) trzymajacych sie za rece.
To ta kopula

[Obrazek: 2mm7l3c.jpg]
Odpowiedz
#24
(07-09-2012, 18:38)Ribizli napisał(a): (...)
Za najwieksze jego osiagniecie uwazany jest Reök-palota ( Reök to nazwisko pierwszego wlasciciela, palota = palac). Zdjecie tego budynku zamiescilam w sekcji "Ciekawostki: co to za miejsce?".
(...)

Węgierska secesja, to bardzo wdzięczny temat, tym bardziej, że, moim zdaniem, to jeden z ważnych elementów związków polsko-węgierskich. Mam na myśli młodopolskie, artystyczne związki Kraków-Budapeszt.

Ale jeszcze dwie rzeczy, a propos tego pałacu.
Gdy odgadywałem zagadkę, sprawdzałem co to znaczy słowo "Reok" i bardzo zdziwiony nie znalazłem go nawet w wielkim słowniku węgiersko-polskim, który stoi dumnie na mojej półce. Jakoś nie wpadłem na najprostsze rozwiązanie Zarumieniony
A druga sprawa, zobaczcie na zdjęciach tego pałacu w necie, jaka ogromna różnica jest w wyglądzie tego budynku na fotografiach z opuszczonymi i podniesionymi roletami. Wydają się to być dwa zupełnie różne pałace. Myślę, że to też był zamysł projektanta, aby ten budynek był tak zmienny przez ten jeden detal architektoniczny.
Odpowiedz
#25
Gdy odgadywałem zagadkę, sprawdzałem co to znaczy słowo "Reok" i bardzo zdziwiony nie znalazłem go nawet w wielkim słowniku węgiersko-polskim, który stoi dumnie na mojej półce. Jakoś nie wpadłem na najprostsze rozwiązanie Zarumieniony

Pan Reök byl inzynierem, chyba pracowal w wodociagach i mial liczne potomstwo obojga plci . Ten dom zostal zaplanowany oryginalnie jako dom mieszkalny z licznymi pokojami. Postawiono go dosyc szybko, byl gotowy w 1907 roku.
Odpowiedz
#26
(07-09-2012, 20:24)Ribizli napisał(a): Gdy odgadywałem zagadkę, sprawdzałem co to znaczy słowo "Reok" i bardzo zdziwiony nie znalazłem go nawet w wielkim słowniku węgiersko-polskim, który stoi dumnie na mojej półce. Jakoś nie wpadłem na najprostsze rozwiązanie Zarumieniony

Pan Reök byl inzynierem, chyba pracowal w wodociagach i mial liczne potomstwo obojga plci . Ten dom zostal zaplanowany oryginalnie jako dom mieszkalny z licznymi pokojami. Postawiono go dosyc szybko, byl gotowy w 1907 roku.
Ale jest jeszcze inne (nowsze) wytlumaczenie tej nazwy: Regionális Összművészeti Központ , skrot REÖK , ktore dziala tam od sierpnia 2007 roku (wlasnie po odnowieniu budynku) i zajmuje sie organizowaniem roznych imprez kulturalnych.
Odpowiedz
#27
(07-09-2012, 20:52)Ribizli napisał(a): Ale jest jeszcze inne (nowsze) wytlumaczenie tej nazwy: Regionális Összművészeti Központ , skrot REÖK , ktore dziala tam od sierpnia 2007 roku (wlasnie po odnowieniu budynku) i zajmuje sie organizowaniem roznych imprez kulturalnych.

no tak, ale to jest raczej skomponowanie sensownego skrótowca do zadanej [dawnej] nazwy. Uśmiech
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#28
Cytat:no tak, ale to jest raczej skomponowanie sensownego skrótowca do zadanej [dawnej] nazwy. Uśmiech

Tak wlasnie. Oryginalnie nazwa pochodzi od nazwiska owego inzyniera Istvána Reöka. A wspolczesna nazwe dostosowali odpowiednio do niej. Napisalam o tym tylko jako o ciekawostce.
Odpowiedz
#29
Budapeszt należy do Sieci Miast Secesyjnych i był jednym z inicjatorów powstania tego związku w 1999 roku. Z polskich miast do Sieci Miast Secesyjnych należy Łódź.

W domu Bedő, przy Honvéd utca 3 znajduje się tzw. muzeum secesji węgierskiej. Jest tam kawiarnia i niewielki sklep. Czynne od poniedziałku do soboty 10.00 - 17.00.
Bilet normalny: 1500 Ft.
Bilet ulgowy (seniorzy, studenci): 1000 Ft.
z Budapest card: 750 Ft.
Bezpłatnie: dzieci do lat 6
Link do strony www.magyarszecessziohaza.hu
Odpowiedz
#30
Co ciekawe, w tym muzeum większość eksponatów jest na sprzedaż. Można by się obkupić, że hej.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,544 705,307 6 godzin(y) temu
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,445 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,758 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,010 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska muzyka na żywo w Polsce Lilly Lill 28 24,901 15-01-2018, 10:09
Ostatni post: Taira



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości