Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety)
#31
Na Węgrzech od kilku lat,a dokładnie od 2007 roku zrezygnowano z winiet w formie naklejanej na szyby.Od tego czasu istnieją tzw.e-winienty.Można je zakupić nawet przez telefon komórkowy kierując się do operatora autostrady.Najlepiej zakupić na pierwszej lepszej stacji benzynowej.Trzeba podać nr rej.samochodu oraz kraj pochodzenia,trwa to kilka minut i po sprawie.Bezpłatna jest obwodnica Budapesztańska czyli M0.Swoją droga to szkoda spędzania czasu na autostradach,lepiej zjechać na podrzędne drogi i rozkoszować się widokami,np. Puszty,warto zatrzymać się na posiłek w ciekawym miejscu,nie mówiąc o zwiedzeniu ciekawych miejsc.Polecam komitat Bekes,słynny z produkcji pysznych palinek,moim faworytem jest morelowa i gruszkowa.Region słynie również z pysznych wyrobów wędliniarskich,słynne kiełbasy z Gyula czy Bekecsaby,znakomite słoniny.Pozdrawiam wszystkich miłośników Węgier i wszystkiego co węgierskie.
Odpowiedz
#32
Zapomniałem dodać że wszystkie aktualne informacje znajdziecie Państwo na stronie autopalya.hu również w j.polskim
Odpowiedz
#33
Witam forumowiczów Uśmiech. Mam pytanie odnośnie opłaty za autostradę. Na polskich stronach jest napisane, że autostrada M6 jest płatna dla pojazdów do 3.5t na odcinku Erd - Dunujvaros. Czy wjeżdżając na autostradę w Dunaujwaros i jadąc na południe w kierunku Mohacs nie jest wymagana winieta?
Info na stronach:
http://www.pzmtravel.com.pl/informacja-o...owych.html
http://podroze.onet.pl/abc/wegry-oplaty-...rady/wdrs4
Odpowiedz
#34
waldek69 - autostrada A6 jest płatną do końca, nie ma na Węgrzech darmowych autostrad, jedynie tylko wyznaczone obwodnice są gratis dla pojazdów poniżej 3,5 t... A6 prowadzi do Mohacza (ma iść w kierunku na Udvar - granica z Chorwacją), dalej jest zjazd na A60 do Pécs... i koniec... na wszelki wypadek wklejam link do mapki węgierskich autostrad i dróg... na żółto zaznaczone odcinki gratisowe dla kategorii D1, D2, D3, D4. Kolor pomarańczowy, to odcinki dróg gratisowe tylko dla kategorii D1.
http://www.autopalya.hu/Root/Sites/Autop...13_HUN.jpg
Odpowiedz
#35
Dzięki, oglądałem tą mapkę i zastanawiam się dlaczego polskie strony wprowadzają w błąd. Wszyscy na jedno kopyto piszą te same brednie. Przy okazji - czy warto skracać drogę z Gyor do Dunaujvaros przez Szekesfehervar czy lepiej autostradą przez Budapeszt jechać? Rożnica w km ok. 40.
Odpowiedz
#36
A po co nadkładać tyle kilometrów? W kwietniu jechałem tą drogą i było normalnie. Jak masz czas zalicz zwiedzanie miejscowości Mór (warto), dalej Seregélyes fajny park i pałac... to masz po drodze. Nie wspomnę miasta Székesfehérvár, przejazd jest prosty... prosto pod most i w prawo do góry na Budapest, kierunek M7, dalej po głównej aż przejedziesz prosto ponad autostradą, to już droga na Dunaújváros.
Odpowiedz
#37
(25-06-2013, 12:58)waldek69 napisał(a): Witam forumowiczów Uśmiech. Mam pytanie odnośnie opłaty za autostradę. Na polskich stronach jest napisane, że autostrada M6 jest płatna dla pojazdów do 3.5t na odcinku Erd - Dunujvaros. Czy wjeżdżając na autostradę w Dunaujwaros i jadąc na południe w kierunku Mohacs nie jest wymagana winieta?
Info na stronach:
http://www.pzmtravel.com.pl/informacja-o...owych.html
http://podroze.onet.pl/abc/wegry-oplaty-...rady/wdrs4

Szkoda czasu na polskie strony informacyjne.Zawsze są nieaktualne.Od lat korzystam tylko ze stron węgierskich,nigdy nie wprowadziły mnie w błąd.
Odpowiedz
#38
(25-06-2013, 13:59)waldek69 napisał(a): (...) czy warto skracać drogę z Gyor do Dunaujvaros przez Szekesfehervar czy lepiej autostradą przez Budapeszt jechać? Rożnica w km ok. 40.

Jak zauważyłeś nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Drogę trzeba dobrać według własnych preferencji. Jadąc M1 i M6 dodajesz kilometry ale jedziesz szybciej. Alternatywne, choć krótsze w kilometrach, trasy są jednak czasowo dłuższe. Na dodatek na drodze 81 i 62 może być miejscami tłoczno.
Odpowiedz
#39
Pośpiech na drodze, to zły doradca... zwłaszcza w obcym, nieznanym terenie. Nawet autostrady nie gwarantują bezpieczeństwa. Sporo km mam za sobą, nigdy się nie spieszyłem... nigdy nie miałem wypadku. Po tylu latach, mogę powiedzieć ... z góry wyczuję niebezpieczeństwo na drodze. Droga nr. 81 z Győr do krzyżówki w Kisbér, dalej do Székesfehérvár nie należy do szybkich, jest dobrej jakości, ale o sporym natężeniu ruchu... natomiast duzo luźniej jest na 62, mniej terenu zbudowanego, zresztą i ilość pojazdów mniejsza. To, czy ktoś jeździ po autostradach, czy innymi drogami - jego indywidualna decyzja. Chcesz szybciej - to autostrada. Chcesz zobaczyć więcej, zwiedzić, poznać nowe, pstryknąć kilka fotek, porozmawiać z mieszkańcami, skosztować specjałów wiejskich, kupić coś ekologicznego do przegryzienia - musisz z autostrady zjechać... więc coś za coś. Ewidentnie omijam węgierskie M-ki, więcej widać i słychać na tych drogach biegnących przy ogródkach, winnicach, sadach brzoskwiniowych... oj, można wiele wspaniałości przeoczyć jadąc autostradą...Oczko
Odpowiedz
#40
Zgadza się. Poznałem Węgry "poza autostradowe" już dawno, gdy jeszcze "wymiana handlowa" była opłacalna. Zapytałem o skrót, ponieważ ostatnim razem był straszny korek na obwodnicy Budapesztu i przejazd obwodnicą trwał 1,5 godziny.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg Sztasek 2,115 1,322,163 16-03-2024, 16:28
Ostatni post: Sztasek
  Zakup winiety - z innej strony swierzaczek 5 898 28-07-2023, 11:22
Ostatni post: ex-komar
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 95,152 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Mandat za brak winiety od niemieckiej firmy? nikodem977 12 10,073 07-06-2023, 9:55
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 933 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości