A jak ja uczylem sie Wegier....
#11
A tych, którym "Gulasz..." się podobał (mnie akurat tytuł bardzo przypadł do gustuUśmiech zachęcam do przeczytania innej książki Vargi, "Bildungsroman", w której po części też możemy poczuć klimat Węgier i poznać węgierską stronę duszy autora.

http://czytelnia.onet.pl/0,3727,0,1,nowosci.html
Odpowiedz
#12
Plan wykonany! Przy okazji wizyty na Targach Książki w Krakowie (24-28.10.2012 r.) udało mi się porozmawiać z p. Krzysztofem Vargą, promującym właśnie swoją nową powieść "Trociny". Poinformowałem naszego ulubionego pisarza o istnieniu Forum, pozdrowiłem w imieniu swoim i użytkowników i zachęciłem do odwiedzenia nas w sieci, wygląda na to, że zainteresowałem go naszym Forum. Miejmy zatem nadzieję, że przybędzie nam nowy, niezwykle szacowny Użytkownik!
Odpowiedz
#13
Hehe, to witaj w Klubie, spotkałem się z nim przy okazji Festiwalu Conrada i też udało się chwilę porozmawiać i powspominać :-) mam nadzieję Orvos, że Twój PR zadziała !
Odpowiedz
#14
W poszukiwaniu hungarików natknąłem się dzisiaj na pierwszą książkę - przewodnik po Węgrzech Polskiego Biura PodróżyOrbis - "Węgry" - jak wynika z wpisu na końcu chyba z roku 1960! Pamiętam jak czytałem fragment o historii Węgier - po raz pierwszy gdzieś około 1970 roku - zafrapował mnie, ale nie na tyle by na poważnie zainteresować się, ale przecież byłem 10 - 12 letnim chłopakiem. Dopiero wyjazd do Budapesztu ...
Jako ciekawostka: w opisie Budapesztu są 22 dzielnice, Buda jest wymieniona jako pierwsza stolica Węgier, a kościół św. Macieja, ale ten błąd jest potarzany do dziś.
Odpowiedz
#15
A ja znalazlam:" Budapesztanskie ABC" Tadeusz Olszanski,Iskry 1984,
"Podroz na Wegry" Tadeusz Olszanski, KAW 1978, "Budapeszt" Istvan Wellner ,Sport i Turystyka1987.
Oprocz tego mam:"Budapesztanska wiosna" Ferenc Karinthy, Czytelnik 1977,"Legendy ulicy dziewiczej" Laszlo Erdos, Czytelnik 1984, "Makra czyli cena przegranej" Akos Kertesz,PIW 1980,"Ungarn"Corvina 1969,
"Rozmowki wegierskie" Eugeniusz Mroczko, Wiedza Powszechna 1972.
Jeszcze cos sie znajdzie...
Kto reflektuje?
Odpowiedz
#16
(05-11-2012, 11:51)rwmagyar napisał(a): (...) kościół św. Macieja, ale ten błąd jest potarzany do dziś.

Nie potrzebny ten święty i byłoby poprawnie. Przecież sami Węgrzy nazywają Mátyás templom. Tak jest poprawnie, ale trudno spotkać analogię u nas nazywania kościoła nie od patrona. Z drugiej strony nazwa oficjalna Budavári Nagyboldogasszony-templom lub druga potoczna Budavári Koronázó Főtemplom nie są dla turysty ani łatwe do zapamiętania a tym bardziej do wypowiedzenia.
Odpowiedz
#17
(29-10-2012, 11:25)Tudós napisał(a): Hehe, to witaj w Klubie, spotkałem się z nim przy okazji Festiwalu Conrada i też udało się chwilę porozmawiać i powspominać :-) mam nadzieję Orvos, że Twój PR zadziała !

Też zapraszałeś na forum? Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#18
(05-11-2012, 20:10)fvg napisał(a):
(29-10-2012, 11:25)Tudós napisał(a): Hehe, to witaj w Klubie, spotkałem się z nim przy okazji Festiwalu Conrada i też udało się chwilę porozmawiać i powspominać :-) mam nadzieję Orvos, że Twój PR zadziała !

Też zapraszałeś na forum? Oczko

Przyznam szczerze...nie :-( musiałem go przepraszać za chamskie zachowanie części publiczności więc byłem trochę wyprowadzony z równowagi. Ale jak będę miał okazję, to naprawię swoje niedopatrzenie, obiecuję!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zsuzsa Koncz urodziła się 77 lat temu Waldek 0 204 07-03-2023, 12:44
Ostatni post: Waldek
  Hymn Węgier Kamjon 14 13,622 17-06-2019, 20:05
Ostatni post: rwmagyar
  Legenda o córce Morskiego z księciem Węgier? Gosc 2 2,586 13-10-2016, 18:15
Ostatni post: Gosc
  Magyazyn - czasopismo miłośników Węgier Tudós 1 3,311 21-07-2016, 0:07
Ostatni post: Tudós
  Konkurs: Ugina się, ale nie łamie fvg 0 2,305 20-11-2012, 19:48
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości