Budapeszt wczoraj, dziś i jutro
#1


Jak wrażenia? Który Budapeszt bardziej się Wam podoba? Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Tu nie ma wyboruUśmiech. Każdy czas ma swój sens i urodę.
To nostalgia zawsze towarzysząca ludziom, pokazana świetnie przez Woody Allena w "O północy w Paryżu".
Odpowiedz
#3
[Obrazek: 8zftw4.jpg]


Świetnie pokazuje różnice w typie zabudowy Budy i Pesztu, która zresztą widoczna jest do dziś.
Zdecydowanie wymusza to ukształtowanie terenu, co widać dokładnie na rycinie.
Odpowiedz
#4
Proponuję zmienić nazwę wątku na „Budapeszt wczoraj, dziś i jutro”. Myślę, że będzie to doskonałe miejsce na dyskusję w temacie tego, jak zmieniało się to miasto na przestrzeni wieków, tak więc znajdzie się tu dostatecznie sporo przestrzeni na zdjęcia stare jak i na plany i fotki nowowybudowanych budynków.
Tak jak Wy kocham to miasto i musze powiedzieć o wiele bardziej podoba mi się podejście do zabudowy przestrzeni miejskiej. A szczególnie podoba mi się rewitalizacja V dzielnicy w ramach planu „A jövő városa”. Latarnie wyglądające jak drzewa są fantastyczne 

Tutaj kilka symulacji, niektóre zostały zrealizowane, niektóre nigdy nie będą…
Plan zagospodarowania św.pamięci Placu Moskwy
[Obrazek: 2rzqq6f.jpg]


Rewitalizacja najbardziej straszącego i zarazem ciekawego budynku na Wzgórzu Zamkowym vis a vis Teatru Zamkowego:
[Obrazek: 1r1yrr.jpg]

Plan zabudowy (zrealizowany z powodzeniem) starych magazynów za Halą Targową:
[Obrazek: 34qr72p.jpg]
[Obrazek: 2h6822g.jpg]

Bardzo ciekawy pomysł (wspomniany już gdzieś na forum) umieszczenia na Górze Gellerta iglicy z windą widokową.
[Obrazek: muctj6.jpg]
[Obrazek: 5wjnti.jpg]

Oby doszedł do skutku plan odnowienia/przebudowy ruin Varkertbazar u podnóża Wzgórza Zamkowego, dawniej działał tam klub młodzieżowy, niestety po wypadku w trakcie jednego koncertu został zamknięty i od 30 lat niszczeje...a szkoda, bo miejsce jak i umiejscowienie przy rzece – coś pięknego!
[Obrazek: 35c0r3p.jpg]
[Obrazek: 2u8l3kn.jpg]


Mam mieszane uczucia, w wielu miastach połączenie tradycji z nowoczesnością się sprawdza, ale nie wiem czy akurat w tym przypadku...
[Obrazek: aqq2t.jpg]
[Obrazek: 33cq1ll.jpg]

Próby stworzenia w południowych dzielnicach blisko Csepel centrum biznesowego

[Obrazek: xpr9xw.jpg]
Odpowiedz
#5
(28-01-2013, 13:13)Tudós napisał(a): Proponuję zmienić nazwę wątku na „Budapeszt wczoraj, dziś i jutro”.

Wedle życzenia! Oczko

Pomysły w większości bardzo dobre. Od lat czekam na jakiś przełom w sprawie Várkert Bazár. To miejsce ma ogromny potencjał! A tak marnieje Smutek


Nie podzielam jednak entuzjazmu, jeżeli chodzi o ten szklany twór, który stanął na miejscu magazynów za Halą Targową Język
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#6
(28-01-2013, 13:13)Tudós napisał(a): Plan zabudowy (zrealizowany z powodzeniem) starych magazynów za Halą Targową:
[Obrazek: 34qr72p.jpg]

Plan został zrealizowany, nazwano go nawet "szklanym wielorybem", ale od kilku już lat obiekt stoi pusty i rdzewieje bo się kłócą o pieniądze (te wydane na budowę i te, które można by ewentualnie uzyskać z użytkowania budynku).
Cześć i czołem
Odpowiedz
#7
(28-01-2013, 14:19)fvg napisał(a): Od lat czekam na jakiś przełom w sprawie Várkert Bazár. To miejsce ma ogromny potencjał! A tak marnieje Smutek

Wczoraj podpisano umowę na remont i zagospodarowanie Várkert Bazár (za 9 mld forintów).
Wykonawcą jest Swietelsky-WHB konzorcium. Obiekt ma być gotowy na wiosnę 2014 r.
Projekt przewiduje restaurację zabytku, budowę parkingu podziemnego i windy na wzgórze zamkowe. Zbudowana zostanie także przystań tramwaju rzecznego oraz uporządkowana zostanie okolica Bazaru.

A kiedyś tak sie tam tańczyło:
[Obrazek: 34y6ycg.jpg]
Cześć i czołem
Odpowiedz
#8
[Obrazek: mhq1c5.jpg]

Kto zgadnie, gdzie to jest? Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#9
Jak bedziecie na Vörösmarty tér koniecznie odwiedzcie Gerbeaud Cukrászda. Ta cukiernio-kawiarnia dziala od 1858 roku. Ponoc jakosc wyrobow cukierniczych i kawy nie zmienila sie przez ostatnie 150 lat.
[Obrazek: j5efdk.jpg]

A tak wygladal ten sam plac w 1896 roku. Plac zmienil nazwe (wtedy nazywal sie Gizella tér), ale budynek po lewej stronie to wlasnie ten. Na zdjeciu widoczne sa dwa zejscia do pierwszej linii metra. Niestety zostaly rozebrane w 1915 roku.
[Obrazek: 5z4hfl.jpg]
Odpowiedz
#10
(04-07-2013, 19:16)Ribizli napisał(a): Na zdjeciu widoczne sa dwa zejscia do pierwszej linii metra. Niestety zostaly rozebrane w 1915 roku.

Szkoda tych zejść...
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Camping Budapeszt rsobka 1 367 08-05-2023, 20:23
Ostatni post: Aattaa
  !5 lipca Budapeszt - "Odzyskaj swoją przyszłość" Waldek 0 354 28-02-2023, 2:04
Ostatni post: Waldek
  Budapeszt w filmie fvg 28 26,274 23-02-2023, 11:48
Ostatni post: alphayash
  Pokaz fajerwerków Budapeszt 27.08.2022 Waldek 0 450 28-08-2022, 0:01
Ostatni post: Waldek
  Kryzys energetyczny zmusza Budapeszt do oszczędności. Waldek 3 614 30-06-2022, 11:50
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości