Ciekawe miejsca w Czechach
#1
Witam
jakie są ciekawe miejsca w Czechach oprócz Pragi? Chciałbym się wybrać w przyszłym roku w weekend majowy coś ciekawego zobaczyć, dobrze zjeść i odpocząć. Czekam na jakieś propozycje.
Odpowiedz
#2
Jeżeli interesuje Cię piękno przyrody, to wybierz się do Skalnego Miasta. Można tam obejrzeć niesamowite formy skalne. Teplickie Skały stanowią część Gór Stołowych znajdują się Teplicach nad Metuji. Bazaltowe skały mają fantastyczne kształty - grzyb, pies, koń itp. Adrszpaskie Skały leżą tuż obok i zbudowane są z piaskowca. Obejrzysz tu kaniony, wąskie przesmyki, piękne zielone jeziorko. W okolicy znajduje się też parę zamków, więc nie będziesz się nudzić.
Odpowiedz
#3
Z miejscowości;
> Karlstejn zamek Karola IV
> Olomuniec -biskupstwo
> Czeski Krumlow - cały układ architektoniczny
> Litomyśl - cały układ architektoniczny
> Kromieryż - cały układ architektoniczny
i bardzo dużo innych ciekawych miejsc
jak chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc, obejrzyj sobie na czeskiej TV pr 1 godz 10.00 cotygodniowy niedzielny program "Toulawa Kamera" (jest w internecie)
http://www.ceskatelevize.cz/tv-program/27.09.2015/
Odpowiedz
#4
(29-09-2015, 21:14)Aattaa napisał(a): Jeżeli interesuje Cię piękno przyrody, to wybierz się do Skalnego Miasta. Można tam obejrzeć niesamowite formy skalne. Teplickie Skały stanowią część Gór Stołowych znajdują się Teplicach nad Metuji. Bazaltowe skały mają fantastyczne kształty - grzyb, pies, koń itp. Adrszpaskie Skały leżą tuż obok i zbudowane są z piaskowca. Obejrzysz tu kaniony, wąskie przesmyki, piękne zielone jeziorko. W okolicy znajduje się też parę zamków, więc nie będziesz się nudzić.

Albo Góry Stołowe stanowią część Teplickich Skał, co zależy od strony patrzenia Uśmiech
Adršpašskoteplické skály i nasze Góry Stołowe, zwane przez Czechów (oraz przez kilka powojennych lat również przez Polaków) Hejszowiną, a przez Niemców - Heuscheuer Gebirge ("Heu", czyt. "hoj" - to jak wiadomo po niemiecku "siano"), to części tej samej formacji skalnej, pochodzącej z górnej kredy (co 99% procentom ludzi nic nie mówi, ale gdy się powie, że po tymże piasku stopy stawiały ostatnie dinozaury, to już coś zaczyna w głowach świtać - najczęściej "Jurassic Park" Spielberga, choć strzał o jakieś 80 mln lat i tak chybiony), już jest lepiej. Obszar się chroni ze względu na płytową budowę gór (warstwy skalne ułożone poziomo, niepofałdowane) oraz te niezwykłe i urokliwe formy skalne właśnie. Bo najbliższe takie znajdują się chyba dopiero gdzieś w Belgii, a większość w Ameryce (pamiętacie filmy o Indianach?)
PS. Bazaltów tam raczej nie ma. Bazalty są czarne i najczęściej tworzą się z nich organy, nie konie, psy, grzyby, małpoludy, wielbłądy, kwoki, wieże kościoła Św. Elżbiety we Wrocławiu czy fotele dziadka Oczko
PPS. Ale co to ma wspólnego z Węgrami?
Odpowiedz
#5
Czeskie Góry Stołowe są częścią niecki śródsudeckiej. Zbudowana jest ze skał osadowych i wulkanicznych, powstałych w okresie od dolnego karbonu do górnego permu. Są to przede wszystkim piaskowce, zlepieńce, mułowce, łupki ilaste, węgle kamienne i antracyty, wapienie, margle, a ze skał wulkanicznych: porfiry, melafiry i ich tufy.
Melafir nazywany jest paleobazaltem. Więc jakiś bazalt tam jest. Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#6
(30-09-2015, 21:49)TBela napisał(a): ...
PPS. Ale co to ma wspólnego z Węgrami?
Np. to że chcąc dojechać do Węgier, szczególnie z zachodniej Polski, najprościej jechać przez Czechy, Dodatkowo pytanie jest adekwatne do tematu.
Forum Węgierskie » Turystyka » Nie tylko Węgry » Ciekawe ....
Odpowiedz
#7
Dodałbym jeszcze Orlicke Hory (w okolicach Kotliny Kłodzkiej), Jablunkov, Cesky Tesin i styk granic PL/SK/CZ (te ostatnie miejsca we wschodniej części kraju).
Odpowiedz
#8
(01-10-2015, 11:32)Aattaa napisał(a): Są to przede wszystkim piaskowce, zlepieńce, mułowce, łupki ilaste, węgle kamienne i antracyty, wapienie, margle, a ze skał wulkanicznych: porfiry, melafiry i ich tufy.
Melafir nazywany jest paleobazaltem. Więc jakiś bazalt tam jest. Szeroki uśmiech
No jest, jest. Jakiś paleo i melafir - najlepszy jako dodatek do betonu lub warstwa odsączająca pod drogi. Chodziło mi o to, że te wszystkie skałki są z piaskowców, nie z bazaltów. Z bazaltu trudno się przyrodzie rzeźbi skałki, w zasadzie jest to niemożliwe. Jedynie te słupy i organy, jak na Giants Causeway lub Ostrzycy Proboszczowickiej, ale to efekt powstały podczas powolnego (mam tu na myśli miliony lat) stygnięcia lawy, a nie erozji.
Nie miałem zamiaru wywoływać aż takiej dyskusji, może zabrako jeszcze jednego emotikonka Uśmiech
Odpowiedz
#9
Mówcie co chcecie, ale w Czechach dobre miejsce jest tam, gdzie podają lokalne piwa Oczko
Odpowiedz
#10
(02-10-2015, 21:04)grolschyk napisał(a): Mówcie co chcecie, ale w Czechach dobre miejsce jest tam, gdzie podają lokalne piwa Oczko

Mapa pivovarů v ČR ... popatrz tutaj Piwo ahoj, na zdravíčko
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości