Balaton 2016
#11
(08-02-2016, 18:19)Arki72 napisał(a): Chcialbym sie przywitac ze wszystkimi na forum i mam pytanie
planuje wyjazd w tym roku lipiec lub sierpien na ok 10-14 dni nad Balaton
Taki nagły pomysł miała byc Hrvatska ale ze wzgledu na chore ceny ktore tam nastały i inne powody wiadome pomyslalem o BAlatonie
Czy moglby mi ktos polecic sprawdzone apartamenty nad Balatonem takie w typie chorwackim ) niekoniecznie najtansze ale tez bez przesady cenowej.Aha i jeszcze jakas miejscowosc -jade 2+2 dwojka chlopakow 10 i 16 lat.
I ostatnie pytanie czy Balaton jest w miare czysty i jczy jest sporo atrakcji bo apropos czystosci kraza rózne opinie
Pozdrawiam i z gory dziekuje z odpowiedzi
PS. Jadę autem

Balaton jest czysty, jednak woda w nim jest mętna ze względu na charakterystyczny piasek pokrywający jego dno. Jest on koloru czarnego ( powulkaniczny) ale za to bardzo miły w dotyku ( stopami). Woda jest w nim bardzo ciepła ( jest dłłłłuuuugoo płytko). Jadąc nieopodal drogą lub patrząc z góry ( np. Badacsony) jego kolor jest przepiękny. I nie powiedziałabym, że jest gorszy od Adriatyku, tylko jest po prostu inny Uśmiech. Jeżdżę do CRO każdego roku i właśnie nad balatonem robię sobie odpoczynek w podróży ( choć z Poznania mam trochę dalej), ale cieszę się zarówno na Węgry jak i na CRO. Lubię oba te kraje, choć każdy z innego powodu ( jeden jest zbieżny - doskonałe wina). W tym roku też jade i oczywiście tą samą trasą co zawsze. Nocujemy na kempingu Badacsonytomaj (Węgry) oraz na Vrili ( Peljesac, CRO).
Odpowiedz
#12
Odpowiedź do zagadki
zdjęcia i film z Balatonu. Balatonszemes, Balatonfurdo, Siofok.

[Obrazek: 2r7m1y1.jpg]

View My Video

Co do przejrzystości wody to wizualnie widać stopy na głębokość ~1 m (zależy od miejsca). Moim zdaniem czystość jest OK. To "błoto" równie szybko jak sie unosi, tak szybko opada i jak widac na filmie nie brudzi. Wychodzi się z wody z czystymi nogami. Dla mnie Balaton nie ma konkurencji dla rodzin z małymi dziećmi. W przeciwieństwie do Adriatyku i "kamienistych" najczęściej głębokich "plaż" Adriatyku, Balaton jest BARDZO PŁYTKI a przez to bezpieczny i ciepły, co na Adriatyku nie zawsze ma miejsce (np w lipcu 2013r na Velikiej Plaży było zimniej niż w Bałtyku). Dodatkowo do Balatonu z południa Polski jest ~400km, do Bałtyku ~600km, do Chorwacji ~950km, do Czarnogóry ~1100km.

dla porównanie zdjęcia i film z Adriatyku. Czarnogóra Velika Plaża, plaża Copacabana "Blue Flag"
http://www.plava-zastavica.org.me/plave-...-2015.html

[Obrazek: 2vsgkuo.jpg]

View My Video

Na piaszczystych plażach Adriatyku, przeźroczystość wody jest podobna do Balatonu, a i piasek również jest "czarny" jak w Balatonie.
Odpowiedz
#13
(08-02-2016, 18:19)Arki72 napisał(a): ....Czy moglby mi ktos polecic sprawdzone apartamenty nad Balatonem takie w typie chorwackim ) niekoniecznie najtansze ale tez bez przesady cenowej.Aha i jeszcze jakas miejscowosc -jade 2+2 dwojka chlopakow 10 i 16 lat....
Ja korzystam z kampingów Balatontourist. Ich zaletą jest to że mają domki/pokoje (różnej kategorii/ceny) wokół całego Balatonu, bezpośrednio nad jeziorem. Dodatkowo na terenie kampingu masz bary, restauracje, sklepy, dla dzieci animacje itd. a płatność możesz realizować kartą.
http://balatontourist.hu/index.php?WG_LA...us=Kemping
Najbardziej rozrywkowy będzie zapewne Siofok
http://balatontourist.hu/index.php?WG_NO...8a3f49&lng=
Ceny w sezonie za domek 4os to 23000 -34000HUF (2016r)
Na kampingu masz zjeżdżalnie, Water-skiing/Wakeboard (narty wodne deska) różne wypożyczalnie. Tuż obok masz basen termalny (2 zjeżdżalnie) http://galerius-furdo.hu/arak/belepojegyek
młyńskie koło, piaszczystą plażę, itd. Do centrum jest ~5km .
Następny to Balatonfured
http://balatontourist.hu/index.php?WG_NO...e99685&lng=
ceny w sezonie dla 4os to19000 - 30000HUF
Na kampingu masz to co w Siofok + podgrzewane baseny dla dorosłych i dzieci. Tuż obok masz aquapark Anakonda
http://annagora.com/en/
Do centrum ~15min.
Trzeci kamping to Vadvirág w Balatonszemes
ceny domków 15000 - 24000HUF
http://balatontourist.hu/index.php?WG_NO...f37335&lng=
W Balatonszemes, Balatonlelle i Balatonboglar są mini aquaparki. Dodatkowo w Balatonboglar jest wieża widokowa i tor saneczkowy (z fotoradaremSzeroki uśmiech) a w Balatonlelle masz 2 wesołe miasteczka (dziecięce, dla dorosłych) cyrk itp.
Oczywiście do wyboru masz i inne miejsca.
Odpowiedz
#14
(12-02-2016, 20:20)tkoko napisał(a): ...W Balatonszemes, Balatonlelle i Balatonboglar są mini aquaparki.
... w Balatonboglar jest wieża widokowa i tor saneczkowy (z fotoradaremSzeroki uśmiech) a w Balatonlelle masz 2 wesołe miasteczka (dziecięce, dla dorosłych) cyrk itp...

Ta wieża widokowa w Balatonboglár (Balatonboglári Gömbkilátó, GPS: 46.780140 17.659979) przyciąga już swoim wyglądem. Tą całą konstrukcję, którą zaprojektowano na EXPO. Do 1990 roku była symbolem miasteczka.
Od 2-3 lat odnowiona służy jako wieża widokowa.
W latach 1940-1944 w Balatonboglár działało Polskie Gimnazjum (oficjalnie w dokumentach był to obóz dla polskiej młodzieży) do którego uczęszczała młodzież uchodźców z Polski (Boglarczycy). Inicjatorem założenia gimnazjum był miejscowy proboszcz Varga Béla - poseł w latach 1939-44, później marszałek węgierskiego Parlamentu 1946-47.
Odpowiedz
#15
Witam,

Ja z rodziną 2 dorosłych i 4 latek wybieramy się w tym roku do miejscowości Balatonfenyves. Nocleg zarezerwowałam na Casamundo. Polecam stronkę.
Odpowiedz
#16
Witam Wszystkich. Ostatni raz zaglądałem na to forum jak potrzebowałem informacji odnosnie przekraczania granicy węgierko- serbskiej w drodze na wakacje do Albanii w 2015 roku i muszę przyznać, że się nie zawiodłem i otrzymałem ważne informacje.
Teraz znów potrzebuję Waszej pomocy. W tym roku zrodził się plan aby wyjechać nad Balaton w okresie Świąt Bożego Ciała. Wybieramy się w 7 osób ( w tym dziecko 12 lat), zabieramy ze sobą rowery, bo chcemy trochę pojeździć po wybrzeżu Balatonu.
Wybór wstępnie padł na Siofok.
Proszę o info czy to dobra destynacja, czy jest sporo ścieżek rowerowych, czy w okolicy są jakieś winnice aby można było skosztować i zakupić winko "u źródła" czy w końcu polecacie jakieś spokojną fajną miejscówkę do zamieszkania w 7 osób z dala od zgiełku deptaka. Za wszelkie informację dziękuję.
Odpowiedz
#17
(23-04-2016, 21:54)JerzyM73 napisał(a): ...zrodził się plan aby wyjechać nad Balaton w okresie Świąt Bożego Ciała. Wybieramy się w 7 osób ( w tym dziecko 12 lat), zabieramy ze sobą rowery, bo chcemy trochę pojeździć po wybrzeżu Balatonu. Wybór wstępnie padł na Siofok.
Proszę o info czy to dobra destynacja, czy jest sporo ścieżek rowerowych...

Możesz objechać Balaton jadąc po ścieżkach rowerowych: WOKÓŁ BALATONU_HU .
Można też jechać własnymi dróżkami Oczko . Nie zapomnij o kamizelkach odblaskowych ! .
Odpowiedz
#18
Dzięki Sztasek, Jednak zmieniliśmy miejscówkę i wybór padł na Tihany na północy.

Jam macie jakieś podpowiedzi odnośnie tej miejscowości to chętnie wysłucham. Znacie jakieś fajne winnice w pobliżu ?

Odnośnie tych kamizelek, to są obowiązkowe na ścieżkach rowerowych, czy tylko na drogach publicznych.
Odpowiedz
#19
(26-04-2016, 21:42)JerzyM73 napisał(a): ... i wybór padł na Tihany na północy... Znacie jakieś fajne winnice w pobliżu ?

Tihany, Badacsony, Csopak, Alsóőrs, Paloznak...


(26-04-2016, 21:42)JerzyM73 napisał(a): Odnośnie tych kamizelek, to są obowiązkowe na ścieżkach rowerowych, czy tylko na drogach publicznych.

Kamizelki obowiązują na trasach poza terenem zabudowanym.
Odpowiedz
#20
(26-04-2016, 21:54)Sztasek napisał(a): Tihany, Badacsony, Csopak, Alsóőrs, Paloznak...

Uśmiech

Ceniona i popularna jest Jásdi Pince w Csopak.
W sezonie uruchamia dodatkowo borterasz na przeciw stacji kolejowej.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Balaton, camping- namiot Misio884 0 526 16-07-2023, 18:26
Ostatni post: Misio884
  Balaton, Plaża Mireczekooo 1 610 02-06-2023, 10:17
Ostatni post: ex-komar
  DOM-Balaton marecky 11 4,794 07-12-2019, 14:05
Ostatni post: Sztasek
  Balaton na jeden dzień Agamek12 26 14,966 18-08-2019, 7:40
Ostatni post: wojti76
  Balaton i opieka medyczna konop85 3 2,816 05-07-2019, 10:06
Ostatni post: konop85



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości